Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tablou de sigurante (Dacia 1310)
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
El Fisherman
Buna ziua, am si eu o intrebare..

Detin o Dacia 1310 si banuiesc ca am o problema la panoul de sigurante de sub Bord.
Nu mi se mai aprinde faza scurta, restul merg..

Pana ajung la un electrician sa o rezolv, am facut o punte intre cele doua sigurante de jos pentru faza scurta iar acum imi merge .

Intrebarea mea era, este vreun pericol pentru masina sau pentru instalatia electrica cu acea punte intre cele doua sigurante?

Multumesc anticipat
bygy007
depinde unde ai facut puntea
Adrian Frigo
QUOTE(El Fisherman @ 11 Jun 2015, 10:15)
Intrebarea mea era, este vreun pericol pentru masina sau pentru instalatia electrica cu acea punte intre cele doua sigurante?


DA!De ce?fiindcă dacă chiar în timpul în care ai făcut puntea (cu conductor masiv bănuiesc)se întâmplă vreun scurt,în loc să se ardă elementul fuzibil se arde punctul cel mai slab al instalației.Adică se încinge și poate lua foc! excl.gif De nevoie poți merge,dar numai în perioada cât ești în mașină(și folosești luminile dry.gif ) ca să poți prevenii eventualele incidente...... unsure.gif
El Fisherman
S-a rezolvat problema, am fost pana la urma la un electrician si mi-a facut-o.
Puntea a fost facuta pe cele doua sigurante de jos,cele pentru faza scurta. Le-am legat intre ele cu o lita. A mers cat mi-a trebuit.

Va multumesc.
daniel93
Are cineva o schema cu panoul de sigurante, din care sa aflu consumatorii de care e responsabila fiecare siguranta?
De la ultimul drum mi s-a oprit mp3-ul (mergea intermitent), si acum cand am mers pe fire, m-am ingrozit de ciobania ce am gasit-o, si vreau sa-mi iau un + pentru player si bricheta, de la panou.

L.E.: Pentru TLX am nevoie.

23 Jun 2015, 21:27:
Am gasit rolleyes.gif
Acum sa vad ce fac maine, n-am mai umblat la panou pana acum, si n-am masurat sa vad daca am + permanent acolo...
Daciaa97
Cel mai bun tablou de sigurante este cel tip clema.. ai scapat de orice grija specifica dacia.
owy_2010
QUOTE(Daciaa97 @ 23 Sep 2015, 19:46)
Cel mai bun tablou de sigurante este cel tip clema.. ai scapat de orice grija specifica dacia.
*


EU AL RECOMAND PE ASTA , CU MARTOR SIGURANTA ARSA tongue.gif
dstdan
Exact, ce recomanda Owy, si eu tot de asta am pus. Pot zice chiar doua, pentru restul consumatorilor ulterior implementati, pentru a nu folosi o multitudine de sigurante / socluri suplimentare, plus ca mai am vreo 3 libere. totul este tras prin sigurante.
razvan32
QUOTE(owy_2010 @ 24 Sep 2015, 22:17)
EU AL RECOMAND PE ASTA ,  CU MARTOR  SIGURANTA ARSA  tongue.gif
*




unde se gaseste acest panou de sigurante?
dstdan
La mine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.