Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare placute frana Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Adytzzuq
Salut !! ma ajutati va rog si pe mine, nu stiu cum se demonteaza etrierul pentru a scoate placutele vechi.
Am dat roata jos (image 1)
Am scos sigurantele (image 2) , mai erau inca 2 jos;
si acum chiar nu mai stiu ce sa fac....:| mai erau 2 suruburi mici pe etrier, le-am dat jos si pe alea, si acum nu stiu sigur daca trebuie desfacute si aceste suruburi din spatele rotii : (image 3)
(am incercat sa le desfac, dar nu pot sunt prea stranse, am dat si cu spray anti-rugina dar degeaba sad.gif ).
aliceman
salut , pentru a demonta placutele de frana nu trebuie sa demontezi etrierul, nici surubul ala de 10 nu trebuie sa il desfaci , ai procedat bine pana laun un punct , dupa ce ai scos sigurantele alea mici ( alea unde ai incercuit cu rosu ) bate cu ciocanul si o surubelnita lata tblita aia de aluminiu pe care ti-am desenato cu galben ,vezi ca mai e o tablita si dedesubt unde ai scos si sigurantele alealalte si dupaia tragi placutele in lateral cu mana si ies foarte usor. sper ca ti-am fost de ajutor , spor la treaba .


PS
Dupa ce scoti tablitele de care ti-am spus , scoti etrierul si dupa aia scoti pacutele .
Adytzzuq
Mersii mult !! smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.