Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce service imi recomandati ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Rentz
Vreau sa-mi duc masina la un service.
Ce service imi recomandati ?
Sa nu-mi ia pielea de pe mine dar nici sa faca treaba de mantuiala.
Astept pareri.
Multumesc
ionutctn
Pai acum depinde ce ai de facut la ea. Vrei sa o lasi in service??? Nu iti recomand asta. pentru lucrari simple de cateva ore sau 1 zi intreaga am in Berceni pe Sos. Oltenitei sau Iriceanu si ieftin si bun. Eu am fost multumit. E 50.000 ROL orice constatare dar de exemplu mie mi-afacut franele la toate 4 rotile plus aerisirea etc 350.000 ROL.
Rentz
Merci de raspuns.
Unde mai exact pe Sos. Oltenitei ?
mauru007
subscriu la intrebare, unde anume pe soseaua oltenitei si un numar de telefon pentru o programare.
multumesc
ionutctn
Pai nr de telefon mobile ca de altele nu cred ca au. Acum sa va explic unde vine.
Mergeti dinspre Piata Sudului (intersectia mare BIG-ul cum ii mai spune) si o luati spre sos. Oltenitei dar nu spre Eroii Revolutiei, ci in directia opusa, adica spre capatul lui 34, 11 etc. Cum treci de Piata Sudului (BIG) si intri pe Oltenitei mergi cam 1 km pana aproape de intersectia cu semafor. Ca sa intelegeti mai usor de la big mergeti pana la urmatoare intersectie semaforizata (mergand bineinteles pe sos. Oltenitei). E de mers cam 1 km. E aici e faza ca inainte de intersectia aia semaforizata (cu vreo 100 m inainte) se face o strada la dreapta. Sunt multe stradute la dreapta acolo ca in stanga in directia voastra de mers e o unitate militara (se vede o cladire si pazesc unii de fraieri). Pe parte dreapta cam in dreptul unde se termina caldirea aia unitatii e o strada (pe dreapta scuze ca va bat la cap) ii zice Ionescu Gheorghe. Puteti intreba lumea ca e cunoscuta strada aia la mine in cartier. Pe urma intrati pe strada si nu mergeti 10 metri si e service-ul cu pricina.
Eu unul am fost multumit de ce mi-au lucrat.

PS: Ma interesez si de nr telefon. Cum aflu postez.
mauru007
merci de lamuriri, daca afli un numar de telefon esti tare. de ce nu recomanzi lasarea masinii in service?
Ov
taica-miu si-a schimbat ambreiajul (placa/disc/rulment) ieri la un service (pe uverturii, dupa ce se trece de intersectia cu moinesti, la 200 de m pe dreapta, are si statie itp si spalatorie) si manopera a fost 1 milion. La 9 a lasat masina si la 11:30 a fost gata. S-a dat si factura (masina fiind de firma).
west
nu e bun ala de pe Ionescu Gh., nu stiu mecanica baietii. Si au si preturi mari.
ionutctn
Eu sunt de principiu sa nu imi las masina in service, ca romanul pana nu i se lipeste ceva de mana, nu se simte bine. Ma rog, fiecare face cum considera.

Cat despre preturi, mie mi-au luat 350k ROL sa imi faca franele, adica erau blocate pe spate. In pretul asta a intrat garnituri pe spate la pistonase si nush pe spate ce a mai facut + garnituri fata etriere pe ambele parti + manopera adica erisire tot ce trebuie.

@west
Cat despre stiut meserie mie mi-au facut mereu orice problema am avut si unde au pus mana aia a fost. Nu ma bag la capitolul asta.
Daca alea sunt preturi mari atunci nu ai decat sa te duci la Viorel la aia pe Iriceanu care au preturi un pic mai mici sau ti-o faci acasa.

Numai bine.
mauru007
salut
am fost la un service mai apropiat de mine, cum vi dinspre Timpuri Noi spre Berceni mai precis pe la Abator, sunt 2 service-uri auto unul lana celalalt. Progam service 8 - 20, sambata 8- 16,au si piese de schimb acolo, oricum in zona sunt mai multe magazine de piese auto, s-au miscat destul de repede intr-o ora mi-au rezolvat franele, au schimbat garnituri etrier, placute frana, racord frana fata, bieleta directie fata, apoi a aerisit franele, a trebuit sa imi taie antifurtul de la roti ca am reusit performanta sa il pun asa de bine ca nu l-am mai gasit.
cost total pentu "operatiunea service" 135 lei noi din care 83 au fost piesele. E bine e rau? e prima data cand merg intr-un service asa ca nu pot sa stiu. Astept pareri.Oricum acum nu se mai blocheaza roata stanga fata asa ca sunt multumit, totusi parca e mai moale pedala de frana ori asa e normal si nu sunt eu obisnuit, sa vad poate reglez cursa pedalei se pare ca am aceasta posibilitate
beginer07
Stiu si eu niste service-uri prin militari, sector 6, daca e cineva interesat dau detalii. Acolo linga Agip si metrou Pacii sunt si vreo 3 magazine de piese unul linga altul.
pctelnet
in militari pe uverturii sunt super tari, relativ ieftini si fac si ITP, 434.77.77

au program de la 8 la 22
Ov
ok, deci aici puteti face RECOMANDARI pt un service unde ati fost si au lucrat bine (adica sunteti multumiti). Sa nu vad reclama AGRESIVA la service-ul "proprietate personala" ca se lasa nasol.

Purcedeti !
beginer07
Ok, deci eu ii recomand doar pe cei 3 oameni de peste 45 de ani de la service-ul de linga Turbomecanica, pentru faptul ca se pricep la reparat motoare. Despre restul care sunt niste baietzasi care nu prea par multumiti de locul lor de munca, nu cred ca ii chinuie constiinta daca lasa ceva facut mai putin perfect. Aici lucreaza cu mina lui chiar seful de service, mai rar, dar am avut norocul sa lucreze si la masina mea biggrin.gif
Este in Militari linga Pacii, pentru alte detalii, cine are nevoie, cereti prin PM, ca sa nu se cheme ca e reclama.
victor394
Va salut
Sunt nou pe forum si vazand acest topic despre ateliere de service auto as intreba daca stie cineva un auto service in Cluj-Napoca, preferabil in cartierul Zorilor, unde se repara Dacii 1310, modele dinainte de 1990, pentru ca la cele cateva la care am fost deja sunt mecanici care nu lucreaza la aceste masini, nu stiu probabil cum sunt construite, si unele nici nu sunt autorizate pentru aceasta marca. Ar trebui sa avem un topic cu lista de auto service pentru masini clasice, pe orase si judete, ca sa nu mai avem probleme si sa umblam de la unii la altii. Eu nu ma pricep sa-mi repar singur masina si nici nu am unelte.
maho
Zi in primul rand ce probleme ai, poate le poti rezolva fara service (cu ajutor de pe forum); si mai bine (daca n-ai facut-o deja) foloseste functia "search", e probabil ca sa se fi discutat.
victor394
Burduful de la axul de comanda al cutiei de viteza era rupt si un strop de ulei a curs de pe ax pe cv. Am cumparat alt burduf.
cielo99
Burduful de pe levierul care intra in cutie?Pe axul acela este si un semering care nu ar trebui sa lase uleiul sa treaca.Burduful ar trebui sa protejeze de praf nu sa retina uleiul.
victor394
Multumesc pt. informatii si mesaj. Nu pot raspunde la el pentru ca nu ma lasa sistemul (am prea putine postari). Dar ideea cu simeringul e buna; dealtfel burduful vechi era rupt si plin de ulei. Cred ca va trebui sa cumpar si alt simering.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.