Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [macarale electrice]
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
owy_2010
pot monta aceste macarale electrice pe dacia 1310 ?
nu stiu cum sa le montez , sunt de pe slz
am vrut sa le montez, dar nu stiu cum vin prinse ca difera de ce am vz eu la poza 3 smile.gif
poza 3 sunt poze de pe forum, iar in poza 1 si 2 e macaraua mea , si are alt sistem de prindere
nici la prinderea geamului de macara nu stiu cum sa procedez
astept totusi , pareri wink.gif
sobolan
QUOTE(owy_2010 @ 22 Jul 2015, 10:15)

nu stiu cum sa le montez ,  sunt de pe slz
*



iti trebuie facultate ca sa le montezi ! radmasa.gif
owy_2010
QUOTE(sobolan @ 22 Jul 2015, 20:48)
iti trebuie facultate ca sa le montezi !  radmasa.gif
*


asa hai sa radem, ca la asta ne pricepem
mai bem si o bere... LolLolLo.gif
in loc sa ajuti un om, care incearca sa faca cewa, tu ce faci?
daca te uiti un pic la poze, vzz totusi niste diferente.. mad.gif
eu am cerut sfaturi de la cei ce au montat , de exemplu cum prind geamul de suportul acestei macarale ptr ca difera de cea din poza 3
nu repede ...sa radem excl.gif
pic de respect... wink.gif
torquemada
Cea din poza 3 e/era plug&play la partea de legătură cu geamul.

Te documentezi (dialogys/ mondiru etc) demontezi, testezi și dacă nu te descurci cauți și plătești pe unul care știe, know how-ul costă.
owy_2010
QUOTE(torquemada @ 22 Jul 2015, 21:36)
Cea din poza 3 e/era plug&play la partea de legătură cu geamul.

Te documentezi (dialogys/ mondiru etc) demontezi, testezi și dacă nu te descurci cauți și plătești pe unul care știe, know how-ul costă.
*


ok, mssss
o sa incerc sa le montez wink.gif
sobolan
QUOTE(owy_2010 @ 22 Jul 2015, 22:51)
ok,  mssss
  o sa incerc sa le montez wink.gif
*



incearca si vei putea....eu,de ex,nu mai am dacie demult,nu am cum sa-mi imaginez ce va fi dupa cotele tale,aveam de alea plug and play oem de dacie dar si pe alea ale tale le montam in cateva ore,no pb !
owy_2010
QUOTE(owy_2010 @ 22 Jul 2015, 09:15)
pot monta aceste macarale electrice pe dacia 1310 ?
nu stiu cum sa le montez ,  sunt de pe slz
am vrut sa le montez, dar nu stiu cum vin prinse ca difera de  ce am vz eu la poza 3  smile.gif
poza 3  sunt poze de pe  forum, iar in poza 1 si 2 e macaraua mea , si are alt sistem de prindere
nici la prinderea geamului de macara nu stiu cum sa procedez
astept totusi , pareri  wink.gif
*


se poate sterge acest topic, am rezolvat problema cu macaralele electrice smile.gif smile.gif
rog un moderator, _ sa stearga acest topic
sobolan
bravo ! daca dai si detalii ar fo ok,mai sunt unii cu dacii pe aici si poate vor si ei sa puna !
Adrian Frigo
QUOTE(owy_2010 @ 24 Jul 2015, 23:47)
se poate sterge acest topic, am rezolvat problema cu macaralele electrice 

De ce să se închidăacest topic? mad.gif Poate mai sunt și alții care vor mai avea nevoie de ajutor pe viitor! dry.gif După cum spunea și sobolan,dă mai multe detalii!
owy_2010
QUOTE(Adrian Frigo @ 25 Jul 2015, 13:25)
De ce să se închidăacest topic? mad.gif Poate mai sunt și alții care vor mai avea nevoie de ajutor pe viitor! dry.gif După cum spunea și sobolan,dă mai multe detalii!
*


ok, atunci sunt disponibil cu date , masuratori poze, ptr fiecare, nu am nimic, impotriva
ideea e ca a fo cewa de munca smile.gif
cine vrea informatii poate sa ma intrebe wink.gif

25 Jul 2015, 20:34:
QUOTE(Adrian Frigo @ 25 Jul 2015, 13:25)
De ce să se închidăacest topic? mad.gif Poate mai sunt și alții care vor mai avea nevoie de ajutor pe viitor! dry.gif După cum spunea și sobolan,dă mai multe detalii!
*


uite poza finala . si un mic, film wink.gif
filmul nu pot sa-l pun, are 40 mb, iar aici nu pot pune mai mult de 10 mb smile.gif
Daacia97
Buna treaba.. +1 si pentru senzori de parcare smile.gif (imediat am observat afisajul) la fel mi-am pus si eu. blush.gif
owy_2010
QUOTE(Daacia97 @ 25 Jul 2015, 21:17)
Buna treaba.. +1 si pentru senzori de parcare smile.gif (imediat am observat afisajul) la fel mi-am pus si eu. blush.gif
*


sincer face toti banii smile.gif
si inca cewa
chiar daca dacia nu are aer conditionat, dar treaba asta cu macara electrica ma ajuta mult cand merg, apas doar butonul si se deschide geamul cat am nevoie sa circule putin aer
nu tre sa ma intind pe burta sa mai dau la manivela radmasa.gif
si inca cewa, macaralele astea de solenza sunt curbate, ...deci atentie daca folositi macarale asemanatoare, tre sa le indreptati wink.gif wink.gif
nikuniku
owy_2010
cred ca tia fost de ajutor ce am discutat pe PM
owy_2010
QUOTE(nikuniku @ 25 Jul 2015, 22:24)
owy_2010
cred ca tia fost de ajutor ce am discutat pe PM
*


ce am discutat noi , a fost 1 pas inainte
oricum tu ai fost singurul care m-a luminat cat de cat
a fost greu pana m-am apucat de treaba
eu sincer mi-am dorit sa fac aceasta operatie
de asta nu m-0am lasat
dar sincer as fi preferat sa am macarale originale nu astea de solenza care sunt curbate, si sunt si putin mai lungi ca am mai taiat din capete, si sistemul de prindere l-am modificat.
sincer mi-a iesit , dar nu am putut-o indrepta 100 % smile.gif
totusi cu modelulk asta de macarale te joci, cu astea de slz , e un pic mai dificil
nikuniku
pe fosta dacie am pus de solenza si unui coleg de munca iam pus macarale de dacia,facute pentru usa ce dacia(unguresti)si timpu de lucru a fost cam 2 ore cu electrica cu tot
johnson22cta
chiar ai senzor de parcare pe dacie? trebuie vreun montaj special sau doar se cupleaza pe marsarier?
Daciaa97
QUOTE(johnson22cta @ 11 Sep 2015, 16:06)
chiar ai senzor de parcare pe dacie? trebuie vreun montaj special sau doar se cupleaza pe marsarier?
*



Si eu am senzori de parcare.. sunt utili pentru orice masina.
Se cupleaza la becul de la masarier si trebuie sa ai grija cum pui senzori de bara pentru a nu avea erori.
owy_2010
QUOTE(johnson22cta @ 11 Sep 2015, 16:06)
chiar ai senzor de parcare pe dacie? trebuie vreun montaj special sau doar se cupleaza pe marsarier?
*


sal
sigur ca este si un modul , un fel de unitate centrala unde se leaga senzorii wink.gif
eu personal sunt ffff multumit, efectiv este ca si cum cineva ar fi in spatele tau si te-ar dirija wink.gif
recomand... mentionez ca vn sezonul rece, si cu geamurile aburite nu prea ai vizibilitate, ...dar te ajuta senzorii v biggrin.gif
modulul e in spatele rotii de rezerva smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.