Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: garnitura chiloasa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mihaitamar
salut, am si eu o problema la dacia mea , cand o accelerez nu se aude ca un motor normal de dacie , se aude mai degraba ca un fel de pocanit sau asa ceva , nu stiu cum sa ma exprim , mai intrerupt . banuiam ca este de la platina , i-am schimbat-o , si am reglat-o la 4,5 si tot asa face , i-am schimbat si condensatorul , am umblat si putin la avans si tot asa face , si vreau sa mai spun ca nu are niciun pic de forta , deabia patineaza putin pe pamant ! m-am uitat si in borcan si am vazut ca este aproape plin , iar apa murdara tare, cand eu l-am lasat la nivel . atunci am accelerat sa vad daca face bolboace in borcan si ce sa vezi , in accelerare mai tare nu facea , facea cand o lasam din accelerare niste bule mici . de la ce sa fie , eu banuiesc ca de la garnitura de chiloasa , voi ce spuneti? scuzati-ma pentru scris dar nu imi merge tasta caps lock!
Daacia97
Ai cumva urme de ulei in vasul de expansiune?
mihaitamar
nu sunt urme de ulei in borcan , numai ca apa este foarte murdara,am tinut-o acceleratamai tare si nici urme de bule de aer,sa fie de vina termostatul ? si am uitat sa specific , nu stiam eu cum se numesc pacaniturile acelea care mi le da mie, imi da putine rateuri in avans si rateuri in toba , de ce?
Daacia97
Ar fi bine sa incerci si termostatul intr-un vas pe aragaz si vezi daca deschide sau nu.
Incearca sa cureti vasul de expansiune si vezi daca iti baga iar mizerie..poate sa fie mizerie din blocul de motor sau pete de ulei,asta inseamna ca ai garnitura ciupita.
mihaitamar
o sa incerc maine , da chiar faca in felul acesta de la termostat ? eu stiam ca daca se blocheaza termostatul ori fierbe , adica se blocheaza pe inchis , ori se blocheaza pe deschis , apa ajunge cam pe la 40- 50 de grade!
r3d
ce spui tu acolo nu are treaba cu termostatu.ca nu ai nici un pic de forta si iti bate avansu e de la culbutori.regleazai un pic,apooi regleaza dinou avansul bafta.
mihaitamar
vad ca merge acum cat de cat, i-am schimbat fisele si o bujie , da imi merge in 3 bujii la relanti , iar in mers merge bine , de ce?
Daacia97
Ai spalat vasul de expansiune?
mihaitamar
nu l-am spalat , ar trebui sa il spal?
Daacia97
Asa iti dai seama daca iti baga ulei in vasul de expasiune.. sau iti dai seama daca ai mizerie in bloc..(asa mi-am facut si eu la dacie.. avand tot aceeasi problema cu garnitura de chiuloasa,la final am adaugat o solutie de curatat motorul )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.