Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Yale Dacia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Adytzzuq
Salut !! Am observat ca la daciile 1310 poti sa deschizi usiile cu ce cheie te doare capu'. Si as vrea sa schimb inchizatoriile, cum pot face asta (daca pot ) trebuie sa modific ceva ? biggrin.gif sad.gif
dstdan
salut!
Le scoti/dezafectezi (ori obturezi gaurile dupa ce dai jos butucii, ori ii lasi dar fara leg. cu broasca interioara ) si treci pe electric cu actuatori si telecomanda (inchidere centralizata), vezi ca sunt topicuri dedicate acestei chestii.
tunderbird
Uite aici o solutie:

http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archiv...on_1945695c.jpg
owy_2010
QUOTE(Adytzzuq @ 19 Aug 2015, 00:05)
Salut !! Am observat ca la daciile 1310 poti sa deschizi usiile cu ce cheie te doare capu'. Si as vrea sa schimb inchizatoriile, cum pot face asta (daca pot ) trebuie sa modific ceva ? biggrin.gif  sad.gif
*


eu nici nu folosesc cheile, apas doar butonul de pe telecomanda smile.gif
sa nu mai zic ca nici la portbagaj nu folosesc cheia, ca iarasi apas butonul tongue.gif
deci asculta-l si pe colegul dstdan, si o sa fie mai bn wink.gif
tunderbird
In cazul montarii inchiderii centralizate, a nu se uita varianta de rezerva, in cazul in care bateria masinii isi da duhul!
Adytzzuq
Am achizitionat un sistem de inchidere centralizata biggrin.gif , ma apuc imediat sa o montez biggrin.gif, multumesc !! smile.gif
Adrian Frigo
QUOTE(tunderbird @ 20 Aug 2015, 08:50)
... a nu se uita varianta de rezerva...

Păi la ce au recomandat ”meșterii” de mai sus,ar trebui folosită o rangă sau un șperaclu(de rezervă desigur wink.gif )wacko.gif

@adytzzuq-Încearcă să păstrezi și butucii originali în mecanism,nu te baza numai pe centralizată!
dstdan
Eu am si carlig de tractare si priza electrica a lui , ptr. cuplare remorca.
Doi pini de la priza cu capac sunt conectati (ptr. varianta de rezerva !) exact la actuatorii de pe usa fata (un + si un minus 12 v) cu orice alta baterie pe aceste 2 fire/ pini deschid usile daca cumva raman fara pic, da pic de curent (asta nu s-a intamplat in ultimii 8 ani, si oricum actuatorul deschide/inchide la amperaj destul de scazut).
Da prea tare ne complicam, asta cu ramas fara acumulator!, dar e buna ca rezerva , solutia, voi ati practicat alte olutii ??
tunderbird
Poate sa traga un fir ascuns sub una din aripile fata sau sub grila radiatorului prin care sa alimenteze inchiderea centralizata de la o baterie externa.
payty
daca vrei sa nu ti se fure masina mai bine pui un antifurt de calitate pe volan, ca de deschis usile oricum se deschid foarte usor indiferent ce ai face tu.

Iar cu inchiderea centralizata, vorba colegului de mai sus, daca ramai fara baterie, apoi ajungi sa iti spargi singur geamul ca sa intri in masina smile.gif



Dacia-Berlina1997
Nu isi bate nimeni capul sa deschida antifurtul de pe volan - se taie volanul smile.gif
owy_2010
QUOTE(Adytzzuq @ 19 Aug 2015, 00:05)
Salut !! Am observat ca la daciile 1310 poti sa deschizi usiile cu ce cheie te doare capu'. Si as vrea sa schimb inchizatoriile, cum pot face asta (daca pot ) trebuie sa modific ceva ? biggrin.gif  sad.gif
*


acum sa-ti mai zic una
eu am lasat doar functional butucul din dreapta, in caz ca se defecteaza inchiderea centralizata
sa nu mai zic ca detin dacia 1310 din 97_ cu dotari full tongue.gif
senzori parcare , senzor gotronic smile.gif , inchidere centralizata si alarma asta in cazul ca hotul indrazneste masina tipa destul de tare ,
geamuri electrice
proiectoare
bord cu ace iluminate
deschidere portbagaj din buton
radio cd cu telecomanda,
ceas plafoniera, etc
masina zic eu arata acceptabil, si ma mandresc cu aceasta marca , DACIA
Adytzzuq
Owy masina ta ii bestiala ohmy.gif :x :x .... imi zici si mie te rog, unde ai cuplat tija pe usi de deschidere/inchidere centralizata smile.gif))....ce-a din poza ... mersi !! smile.gif

20 Aug 2015, 23:36:
Si multumesc tuturor ptr raspunsuri biggrin.gif , le urez multa bafta cu masina lor ! :x smile.gif
tunderbird
QUOTE(payty @ 20 Aug 2015, 16:50)
daca vrei sa nu ti se fure masina mai bine pui un antifurt de calitate pe volan, ca de deschis usile oricum se deschid foarte usor indiferent ce ai face tu.


Adica tot solutia Mr Bean este cea mai sigura... si daca ii sudeaza si un cot de teava nimeni nu mai sparge lacatul in veci! radmasa.gif


<span class='edit'>21 Aug 2015, 07:54:</span>
QUOTE(owy_2010 @ 20 Aug 2015, 21:57)
...
senzori parcare ,  senzor gotronic  smile.gif ,  inchidere centralizata si alarma  asta in cazul ca hotul  indrazneste masina tipa  destul de tare ,
  geamuri electrice
proiectoare
bord cu ace iluminate
deschidere portbagaj  din buton
radio cd cu telecomanda,
ceas plafoniera, etc...


Atentie mare, ca la dotarile astea de top risti sa ti-o fure superprofesionistii din retelele internationale! wacko.gif

<span class='edit'>21 Aug 2015, 08:01:</span>
Uite aici un antifurt care daca este fabricat corect, poate da rezultate mai bune decat eliminarea butucilor de cheie si montarea de inchidere centralizata:

http://olx.ro/oferta/vand-set-antifurt-but...10-ID2mKHw.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.