Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310-1985
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
johnybic
Gata Mulțumesc mult,acum am văzut ca ai postat aici totul Mulțumesc rămân dator de cinste
iuliancernat
Salut,
o sa atasez poze cu ce a iesit. Eu pot sa ti spun ca sunt multumit, diferenta este foarte putin sesizabila, vopseaua masinii e putin matuita, cred ca daca as da un polish s-ar mai apropia. Vopseaua este Lesonal, daca vrei am si reteta. A retusat din nou aripa stanga, se vede diferenta fata de celalalt retus.

12 Nov 2016, 16:10:
Alte poze

12 Nov 2016, 16:11:
cum era
roby_1300_rap
QUOTE(iuliancernat @ 12 Nov 2016, 16:06)
Salut,
o sa atasez poze cu ce a iesit. Eu pot sa ti spun ca sunt multumit, diferenta este foarte putin sesizabila, vopseaua masinii e putin matuita, cred ca daca as da un polish s-ar mai apropia. Vopseaua este Lesonal, daca vrei am si reteta. A retusat din nou aripa stanga, se vede diferenta fata de celalalt retus.

<span class='edit'>12 Nov 2016, 16:10:</span>
Alte poze

<span class='edit'>12 Nov 2016, 16:11:</span>
cum era
*



frumos , la usa e vopseaua originala ? nu prea se vede mare diferenta la nuanta smile.gif blush.gif
iuliancernat
Da, usa e la vopseaua originala
johnybic
Normal ca o vreau ,dami reteta ca sa o notez

12 Nov 2016, 23:14:
Da ai făcut numai retușuri sau ai vopsit o porțiune mai mare ca nu înțeleg?
iuliancernat
Salut, nu pot sa ti raspund prin mesaj privat deoarece sunt membru incepator. In fine, aripa e vopsita toata, in poza cu spatele e vopsita zona de langa tripla, sa zic poate 2x4 centimetri, vopsit cuo pensula mica de pictura. O sa ti trimit si o poza cu reteta, dar ti as propune daca ai posibilitatea sa citesti vopseaua cu spectometru daca ai posibilitatea, macar sa compari daca iese aceeasi reteta.
johnybic
Ok mersi aștept sa îmi dai și mie reteta măcar sa fac 100 de grame de probe ca nu știu dacă are cineva în buzău spectometru smile.gif
iuliancernat
Salut, iti atasez reteta. Ar trebui sa gasesti spectometru, agentii care vand si distribuie vopsea service-urilor au aparatul asta, nu service-ul.
johnybic
Mulțumesc mult pentru rețetă o sa o stampez și o să merg cu ea la un centru de vopsele, dar ca curiozitate ca nu știu ce reprezintă cifrele din partea stângă și ce reprezintă cele din dreapta?
iuliancernat
In stanga sunt pigmentii, in dreapta gramajul, dar atentie ca e pentru vopsea Lesonal cum am scris mai sus, nu stiu daca e la fel pe alt tip de vopsea.
johnybic
Am înțeles Mulțumesc mult, cum ajung acasă mă duc sa îmi fac sa văd ce și cum
BN64FLO
Ai grija ca, codurile difera in functie de marca pentru care e facuta vopseaua, gen XYZ la audi e un alb, iar XYZ-2 la Mercedes e verde....asta conteaza, nu marca de vopsea
johnybic
Am înțeles multumesc ,are și denumirea vopselei lesonal parcă, oricum am notat
johnybic
Și un set de valve de bronz pentru jante, ca sa fie bine!!!
sobolan
iti plac detaliile....si mie ! up.gif
johnybic
la vara cand vin vreau sa intru puternic in ea daca nu intervine altceva
johnybic
gata au venit si suruburile la jante din inox ,la vara am de lucru smile.gif
iustin_uap
Am vazut poza si povestea cu CNul pe un alt topic si-am zis sa nu divaghez acolo. Mai ai masina?
johnybic
Mașina nu este a mea,este a unui prieten și o folosește mereu când vine acasă, de vândut sigur nu o vinde tine prea mult la ea și în italia a adus-o la insistentele mele știind ce poate mașina și cum merge
iustin_uap
Ma bucur ca mai exista si ca e pe maini bune. Am intrebat din curiozitate pt. ca nu stiu cati se vor apuca sa salveze CNuri in viitor.

Noutati la a ta? Ca sa nu deviem de la subiect. smile.gif)
johnybic
Nimic sunt acasă de o luna dar un picior în gips m-a împiedicat sa ajung măcar să o văd, iar la sfârșitul lunii trebuie sa plec iar la muncă ,poate la vară cine știe oricum sta în garaj și sistemul de frânare trebuie pus la punct cap coadă
johnybic
Nu am abandonat!!! Se fac pregătiri....
sobolan
pompele-s meserie...si proiectoarele dar te sfatuiesc sa nu le pui inca,fa itp si ce-o mai fi si apoi....daca te vede RAR-ul cu alea pe masina ramai fara talon,ai sa vezi smile.gif
sorin105
QUOTE(sobolan @ 22 Feb 2017, 22:35)
pompele-s meserie...si proiectoarele dar te sfatuiesc sa nu le pui inca,fa itp si ce-o mai fi si apoi....daca te vede RAR-ul cu alea pe masina ramai fara talon,ai sa vezi smile.gif
*


Te poti duce linistit cu proiectoarele in RAR sau la ITP.
johnybic
cu proiectoare fara proiectoare parerile sunt impartite ,o sa intreb direct la rar cand vine timpul
johnybic
Și doua accesorii de epoca

1 Mar 2017, 18:53:
...

1 Mar 2017, 18:53:
...

1 Mar 2017, 23:22:
buna seara cine imi poate explica si mie care este combinatia asta de furtune aici adica ce rol au ca la unele dacii nu am vazut acel stut in manusa carburatrului iar la unele ca de fapt si la a mea era astupat cu un surub .Deci sa recapitulam , la Dacia mea are flansa sub carburator din aceea cu trei stuturi ,eu am cumparat furtunul cu diuza furtunul de la capacul culbutori si furtunul care merge din teu in flansa de sub carburator dar ramanea stiutul din galerie liber asa ca am mai cumparat un teu care l-am legat cu teul deja montat si am tras furtun si in galerie,acum intreb cum este corect ?oare masina sa nu fi avut acea flansa cu trei stuturi ?sa fi avut normala cu doua ? pun si o poza ,sa fie original ca in aceasta poza sa mearga furtun direct la galerie?

1 Mar 2017, 23:28:
se observa in poza unde este incercuit cu alb ca acel stut din manusa carburatorului era astupat iar unde este incercuit mai jos dar nu se vede era un teu si din acel teu un furtun pleca in flansa de la carburator si unul in galerie
sobolan
Combinatia de furtune din poza 4 am si eu pe dacie.....se numeste economizor de ralanti,nu mai ai duza aia infecta pe furtunul de la galerie,ai in schimb o valva cu arc in t-ul ala mic ce intra in pipa...e desteapta chestia...... smile.gif A mea avea din fabrica asa ceva dar fusese anulata ca si ELV-ul de altfel....le-am readus eu inapoi smile.gif
Casetofonul e MESERIAS RAU ! smile.gif
johnybic
Și stația este din aceiași perioada
razvan1985
Aia e data omologarii,dar nu cred ca e de atunci !...
johnybic
e uite asta este alta, alt numar alt an ,cred ca acel numar de omologare se facea pe loturi si pe ani ,ca altfel nu vad rostul ca cele doua statii sa aiba ani de omologare diferiti adica 1983 si 1986 si sa fie fabricate in 2010 si am mai undeva o alta tot din 1986 dar alta luna si inca una din acelasi an acelasi numar de omologare dar luni diferite ,Deci eu zic ca ala este anul de fabricatie si tot odata cand a fost omologata

2 Mar 2017, 20:45:
cam asa arata ambalajul la cele noi desi aspectul este tot old

2 Mar 2017, 20:53:
radmasa.gif si o poza din spate cu una model nou ,se vede clar ca este an de fabricatie recent (made in china)

2 Mar 2017, 21:23:
sobolan sa faci si tu o poza sa o postezi aici la ce legaturi ai facut tu la acele furtunase
STORMTROOPER
referitor la ce ai zis mai sus: Poza asta poate te ajuta:
http://s971.photobucket.com/user/STORMTROO...0dcr44.jpg.html

Este in configuratia originala din fabrica.
johnybic
multumesc, dar la mine cred ca a fost adaugata ulterior flansa cu trei stuturi de sub carburator,din ce imi dau seama la tine desi nu se vede foarte clar ,furtunul ce coboara in jos se duce in galerie
sobolan
QUOTE(johnybic @ 4 Mar 2017, 02:21)
la mine cred ca a fost adaugata ulterior flansa cu trei stuturi de sub carburator,d
*



si aia e buna wink.gif
johnybic
este buna dar care este faza ca daca a fost adaugata ulterior toate legaturile de la furtune au fost radical modificate ,deci sa recapitulm flansa cu trei stuturi si stut carburator astupat ,in momentul cand masina a intrat in posesia mea masina era in configuratia urmatoare: teu carburator in care venea furtunul de la capac culbutori si furtun cu diuza care cobora in galerie, stutul la flansa carburator era liber iar cel din manusa carburator era astupat ,eu am cumparat daua teuri si le-am introdus in circuitul de mai sus ,in unul am venit cu furtun din manusa carburator si in celalalt am plecat cu furtun in flansa carburator si in galerie ,asta ca sa fie toate stuturile legate biggrin.gif ,masina merge bine dar la accelerari bruste da in nas apoi merge frumos ,acum eu ma gandesc sa scot flansa de sub carburator cea cu trei stuturi si sa pun una cu doua ,oricum cand ajung acasa o sa fac poze detaliate la ce incurcatura am facut eu acolo ca sa leg toate stuturile libere
johnybic
Am gasit sa cumpar un carburator solex 32 eisa nou nout ,cere pe el 120 de euro ce ziceti sa il cumpar ?Ma gandesc ca altfel ar sta treaba cu el fata de carfil desi nu este din aceiasi perioada cu masina.
maho
QUOTE(johnybic @ 12 Mar 2017, 03:07)
altfel ar sta treaba cu el fata de carfil

In ce sens? Cai in plus nu-ti ofera, si e putin mai greu de reglat decat carfilul. Te complici degeaba (parerea mea), dar daca vrei sa investesti in ceva (sa-l tii pt. cine stie ce 1300 pe viitor), pretul il face cererea si oferta.
sobolan
QUOTE(johnybic @ 12 Mar 2017, 04:07)
Am gasit sa cumpar un carburator solex 32 eisa nou nout ,
*



e un gunoi.....
johnybic
Și dacă tot mi-a zis cineva ca dădea mai bine cu proiectoare rotunde am zis de ce nu

14 Mar 2017, 12:05:
...

14 Mar 2017, 12:06:
Și un radio,nu merge el dar sper sa găsesc un electronist Bun sa îi dea de cap
sobolan
de unde la scoti ? wub.gif
johnybic
he he daca spui ca dai bani cu carca si apoi imi spune unul sau unii ca masina mea valoreaza doar 1000 ron nu iiti vine sa le dai in cap .Asa a fost facut bucati si NIG-ul ca banuiesc ca baiatul a ajuns la concluzia ca ia mai mult pe ea bucati decat intreaga ,sii iar ajungem la vorba aia-LA UNII SI MOCA LI SE PARE SCUMP!!!

15 Mar 2017, 00:10:
aici ei au avut intodeauna si se gasesc sii la preturii mai accesibile ca la noi ,accesibile in sensul ca dai 80 de euro pe doua proiectoare iar la noi dai 120 sau mai mult ,totusi pentru salariile din tara si 80 de euro este mult dar sa nu mai comparam ,am pierdut la mustata la licitatie pe ebay doua seturi de proiectoare cibie 35 complete cu capace de protectie ,de experienta unora in licitatii se vede ,oricum pretul celor doua perechi a ramas la final in asa fel ca la noi nu cumparai nici macar o pereche
sobolan
QUOTE(johnybic @ 15 Mar 2017, 01:02)
he he daca spui ca dai bani cu carca si apoi imi spune unul sau unii ca masina mea valoreaza doar 1000 ron nu iiti vine sa le dai in cap .
*



mintea unora e dusa cu vaca,is lamurit,nu ca as fi eu marele sanatos darrr.......strange-le,la vara o faci intr-un mare stil......"piesele" care le tot strangi tu valorau triplu sau mai mult la bursa de aici,e clar ca mai mult iti convine sa le iei de acolo chiar daca si asa is scumpe.....
Mi-am strans si eu un mic arsenal zilele astea,adun ca dispar daciile si am si eu in cap eu niste "pasari" pentru la vara... smile.gif
sorin105
Proiectoarele era folosite pe vremuri la raliu.

Cel cu sticla clară este pentru faza lunga si se pune pe partea dreaptă a masini si cel cu sticla striata se pune pe partea stângă (faza scurta)

Cauta un set de capace pentru ele.

johnybic
Sunt în căutare de capace ,asta când o sa găsesc ca nu prea am văzut decât cu proiectoare cu tot ,dar poate găsesc la noi ,cine știe cine are și vrea sa se despartă de ele .Am un set de capace Sev Marchal 750 care se potrivesc pe cibie iode 35 și o sa le dau la schimb dacă găsesc persoana care are capace de cibie iode 45 ,daca nu le țin poate pica și proiectoarele pentru capacele astea

15 Mar 2017, 14:16:
...sunt noi doar un pic prăfuite ,plasticul este destul de moale și maleabil

15 Mar 2017, 16:06:
Și dacă tot nu aveam ce face ,nu sunt eu electronist am zis sa îmi bag nasul " pacientul trăiește nu a murit!!!" Avea un fir ce venea la masa dezlipit și un contact întrerupt pe placă, am refăcut contactul și am stat jumătate de ora sa îmi dau seama cu firul de la masa dacă intradevar se leagă la masa ca îmi părea foarte straniu de scurt dar văzând în apropierea lui pe carcasa urme de cositor am fost sigur ca acolo se leagă.Apoi am curățat câteva contacte oxidate sa nu facă masa intre ele și apoi legat la baterie,funcționează!!! cost total 20 de euro pistoalele de lipit ca primul făceam crăciunul 2017 lângă el sa topească cositorul radmasa.gif și 5 euro radioul ,da 5 euro cumpărat ca nefuncțional ,la noi cât este un amarat de Predeal sau Lira fără Fm?
Adrian Frigo
QUOTE(johnybic @ 15 Mar 2017, 15:12)
... pacientul trăiește nu a murit!!!"

Nu,mai corect era-''Operație reușită,pacient decedat!''. radmasa.gif radmasa.gif

Un Predeal e între 10 și 25 de E,uneori și mai mult,depinde de bișnițar.....Lira îl găsești și cu 10 E,la talcioc am luat unul nou la cutie cu 10 lei! icon_mrgreen.gif După noroc...

Apropo,frumos ceasul Jaeger,unde vrei să-l pui,îi faci consolă sau îl agăți simplu de bord?
johnybic
Nu,mai corect era-''Operație reușită,pacient decedat!''. radmasa.gif radmasa.gif

da era corect si asa radmasa.gif ,in legautra cu ceasul o sa caut o consola de r12 dar o sa il montez pe cel dreptunghiular se leaga mai bine cu forma bordului de 1310 care este mai patratoasa iar cel rotund o sa il tin in colectia mea de maimute este mecanic alimentat cu curent un hibrid frumos,iar daca nu gasesc o consola de r 12 o sa fac eu una din lemn sau din PAL ca doar am indemanare in asa ceva fiind meseria mea din scoala si o fac si personalizata cum vreau eu.AM una de dacia 1310 cu tot cu boxa si radio Lira functional(fsss zzz brrr fasss ,ca doar este in AM radmasa.gif ) dar sincer nu prea imi place ,vad eu sa ajung pana acolo sa raman doar consola de montat

15 Mar 2017, 21:08:
stiu cat costa un radio Predeal ,in stare buna ajunge si la 50 de euro ,chiar imi place chiar as vrea unul sa il am in masina dar pacat ca nu are si FM daca avea si FM imi cumparam unul fara discutie ,era unul odata la vanzare nou nout in cutie si cu antena cu tot la vreo 300 de ron sau ceva genul ,daca mergea si pe FM il cumparam fara discutie
Adrian Frigo
QUOTE(johnybic @ 15 Mar 2017, 22:02)
...chiar imi place chiar as vrea unul sa il am in masina dar pacat ca nu are si FM daca avea si FM imi cumparam unul fara discutie ,era unul odata la vanzare nou nout in cutie si cu antena cu tot la vreo 300 de ron sau ceva genul ,daca mergea si pe FM il cumparam fara discutie


Tu în detaliul ăsta te lovești?Păi nimic mai simplu!Poți injecta semnal de la un modulator MF la capetele potențiometrului iar trecerea din MF(modulație frecvență sau FM) în MA(modulație amplitudine sau AM) o faci lăsând cele trei butoane neapăsate(sau apeși până la jumate pe unul din ele)!Îți trebuie doar firul de semnal ecranat cu tresă care are rol și de masă....alimentarea la modulator e simplă,o știi. biggrin.gif
Am făcut așa ceva și merge,dacă vrei detalii cu poze mă anunți. wink.gif
johnybic
e bun de stiut ,nu ma pricep eu la electronica ,imi bag nasul asa cum am facut si astazi cu radioul dar iti dai seama ca daca avea vreo dioda arsa sau un condensator nu aveam cum sa imi dau seama nestiind unde trebuie sa masor si cum,ca are la mate in el de te doare capul iar daca nu ai habar si nu stii principiu de functionare si rolul fiecarui integrat deja iti prinzi urechile,ramane de vazut cu un radio predeal pe viitor, ca acum am un Spakomatic nou cu fir de semnal pentru antena electrica ,de aceea am luat si antena electrica

15 Mar 2017, 22:21:
tu vorbesti de modulator din acela care merge la bricheta ?daca este asa sa stii ca m-am gandit si la varianta asta
sobolan
QUOTE(johnybic @ 15 Mar 2017, 01:02)
.....si NIG-ul ca banuiesc ca baiatul a ajuns la concluzia ca ia mai mult pe ea bucati decat intreaga ,sii iar ajungem la vorba aia-LA UNII SI MOCA LI SE PARE SCUMP!!!


*



eu nu stiam ce e aia NIG blink.gif dar dupa un search pe net am ajuns la concluzia ca am vazut-o live la Braila acum ceva ani in urma...o stiu,stiu ce facuse la ea,a renuntat la ea pentru ca si-a luat omu' un urs.......pacat,in masina aia s-a investit mult timp/nervi si bani.....si cred ca da,a cam dat-o pe bucati......mai e una smechera in Braila,are YUL pe numar,si p-aia am vazut live prima data acum vreo 4 ani,aia inca exista,eram cu dacia verde prin Braila in toamna,ma plimbam de-aiurea radmasa.gif si-am trecut pe langa ea pe calea Galati..... smile.gif prin Braila trec frecvent,mai am prieteni/neamuri p-acolo...
johnybic
acum NIG-ul am vazut ca este la un baiat din Buzau care sa apucat serios de ea a fost si pe la ceva concursuri Ciupu cvm sper ca nu se supara ca i-am dat nikul de facebook ,macar asa mai stiu si altii ca masina nu a ajuns linguri
sobolan
a luat-o fara motor din ce stiu eu si fara multe altelea.....asta e,bine ca inca exista.....era o replica foarte reusita de gordini,poate chiar mai buna smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.