Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Curea distributie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
Alexandru25
Buna ziua am si eu o nelamurire si va rog sa ma ajutati daca stiti ceva.
Am un logan 1.2 16v am fost azi sa imi fac a 3 revizie si a spus ca este necesar sa schimb si cureaua de distributie , in schimb eu am doar 14.000 de km rulati in aproape 4 ani si nu stiu ce sa fac sa o schimb sau sa o las asa orice parere este bine venita va multumesc frumos.
sobolan
e veche de aia....km nu ai dar timpul a trecut si peste ea,e din cauciuc,imbatraneste/crapa,nu mai prezinta siguranta pentru motor......ar fi ok s-o inlocuiesti,doar cureaua,la km pe care ii ai pompa si rola is ca noi !
espacern
QUOTE(sobolan @ 12 Aug 2015, 22:31)
doar cureaua,la km pe care ii ai pompa si rola is ca noi

Vaselina din rola probabil ca "intinereste" dupa cativa ani si de aia trebuie pastrata....nu?
Trebuie schimbat kit-ul complet......dupa termenul de ani/Km.
sobolan
Daca a mers 14oookm vaselina din rola e ca noua.....
Sa nu exageram,am dat si eu o sg. data de o pompa de d1300 stata in raft cam 5-6 ani si cand am pus-o chiraia ca naiba dar astea-s cazuri unu la mie........
Problema la o pompa/rola/rulment este cand sta mult timp neutilizat (zero secunde de functionare).....
Nu contest cele spuse de d-ta,stiu ca dai mereu sfaturi obiective dar probabilitatea sa dea chix, in cazul lui ,e prea mica,asa cred eu.....d-ta i-ai dat un sfat bun,eu i-am dat varianta "eco" biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.