Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane-ul meu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
SerbanG
A venit timpul sa-mi prezint si eu masina. Am achizitionat-o in luna martie, a fost prima optiune pe scurta lista de masini care-mi satisfaceau cerintele, iar intr-o zi cand nici nu ma asteptam am gasit-o. Renault Megane GrandTour Expression 2010, 1,5 dci 110 cp, 6 trepte, cu filtru de particule, 137k km la momentul acela. Momentan aprox 142k. I-am facut toata revizia dupa ce am cumparat-o (filtre, distributie, ulei, placute) si i-am schimbat claxonul.

Ca si modificari aduse ulterior: am vopsit aeratoarele deoarece se umflase vopseaua pe unul dintre ele + conturul de la maneta de viteze, camera de marsarier si display, si jante + cauciucuri.



24 Jul 2015, 08:37:
Poze si cu jantele si cauciucurile, achizitionate si montate la autosoft. In fundal se vede si surioara mai mare biggrin.gif
Alexul
Nu prea a iesit bine ...gri-ul ala nu prea are contrast cu bordul...vs original...

Ai Gps in bord si clima manuala ? care i faza cu ditamai butoanele?
SerbanG
Unele modele chiar vin cu aeratoarele laterale vopsite gri si mie-mi place cum au iesit. Trebuie sa mai fac si la volan dar nu stiu cum sa scot plasticele alea. Si legat de clima, masina e adusa din belgia, presupun ca au alte echipari sau nu stiu.

24 Jul 2015, 10:12:
Poze si cu etrierii vopsiti rosu biggrin.gif si un pic de drum de tara smile.gif)
madhorsefuzzy
Dau bine jantele.

In ultima poza ma mira ce curat e plafonul.
C a t a l i n
Frânează mai bine acum?
Îi stă bine pr câmp, fiind diesel. up.gif
SerbanG
Tractoras biggrin.gif. Iti dai seama ca nu o alerg pe campuri sau drumuri de tara. Pentru asta am alt tractoras biggrin.gif . Dar la caldurile astea e mega praf si se pune bine de tot oricat de incet mergi.... Primele 3 poze sunt dupa spalarea pe care a primit-o.
SerbanG
Chedere suplimentare usi fata biggrin.gif de la materiale de constructii smile.gif)
Dreamer
Mai multe detalii te rog despre chedere? Eventual daca se poate o poza si cu o bucata care nu este montata?

Multumesc
SerbanG
E garnitura pentru usi defapt, de la materiale de constructii, 8 lei mp, sa vedem cat o tine. Revin cu poza mai tarziu.
IRONICK
QUOTE(C a t a l i n @ 24 Jul 2015, 09:31)
Frânează mai bine acum?
Îi stă bine pr câmp, fiind diesel.  up.gif
*


Praful ala spune mult despre aerodinamica deficitara.
SerbanG
Da....am vazut ca la clio au pus niste deflectoare...puteau sa faca asta si la megane. Presupun ca mai ameliora din curentu ala care se face in spate pe luneta...
IRONICK
da, in partea de sus lipseste eleronul si acele deflectoarele laterale
SerbanG
Pregatire inainte de concediu, in care voi parcurge aprox 1000 de km. Spalare + ceara lichida dupa ploaia de aseara. Si urmeaza curatarea instalatiei de climatizare dupa plimbare.

1 Aug 2015, 17:08:
Pregatire inainte de concediu, in care voi parcurge aprox 1000 de km. Spalare + ceara lichida dupa ploaia de aseara. Si urmeaza curatarea instalatiei de climatizare dupa plimbare.
Aleex
Grija mare cu solutiile astea, am ajuns la curatare de uch din cauza unui tub minune de genul biggrin.gif
SerbanG
Sper sa n-am probleme. Cateva poze de la plimbare

6 Aug 2015, 21:25:
Si cateva date legate de consum.
SerbanG
Azi am primit un set de becuri Philips White vision +becuri pozitie blue vision venite in pachet + o bujie Beru care era arsa biggrin.gif. Poza cu diferenta intre becuri. In realitate diferenta chiar se vede biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.