Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dilema biele
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
thundercar
am si eu o nedimerire bolturile de la biele trebuie sa stea fixe pe cine? pe piston ca la motoarele care le-am mai vazut(scuter drujba etc) sau pe biela ? huh.gif
paul_p
Pe piston

La dacie e fix pe biela.
nikuniku
bine spus -----vazut----pentru ca nici alea nu au bolturile fixe in piston,au sigurante pe piston sa nu iasa boltu
la dacia boltu este fix pe biela
daca nu stii cum sa-l scoti stai linistit in banca ta
paul_p aplauze.gif
thundercar
Ziiiii ma nu ai vazut tu drujbe cwte motowre am reparat eu, nu erau fixe?din acest motiv trebuia sa le scoti cu presa sau daca nu o aveai la indemana cu ciocanul si dornul sigurantele sunt pt. a nu iesi boltul si intra in camerele de admisie am tait si far sigurnte ahaaa cat despre cele de dacie am intrebat pt c mi-wm amintit ca se miscau cu tot cu biela si m-am gandit sa nu fie ceva in neregula pt ca ieri unui prieten i s-au plocat bolturile pe pistoane wink.gif sleep.gif

13 Jul 2015, 22:21:
cred, ca maine le dau jos numa de-al dreaku sa vad cat de greu poate fi ca asa zic toti sa nu umbli colo colo ca nu poti ei sor fi nascut invatati radmasa.gif ph34r.gif
vladut88
Depinde de masina , la dacie 1xxx e liber in piston fix in biela , la papuc diesel f8q e liber in piston ,liber in biela , depinde ce solutie a ales proiectantul
sobolan
QUOTE(thundercar @ 13 Jul 2015, 22:14)
am si eu o nedimerire bolturile de la biele trebuie sa stea fixe pe cine? pe piston ca la motoarele care le-am mai vazut(scuter drujba etc) sau pe biela ? huh.gif
*



ai spus ca te pricepi la motoare.....cum ti-au spus si colegii la dacie bolturile is fixe in biela si libere in piston ,se pot scoate la rece fara reutilizare ,se baga prin preincalzirea bielei......
la drujbe si in general la motoarele 2t sunt libere in bilela si libere in piston cu sigurante zeger la piston ......
Split din celalalt topic pentru cei care nu citesc cam tot pe aici :priveste partea buna a lucrurilor si anume ca un motor 2t n-are supape biggrin.gif si nici culbutori wink.gif are guri de baleaj sau porturi (cum vrei tu sa le spui) in camasa/cilindru ....repari si motoare 2t ? apoi nu pot sa cred........
thundercar
crezi ce vrei nu ma intereseaza ,nevoia te invata la cele 2t m umblat prima data si boltul nu este liber in piston ca il gasea naiba la cele mai multe se scotea cam greu.daca se poate rog un moderator sa stearg topicul ca nu ai cu cine discuta dry.gif
bucatzel
Mno, mie nu mi-i greu sa sterg topicul, da' ma amuza amarnic motivul pentru care-l vrem sters.
nikuniku
thundercar
nu te mai ambala asa ca gripezi pistonu,ala de drujba pe care-l scoti tu cu ciocanu
si cred ca mai poti umbla si la limbaj,sa mai iei din avans ,ca nu am ciocnit valizele in gara(daca stii ce inseamna asta)
thundercar
nu ma referem s bati tare ci numai un pic de scos afar cu mana mai greu da dac dor scoti sigurant si cade e bine radmasa.gif deja il transformam in topic pt drujbe laugh.gif

18 Jul 2015, 23:11:
si vad ca va place sa luati la misto asa ca nu va mai luati de mine
nikuniku
mult stimate domn thundercar,pentru drujbe,scutere si alte dracii cu motoare in 2 (doi)timpi DA folosesc surubelnita pentru a scoate bolturile
pentru a scoate bolturile la motoarele de dacie clasica folosesc o presa si niste dispozitive facute de un strungar meserias pe vremea cand se mergea o duminica cu numere cu sot,o duminica cu numere fara sot
la cele de ultima generatie folosesc dispozitivele specificate in manualu de reparatii,cu toate ca unde lucrez daca se face un motor pe an este mult
deci respectele mele si daca team jignit cumva scuzele mele
sobolan
@thundercar : dupa cum scrii/te exprimi in posturile tale deduc ca ai 16 ani sau mai putin,nici cunostinte de mecanica prea multe dar ai ambitii mari(nu e rau)....bine ai venit pe DC,invata sa scrii,fii obiectiv si nu mai spune baliverne, hai noroc!
thundercar
Ca sa-ti spun de ce nu scriu si nu ma exprim corect: in primul rand nu am chef sa corectez mereu cand scriu gresit ,in al 2-lea scriu cu on-screen keyboard si touch pad de pe (cand nu am chef sa stau la calculator) laptop pt ca nu functioneaza litera A si apasand pe touchpad mai fuge de pe A pe E etc. Cu varsta nu ai dreptate pt. ca nu poti avea permis la 16 ani.Ambitii am destule printre care sa reconditionez masina din semnatura ,mecanica stiu putina si electronica da chiar si unde ma descurc cer sfaturi baliverne nu prea m obiceiul sa spun dar boltul eu nu l-am putut scoate cu mana poate din comoditate ca e mai simplu era sa-i dau un ciocan si gata de enervat ma enervez f repede daca cineva ma calca "sub talpa" cool.gif .Am sa deschid in curan un jurnal de bord pt a cere sfaturi wink.gif
Multum pentru intampinare si NOROC

20 Jul 2015, 22:33:
iar am ceva greseli dar imi cer scuze
sobolan
QUOTE(thundercar @ 20 Jul 2015, 23:31)
.Am sa deschid in curan un jurnal de bord pt a cere sfaturi wink.gif


up.gif


sustinromania
@thundercar - nu te pot contacta pentru ca nu am destule drepturi - imi poti scrie tot acolo unde ai scris o adresa de mail si promit sa te contactez cu o lista de piese - una dintre ele este un amortizor nou pe fata nemontat niciodata pentru ca am dat masina
diaconuliviu
QUOTE(nikuniku @ 18 Jul 2015, 19:16)
[...]gripezi pistonu,ala de drujba pe care-l scoti tu cu ciocanu
[...]


Lasa-l, ma, foloseste cheia universala: dalta si ciocanu'.

QUOTE(thundercar @ 18 Jul 2015, 23:06)
nu ma referem s bati tare ci numai un pic de scos afar cu mana mai greu da dac dor scoti sigurant si cade e bine radmasa.gif deja il transformam in topic pt drujbe laugh.gif

<span class='edit'>18 Jul 2015, 23:11:</span>
si vad ca va place sa luati la misto asa ca nu va mai luati de mine
*



Pai te iei singur la misto, nu te supara, si cu ideile aiurite si cu exprimarea.

QUOTE(thundercar @ 20 Jul 2015, 22:31)
[...]Am sa deschid in curan un jurnal [...]


Daca il deschizi in curanD, e de bine, sau lasa-ne.
Daca il deschizi cum ai scris, in CURAN si curanu' ala ar fi o exprimare plastica cu referire la c.u.r.u-ti, nu ne intereseaza, noi preferam femeile.

Revenind ON pentru "Fulgerica":

La Dacia 1xxx e fix in biela si NU ARE inele "Seger" pe piston.
De ce? pt ca n-are nevoie, nu pica de acolo, il tine forta de fretare. Da, ma, freTare, nu frecare.
Atunci, daca la drujbeta aia are inele de siguranta, nu-ti da de gindit ca acel ajustaj mai fix din piston nu exprima notiunea de "fix in piston"?


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.