Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Vand Megane Classic Diesel 1.9dti
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
Axe
Nu a fost lovita decat foarte usor capota in dreptul siglei renault si spoiler spate, ambele fiind reparate/schimbat. Are si alte zgarieturi inerente varstei si traficului bucurestean.
Nu stiu cat costa taxa mediu, tot ce sper este sa iau mai mult decat la programul rabla si in plus ar fi bine sa ramana "pe strazi", nu la fier vechi. Functioneaza foarte bine, aer conditionat, patru airbag-uri, proiectoare, curata, nu s-a fumat in masina.
Defectiuni: macara geam dr-spate defecta, recirculare aer,

Pret 2000E (Inclusiv doua seturi roti aliaj+cauciucuri iarna/vara)

Masina are o adaptare cu preincalzitoare termostatate ce permit utilizarea uleiurilor(floare, rapita etc.) in loc de motorina! smile.gif

https://www.youtube.com/watch?v=h6iMNBBw2Fk

Axe
Pentru cei care s-au documentat in domeniul folosirii uleiurilor in loc de carburant, motorul cat si pompa de motorina(bosh) de pe aceasta masina, se preteaza foarte bine pentru asa ceva. Am vorbit cu un producator de ulei de floarea soarelui care avea o masina identica si mi-a confirmat ca a mers peste 500.000km cu ulei de floare(pret/litru 3-3.40lei)!!! In plus, am fost cu ea la ITP iar noxele sunt ZERO!

Axe
Up
MariusRZR
Noxele nu au cum sa fie zero din moment ce are loc o ardere. Sunt mai mici, dar nu zero.
Axe
Problema apare pt ca aparatul cauta compusi toxici rezultati in urma arderii motorinei. Crede-ma, daca te duci cu ulei de floare rezultatul pe aparat va fi: "error". Am repetat de patru ori...
C a t a l i n
Error nu inseamna zero.
Axe
Asta asa e. Inca la vanzare, nimeni interesat?
Axe
Pret discutabil, eventual fara un rand de roti...
430BBY
6000 ron va pot oferi eu pentru Renault.
Multumesc
Axe
Astept un raspuns de la un user care m-a contactat pt o negociere iar daca nu se concretizeaza, poate mai pui totusi ceva?! wink.gif
430BBY
V-as putea oferi chiar si 2000 euro daca avea taxa platita, dar prefer s-o trec pe BG cu 450 euro.
Deci 6000 lei, e bugetul meu maxim pt masina ( apoi inca 2000 Lei pt statul BULGAR).
Astept un raspuns, multumesc
Axe
Ok, oferta ramane in picioare, pret 1700 sau 1500 fara rotile de iarna. Daca nu se vinde e posibil sa ajunga si la pretul oferit de dvs dar fara rotile de iarna folosite doar sezonul trecut, aproape noi.

15 Aug 2015, 07:10:
O ultima reducere de pret cu ambele seturi de roti: 1650E
Pozele cu interiorul, tapiteria arata ca noua chiar daca la scaunul soferului pare ros, are doar cute.
Capacul torpedo are o julitura, se vede in poza, poate se gaseste la dezmembrari, iertati mizeria smile.gif
Numarul de identificare pt cine are posibilitatea sa verifice istoricul masinii.
Axe
Inca disponibila, km reali ai masinii sunt 118.000


Axe
Pret 1500E fara roti iarna, 1700E cu cele doua seturi roti, ambele aliaj, pentru cazul in care se face contract v-c, radiere, scris pe talon "instrainat catre la data de..."
Pentru situatia in care ramane pe numele meu dar se face doar contract v-c, pretul este 2000E.

### Gata, hai ca m-am prins, sunt multi cei care trag de pret in jos cat mai mult dar masina sa ramana pe numele vanzatorului pt ca mai apoi sa o dea in cateva zile mai departe cu cateva sutici in plus!!! Daca reusiti asta cu 2-3 masini pe luna, faceti de-o ciorba buna! wink.gif
espacern
QUOTE(Axe @ 17 Aug 2015, 08:48)
Pentru situatia in care ramane pe numele meu dar se face doar contract v-c,

Joaca-te cu focul!
Axe
QUOTE(espacern @ 17 Aug 2015, 09:10)
Joaca-te cu focul!
*



Inteleg ca un c-v la data vanzarii plus scoatere de la fisc te pun la adapost de eventualele prostii pe care le fac urmatorii utilizatori ai masinii!? blush.gif

Fotografie cu rotile de iarna folosite un sezon care dorm peste vara in saci de plastic pe balcon:
Axe
Pret 1500E fara roti iarna, 1700E cu cele doua seturi roti, ambele aliaj, pentru cazul in care se face contract v-c, radiere, scris pe talon "instrainat catre la data de..."
Pentru situatia in care ramane pe numele meu dar se face doar contract v-c, pretul este 2000E.
Axe
Maine se schimba distributia, pretul ramane neschimbat
Axe
Pret 1500E fara roti iarna, 1700E cu cele doua seturi roti aliaj.
Pret fix, azi, 20 august 2015 am schimbat distributia. Va rog nu ma intrebati de ultimul pret ca-l cresc biggrin.gif
speedman
Eu as fi luat-o, pentru ca intentionez sa schimb fiat ul, dar nu cred ca merita plata acelei taxe..., exclud varianta Bg. Cum am mentionat atunci cand ne am intalnit, am un clio rs vandut (contract v c si scoasa de la administratia fiscala) din noiembrie 2013...a venit o amenda prin posta pt parcare neregulamentara, iar eu am trimis copia contractului de vanzare cumparare si copia buletinului proprietarului....si nu au fost probleme pana in prezent. Se poate vinde si asa cum v am propus eu (de altfel si eu am facut asa cu masina mea) si nu o luam pt revanzare deoarece nu este o masina la care sa castigi cateva sutici (nu merita efortul, din punctul meu de vedere). Si nu ma ocup de samsareala, toate masinile detinute au fost inscrise la Politie pe numele meu, ori un samsar o baga doar la finante si o vinde in 2-3 saptamani. Ramasese ca ne auzim dupa ce va interesati cum sa procedati, dar v a fost mai simplu sa editati postul dupa intalnirea cu mine si sa mentionati ca se vinde doar cu radiere si fel de fel de variante, neavantajoase din pacate si pt dvs. Mult succes va doresc!
Axe
Sincer mi-e frica sa fac asta pt ca nu ma pricep la legislatie iar pt suma cu care ar fi posibil sa vand masina, nu merita sa ma apuc s-o invat, si in plus sa ma mai gandesc si la probleme ulterioare! biggrin.gif
Eu n-am nominalizat pe nimeni dar am avut patru clienti, toti interesati sa cumpere masina dar sa evitam taxa. Stiti ca mi-ati spus de zgomotul motorului iar eu obisnuit cu el v-am zis ca asa face ca deh e diesel! E nu-i asa, dupa ce am schimbat distributia si am curatat aspiratia, zgomotul motorului s-a injumatatit iar fumul a disparut total. In plus mecanicul incercand sa invarta motorul cu cheia sa-l "traga la punct" pentru montarea curelei, mi-a zis ca are compresie ca un motor nou.
Personal, cred ca si cu taxa platita, o masina ca asta la aprox. 3000E tot merita, are ea totusi un pacat, mi s-a pus mie sa o schimb pe un smart! wink.gif
kxz
QUOTE(Axe @ 17 Aug 2015, 09:56)
Inteleg ca un c-v la data vanzarii plus scoatere de la fisc te pun la adapost de eventualele prostii pe care le fac urmatorii utilizatori ai masinii!?  blush.gif

ar fi bine sa o vinzi cuiva care nu circula prin strainatate...
Axe
...eventual sa te umple de amenzi de pe acolo, pe care sa fii nevoit sa demonstrezi in olandeza, ceha, sau bulgara ca nu le-ai facut tu! wink.gif
Axe
Pret fix 1500E fara roti iarna, 1700E cu cele doua seturi roti aliaj, doar cu radiere si trecut in talon noul proprietar!
sobolan
in conditiile in care vrei d-ta s-o dai n-o ia nimeni......e de inteles si vanzatorul dar e de inteles si cumparatorul(nimeni nu mai vrea sa ingrase statul roman cu taxele lor idioate).
Ai 4 variante din care doar 1 si 3 sunt 100% sigure :
1. o tii si mergi cu ea pana iti vine acru sau se duce naibii si o dai la REMAT si ai terminat cu ea.
2.o vinzi unui vecin de bloc/ruda si cand vine o amenda acasa suni/te gasesti cu omu' sa-ti dea banii sa achiti.....
3.o vinzi radiata din circulatie(de la politie) si cel care o ia se ocupa de inmatriculare,plateste taxa de mediu etc.....in cazul asta iei de un pachet de kent si un suc pe ea radmasa.gif
4.o vinzi unuia care sigur vrea s-o treaca pe bulgaria,dar sa fii 100% sigur de asta SAU o inmatriculezi tu pe bulgaria si apoi ii dai vant(nici aici nu e ok ca tre' sa tunzi din pret dar esti sigur ca nu-ti vin hartii acasa).

Asta nu e o jucarie,daca tot vrei s-o dai asigura-te ca dupa ce ai dat-o te-ai despartit total de ea ,intereseaza-te bine inainte sa faci ceea ce vrei sa faci,exista internet,forum-uri auto,avocati,prieteni,etc....
Ideea e ca se poate radia si de la politie oricand si dupa vanzare dar apoi intri in situatii mai "dificile" .......de ce sa te doara capu' si sa pui si pe altii in posturi proaste ?
Scenarii pot fi multe :poate ca tu o dai la X si ajunge de la X la Y si dupa un an vezi ca masina a fost prinsa de camere la dracu' in praznic si-ti vine hartie acasa...cum o rezolvi ?cu contractul de vanzare ? radmasa.gif

QUOTE(Axe @ 17 Aug 2015, 10:56)
Inteleg ca un c-v la data vanzarii plus scoatere de la fisc te pun la adapost de eventualele prostii pe care le fac urmatorii utilizatori ai masinii!?
*


intelegi gresit.....

BTW: eu am un logan care sta in garaj de un an si cateva luni,nu merg cu ea ca mai am doua masini,masina e buna-buna,cu reviziile facute la timp,ingrijita si-s pus in aceeasi situatie ca e din 2006 si nu are taxa platita....decat s-o dau de pomana mai bine o tin de pomana !
unde ajungi cu mercedesul smart la care visezi ai sa ajungi si cu renault-ul asta,ba chiar mai in siguranta......parerea mea,tine-o,dupa legile din romania te-ai "maritat" cu ea sau invers !
speedman
Varianta inmatricularii pe bg presupune cel putin 350 400 euro, ori si asa nu va lua pe ea mai mult de 1200 euro maxim...
sobolan
QUOTE(speedman @ 23 Aug 2015, 23:33)
Varianta inmatricularii pe bg presupune cel putin 350 400 euro, ori si asa nu va lua pe ea mai mult de 1200 euro maxim...
*



asta e.....eu ce-am scris mai sus ? nu e nimeni de vina ca handicapatii astia percep taxa de mediu,nu e nimeni de vina ca totul in tara asta e pe dos si nici cumparatorul nu are vreo vina.....
Axe
Aveti dreptate, speedman a vrut s-o ia dar tot asa, sa ramana pe numele meu! Nu zic, omul pare de treaba dar asta nu ma va face pe mine sa dorm linistit.
De aia am zis si eu: se vinde perfect legal cu achitarea taxei romanesti sau bulgaresti si aia e, daca nu, raman cu ea.
Oricum am mai zis, masina nu-i facatura, km sunt pe bune si chiar cu taxa aberanta de la romania, nu sare de 3000e dar romanul e invatat sa cumpere cat mai ieftin, sfarseste prin a lua o alta masina cu 2500E per total, e fericit ca a facut afacere dar mai baga 2000 ulterior...!
Referitor la Smart, nu ma cramponez neaparat de el, poate fi si polo, fox, i10, getz, spark, ideea e ca vreau ceva mic de oras si sunt pregatit sufleteste sa-i achit taxa, nici nu ma gandesc sa ramana pe numele vanzatorului.
MyKe89
QUOTE(sobolan @ 23 Aug 2015, 23:17)
3.o vinzi radiata din circulatie(de la politie) si cel care o ia se ocupa de inmatriculare,plateste taxa de mediu etc.....in cazul asta iei de un pachet de kent si un suc pe ea radmasa.gif
*


Cum faci asta? smile.gif

Nu mai exista radiere la cerere in cazul vanzarii. Se numeste transcriere si se face in momentul in care noul proprietar merge la politie sa ceara talon cu numele lui pe el. smile.gif Nu il poti obliga sa faca asta, chiar daca scrii pe spatele talonului "Instrainat catre ...".

Eu am vandut SupeRNova astfel, stiu ca am riscat (n-am scris nimic pe talon, insa am scos-o de la fisc), insa norocul meu (si ghinionul lui) a fost ca omul a rasturnat-o dupa 2 luni si a dat-o la fier vechi. radmasa.gif
sobolan
QUOTE(Axe @ 24 Aug 2015, 07:10)
De aia am zis si eu: se vinde perfect legal cu achitarea taxei romanesti sau bulgaresti si aia e, daca nu, raman cu ea.
*




o sa te plictisesti pana(daca) o vinzi..... radmasa.gif


QUOTE(MyKe89 @ 24 Aug 2015, 09:55)
Cum faci asta? smile.gif

*



nu stiu exact....stiu ca se putea,motivul era rezervarea numerelor.....am mai spus ca exista internet,avocati etc.....eventual se poate scoate de la politie si dupa vanzare,fara cumparator la politie sau in instanta cu hotarare judecatoreasca ....

DE RETINUT : merg cu o masina care nu e pe numele meu,fac accident,nu sunt de vina eu,asigurarea vinovatului il despagubeste doar pe cel scris in cartea masinii.....daca e dauna totala ? misto,nu ? radmasa.gif
De aia nu e ok nici pentru cumparator sa mearga cu o masina care la politie figureaza pe alt nume.....
MyKe89
Daca nu stii exact, te asigur ca nu se poate. Faza cu rezervarea numerelor pica daca celalalt nu o inmatriculeaza. smile.gif Iar cu internetul si avocati, deja o dam in SF.
espacern
Numerele rezervate intra in "legalitate" dupa termenul legal de 30 zile....de la data inregistrarii cereri.
Axe
Pai asta a fost si pretentia mea, sa scriu pe talon instrainat si sa-mi pastrez numerele pt ca le am de douazeci de ani, sunt la a cincea masina cu ele.
sobolan
deci.clar : cum se poate face ca sa vinzi o masina "corect" si fara sa stai cu griji ?ca vad ca solutii sunt dar nimeni nu da afara din casa......

dai masina cu contract v-c si cu mentiunea "instrainat catre gigel la data de 29feb " biggrin.gif pe talon si fara numere ?
Axe
Numerele i le lasi ca are dreptul legal sa circule cu ele 30 zile nu!? Doar fac cerere la politie ca vreau sa le pastrez si e o taxa de platit
espacern
Procedura corecta de vanzare/cumparare este clar specificata in lege.
Se face act de CVC semnat de parti cu mentiunea de pastrare numere si trece pe talon numele cumparatorului/data vanzarii si semnatura vanzatorului.
Cu CVC/copie talon/restul acte se merge la Directia fiscala si se scoate din evidenta+radiere (important).
La directia inmatriculari se merge cu CVC (cu mentiunea de pastrare numere) si se plateste taxa de rezervare pentru 1 an.
Dupa termenul de 30 zile timp in care vanzatorul are termen de inmatriculare se poate inmatricula alta masina pe numerele rezervate.
Axe
Am sentimentul ca o dau la un pret penibil! sad.gif
Dar stiti care-i duda?! Nici asa nu se vinde radmasa.gif
MyKe89
QUOTE(espacern @ 24 Aug 2015, 14:47)
Dupa termenul de 30 zile timp in care vanzatorul cumparatorul are termen de inmatriculare se poate inmatricula alta masina pe numerele rezervate.
*


Si daca ala n-o inmatriculeaza? rolleyes.gif
sobolan
probabil ca dupa cele 30 de zile cumparatorul primeste instiintare acasa sa se prezinte la militie cu numerele......
Axe
QUOTE(MyKe89 @ 24 Aug 2015, 21:56)
Si daca ala n-o inmatriculeaza? rolleyes.gif
*


Inseamna ca circula cu numere false si masina neinmatriculata! sad.gif


1700E FIX, cu cele doua seturi roti aliaj, doar cu radiere si trecut in talon noul proprietar la data...!
cezarn
Eu am o masina identica luata in sistemul de care spui tu : cumparata in 2012, fara inmatriculare pe numele meu. De la inceputul anului curent, orice amenda indiferent de tipul ei se trimite prin ANAF, si daca proprietarul si-a scos-o de la Administratia Fiscala nu mai primeste nicio notificare. Nu poti obliga noul proprietar sa o inregistreze la FISC, dar nu ai niciun risc tu, ca fost proprietar. Eu am mers asa cu masina din 2012.

Pentru cei interesati sa o cumpere fara inmatriculare, veti fi obligati sa va faceti asigurari pe numele fostului proprietar, in caz contrar in cazul asigurarilor in scopul inmatricularii veti fi asigurati doar 30 de zile.

Repet, pentru proprietar riscurile sunt minime - mai mult de atat, daca noului proprietar ii este retinut talonul, el nu poate fi ridicat decat de catre proprietarul de drept ( adica de catre cel din talon).
Axe
Atat cat cunosc legea, incerc sa o respect, indiferent in ce domeniu!
M-am mai informat si cam asa este, vanzatorul si cumparatorul e bine sa ramana prieteni pt ca depind unul de altul in cazul unei vanzari la modul asta.
Problema mea e alta: m-am cam razgandit s-o vand!!! radmasa.gif
Mi-a spus un mecanic ca la nush ce model de Smart(masina cu care voiam sa schimb megane-ul), pentru o interventie la electromotor a trebuit sa dea jos motorul!!! 900lei l-a costat pe om doar manopera!!!!! sad.gif
sobolan
QUOTE(cezarn @ 26 Aug 2015, 16:29)
De la inceputul anului curent, orice amenda indiferent de tipul ei se trimite prin ANAF, si daca proprietarul si-a scos-o de la Administratia Fiscala nu mai primeste nicio notificare.
*



FALS,s-o crezi tu.....anul asta in august a venit acasa unui var o amenda de rovigneta din martie....masina e radiata fiscal de doi ani de cand a vandut-o cu contract v-c.....nu mai figureaza pe numele lui la finante(pe baza contractului masina s-a trecut de la el la cumparator),nu plateste impozit la ea,doar la politie e pe numele lui...deci ?
cum e legea la noi in tara ? iti zic eu : vinzi o masina si din cauza taxei de kkt tragi ponoase ani intregi de pe urma posibililor berbeci care merg cu ea......plus ca cel care a cumparat-o a dat-o si el si acuma masina aia e la al 5-lea proprietar....ete de aia nu dau nici eu masina,pan la urma fac un efort si iau ceea ce caut da' pe asta veche tot n-o dau ca oamenii sunt asa cum sunt(nu toti) .....
de aia am si pistonat putin pe topicul lui AXE ca sa aflu si eu ce si cum,concret nimeni nu stie exact sau n-am inteles eu cum trebuie pentru ca-s patit !

Espacern a punctat legal dar eu cred ca si legal nu ma opreste nimeni sa merg cu o masina inmatriculata pe alt nume decat daca vede militianul la un control de rutina ca am pe talon scris "instrainat .... " ,adica mai pot merge 10 ani cu ea asa si nu ma stie nici naiba.....
Nimeni nu rezerva numerele pana nu se predau la politie,daca eu nu le predau atunci rezervarea fostului e nula.......ce naiba,va invartiti in jurul cozii !!!
Axe
Numerele trebuie sa i le lasi, 30 zile are dreptul legal sa circule iar daca isi face de carton mi se pare ca ia amenda!?
b06fcn
QUOTE(Axe @ 26 Aug 2015, 20:04)
Problema mea e alta: m-am cam razgandit s-o vand!!!  radmasa.gif
*



Asta nu e nici o problema, e chiar un deznodamant fericit...era pacat sa dai o masina buna pe nimic.
Daca vrei Smart, ia si un Smart, ca oricum pe asta o dadeai in paguba si banii de Smart nu veneau de pe Megane...Il tii cat iti faci damblaua si dupa aia il dai...
Axe
Normal ca nu acopereau costul smartului, voiam si unul mai nou, deci credit etc. Noroc cu voi si altii carora le multumec pentru sfaturi aici si prin PM-uri.
Multumesc pentru gazduire, se poate inchide si cum spuneam la topicul cu jurnalul de bord: "Megane Classic Diesel Expression - bagasem divort, dar noua taxa de inmatriculare ne-a facut sa .....!"
Sa..., continuam casnicia! icon_mrgreen.gif
b06fcn
Acum, pe principiul PSIP, ca casnicia sa mearga bine poti incerca ceva nou, pe langa, asa cum ziceam, iei un Smart, iti faci damblaua si il dai mai departe...desi daca asta implica credit nu mai are acelasi flavour...
Axe
Ce sa fac cu doua, nici pe asta nu o folosesc, eu sunt biciclist convins, fac 20.000/an cu bicicleta!? smile.gif
b06fcn
Chestia cu PSIP se aplica si la casnicia cu bicla, nu crezi? Cum pe aia o inseli cu Megane-ul, mai trebuie ceva cu care sa le inseli pe ambele... radmasa.gif
Poate ar trebui sa incerci ceva incrucisat intre ele, o mobra spre ex... nedumerire.gif
Axe
Da-da-daaaa, "moarte lenta cu cobra, dar mai sigura cu mobra", suna o zicala pe vremea comunismului! icon_mrgreen.gif

@@@ Masina e momentan retrasa de la vanzare dar daca printr-o minune, cine stie cum, cineva, printr-un coltisor de tara se gandeste ca vrea o masina ok, ...., si dispune de suma fixa de 1700E(nu mai putin), ma poate contacta, cine stie, poate ma induplec sa o mai vand! radmasa.gif

Bonus rotile GTR pe care le am la vanzare.

Multumesc inca o data, se poate inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.