Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pierdere lichid racire
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
Adi florin
Salutare,

La Logan 1.6MPI am pus lichid de racire peste nivelul maxim in vasul de expansiune caci aveam un rest intr-o sticla si vroiam sa o arunc. Am pus pana aproape de teava de sus care vine in vas. Probabil ca din cauza presiunii ce s-a facut in sistem, a inceput sa piarda lichidde racire. S-ar parea ca pierde pe la intrarea teava de plastic care se intoarce de la radiator si intra in blocul motor la pompa de apa. Pierde pe la aceasta intrare. Cum se procedeaza in cazul acesta? E vreo garnitura acolo? Se inlocuieste doar aceasta sau toata teava?

Multumesc.
YRX
Daca vorbesti de teava rigida care intra in pompa de apa (parca este metalica totusi) da, are un o-ring la intrarea in bloc.
Vezi sa curga sigur pe acolo, mai poate sa te pacaleasca pompa de apa.
Adi florin
Teava la prima vedere pare din plastic. O sa vad mai bine la demontare. A bagat un amic presiune in sistem si pe acolo pare sa curga. Nu cred ca are cum sa te pacaleasca pompa de apa, ea fiind pe cealalta parte a peretelui acela metalic. Cand o sa demontam teava o sa vedem mai mult.
tunderbird
Teava este metalica. Pompa de apa poate sa curga pe la ax... nu poti vedea decat daca dai jos capacul distributiei.
sobolan
O-ringul ala cade si pe acolo curge apa pe bloc/pe filtrul de ulei...nu are nimic pompa,nu mai vorbiti pui si oua....eu am inlocuit doar o-ringul cu unul verde(siliconic) la 2 lei...are 2 ani si tot merge !
o-ring original nu gasesti decat cu teava cu tot(teava e din metal) si costa peste 200 ron si nu merita !
Adi florin
Unde gasesc doar O-ring-ul?
sobolan
la un magazin de piese auto sau intr-o trusa de aia universla cu oringuri ....
YRX
Ar trebui sa se gaseasca si o-ringul separat, manualul Dacia zice ca se schimba la fiecare demontare, deci trebuie sa fie piesa de schimb.
Vezi la vreun dealer.
Adi florin
Stiti cumva garnitura 7703065311 de la 1,9 diesel se potriveste?
espacern
Da este OK.
sobolan
bun de stiut up.gif
tribunul
Cred ca pierd si eu lichid de racire pe la acel oring, oare e nevoie sa schimb teava sau doar oringul?
Ma gandesc ca in 10 ani sa nu fi ruginit teava.
Bujor Stefan
Schimbi doar asta:
ref:7703065311
joint torique 28-36X4
Vezi ca respectivul cod e acelasi si pentru o-ringul de la 1.9D
tribunul
Exact am schimbat doar oringul, si cam un litru de lichid de racire.
bleumineral
28-36*4 sunt dimensiunile o-ring-ului? Adică d. int. 28, d
ext. 36 cu 4 d inelului de cauciuc?
Nu prea dă calculul...Mulțumesc.
Bujor Stefan
28 cu 2x4 da fix 36
bleumineral
Așa este,+ 2*4, pierdusem din vedere asta. M-a lăsat și pe mine o-ringul respectiv, picură pe acolo și oamenii de bine de la Dacia Service vor să schimb conducta cu totul. Aveți idee cum se demontează? Am dat ecranul termic jos, nu prea mi-am dat seama, bănuiesc că trebuie desfăcută din coliere din partea dinspre volantă apoi răsucită cumva în sens antiorar? Sau tras pur și simplu? Trebuie să aibă vreo piedică acolo altfel ar fi suflată afară de presiune. Deocamdată nu mă îngrijorez prea tare, pierde foarte puțin, la 500 km parcurși am completat 100ml în borcan, dar, fără discuție trebuie remediată pierderea.
Adi florin
Din cate-mi aduc aminte, se desface surubul care tine teava si se scoate pur si simplu prin tragere.
sobolan
QUOTE(bleumineral @ 15 Dec 2017, 17:46)
.... și oamenii de bine de la Dacia Service vor să schimb conducta cu totul.
*



si din cate stiu eu costa un pic teava aia...eu am pus un oring ordinar dintr-o trusa de oringuri,a costat cam 2 lei radmasa.gif ,am mers asa vreo 50000km si cand am dat-o era ok inca.....
Agrig
Verde?
Nu`i pentru frigo?
pistritu
Adrian Frigo?
QUOTE(Agrig @ 16 Dec 2017, 23:20)
Nu`i pentru frigo?
*

bleumineral
Țeava ca țeava, dar manopera e dublu. Am căutat garnitura după cod la un magazin de piese auto, când mi-a spus fata prețul, să pic peste niște cauciucuri de acolo, 36 de lei!!! Original! Am întrebat-o dacă e din platină, a zis că nu, am ieșit ușor pe ușă, nici prin fața magazinului n-am mai avut curaj să trec.

4 Jan 2018, 13:31:
QUOTE(Adi florin @ 15 Dec 2017, 17:01)
Din cate-mi aduc aminte, se desface surubul care tine teava si se scoate pur si simplu prin tragere.
*


Unde-i șurubul ăla tată? Spre ambreiaj sau spre alternator? Mulțumesc mult!
Pasdan
Dacă mi-aduc bine aminte parcă trebuie dată jos galeria de evacuare.
marius36ro
Salut.
Imi cer scuze daca reinvii un topic dupa 6 luni.
As avea aceeasi problema la un Sandero 1.4 MPI LPG din 2009.
E acelasi o-ring pe tubul rigid la iesire din pompa de apa?
Merci.

P.S. Am Cumparat garnitura 7703065311 de la reno(5 euro).
Functioneaza si la motorul 1.4 mpi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.