Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema instalatie Electrica
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BasmE
Buna ziua,

Detin o dacia papuc,motor 1,6 injectie si am o problema cu instalatia electrica..
Problema sta in felul urmator...Cand aprind luminiile,semnalizarile nu mai functioneaza,se aprind in bord toti martorii si se aude un carait...La fel se intampla cand dau drumu la "caldura",se aprind in bord toti martorii si se aude un carait..
O alta problema este si cu stergatoarele..le dau drumu si cand le opresc,se opresc unde vor ele si anume pe mijlocul parbrizului...
Daca opresc luminiile,semnalizarile functioneaza,dar lumina este slabuta si in bord,acesele ce indica benzina,apa,uleiul,sacadeaza..

Ma poate ajuta cineva ?
bygy007
cred ca ai lipasa sau masa defectuoasa, si banuiesc ca pe undeva prin bord dar sigur nu stiu cum vine circuitul . daca gasesti schema electrica posteaz-o si mai discutam pe unde sa te uiti
BasmE
Pff,momentan nu am o schema anume..

Partea ciudata este ca isi revenise si totul mergea normal..dar acum iar nu mai merge smile.gif)
bygy007
cauta pe sub bord un loc unde se string multe fire negre undeva la un surub care este lipit de tabla , caroserie
pcostica
firele de masa din bord sunt prinse de unul din suruburile de fixare a releului de incarcare.
Bafta!
BasmE
Hmm,totul pare in regula acolo..
In alta parte este o problema..
Laur-10
Am eu ceva ... sper sa te ajute ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.