Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] LOGAN PH1 1,6MPI 90CP 2005
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
cookie
A venit vremea sa imi vand Loganul deoarece a aparut o oportunitate si mi-am cumparat alta masina mai mare, mai puternica.

Loganul este din mai 2005, varianta Ambition, 1,6 MPI la 90 CP.

Dotari de serie:
1. 2 Airbag-uri
2. ABS
3. AC
4. Jante aliaj
5. Geamuri electrice fata+spate

Culoare albastru metalizat

Km 86000

Are un singur proprietar dar in carte apar doi proprietari (tata si mama) deoarece ei fiind pensionari asigurarile sunt mai ieftine.

Masina este perfect functionala la toate capitolele, se poate verifica prin orice metoda doreste cumparatorul.

Discuri frana si placate schimbate acum o luna
Ambreiaj (SACHS) si distributie cu pompa de apa schimbate anul trecut – iulie
Ulei (MOBIL 1 10W40) si filtre schimbate in decembrie
Bucsi, pivoti, bielete schimbate.

Dotari suplimentare:
1. Instalatie GPL Tomasetto STAG 300 – montata in mai 2013
2. Cauciucuri vara de un an (5000 km) Michelin Energy Saver GRNX 185/65/15
3. Roti complete de iarna de 4 ani (10000km) Vredestein Snowtrack 3
4. MP3 player Sony BT 3100
5. Scaune fata Laguna 1 partial piele cu huse pe comanda
6. Alarma VIPER 3000 cu pager (bidirectionala)
7. Filtru de habitaclu
8. Senzori de parcare
9. Comenzi radio la volan
10. Deschidere portbagaj din interior (buton) sau din telecomanda sau cu cheia
11. Bare de portbagaj folosite o singura data

Asigurare RCA – Asirom pana in decembrie 2015
Asigurare CASCO – Asirom pana in mai 2016 – fara incidente in cei 10 ani
ITP – iunie 2017
Rovigneta – august 2016

Se poate viziona in zona Obor.
Pretul este 2500 Euro nenegociabil. Nu are taxa platita, dar a fost data orgonanta de urgenta privind renuntarea la taxa de mediu (OG din 26 august 2015) si urmeaza sa apara in MO sa-si produca efectele.


Tel contact 0744916551
Victorine
Poti sa detaliezi pe scurt efectele respectivei OG? Poate te ajuta la vanzare, lumea nu prea stie. Am o masina aproape identica din ianuarie 2005 si ma intereseaza in perspectiva. Multumesc si bafta la vanzare!
espacern
QUOTE(cookie @ 10 Sep 2015, 22:41)
Nu are taxa platita, dar a fost data orgonanta de urgenta privind renuntarea la taxa de mediu (OG din 26 august 2015) si urmeaza sa apara in MO sa-si produca efectele.

Scrie cat este valoarea taxei mai bine......ca OG respectiva nu indica renuntarea la taxa pentru reinmatriculare!
YRX
http://www.4tuning.ro/taxa-auto/guvernul-r...apoi-27381.html

Se renunta la taxa de mediu, dar ramane timbrul de mediu. Din lac in put, sau credeati ca va lasa guvernul in pace?
MyKe89
QUOTE(espacern @ 11 Sep 2015, 09:25)
Scrie cat este valoarea taxei mai bine......

Peste o mie de euro...
tpv
E vorba de taxa de mediu veche, in prezent se achita timbru de mediu, care este obligatoriu!
AR-18-MOS
QUOTE(cookie @ 10 Sep 2015, 23:41)
Km 86000
*


Cati are reali? Ca atatia indica dupa ce i-ai dat inapoi, altfel nu cenzurai numarul de KM din computerul de bord.
danielbia
Pret minim de vanzare?
Victorine
De curiozitate, de ce ai schimbat ambreiajul? Mi se pare cam devreme sub 90.000 km.
cookie
QUOTE(AR-18-MOS @ 11 Sep 2015, 12:58)
Cati are reali? Ca atatia indica dupa ce i-ai dat inapoi, altfel nu cenzurai numarul de KM din computerul de bord.
*



Daca esti curios de ce am cenzurat nr de km mai bine intrebi si nu presupui pt ca presupui gresit.
Pozele sunt de acum cateva mii de km si nu a fost dat km inapoi.

Asta ca sa nu mai vorbesti fara sa stii despre ce e vroba iti atasez si o poza doveditoare.
bossake
eu nu inteleg ce vrea sa zica initiatorul anuntului, cert este ca maine daca eu cumpar aceasta masina va trebui sa ii platesc taxa ca sa o trec pe numele meu;

sper ca a interpretat el gresit ordonanta si nu e vorba de o vrajeala rau intentionata pentru a induce pe cineva in eroare.
espacern
QUOTE(bossake @ 11 Sep 2015, 20:19)
nu e vorba de o vrajeala rau intentionata pentru a induce pe cineva in eroare.

NU chiar o sa posteze valoarea exacta a taxei de plata.....sper!
cookie
QUOTE(Victorine @ 11 Sep 2015, 17:48)
De curiozitate, de ce ai schimbat ambreiajul? Mi se pare cam devreme sub 90.000 km.
*



Salut,

Am schimbat ambreiajul pentru ca ma enerva ca tinea sus si mecanicul mi-a zis ca nu-l poate regla mai jos si pe forum am tot citit de discurile de ambreiaj SACHS cu 4 arcuri ca sunt foarte recomandate de multi useri si am zis sa-mi pun si eu. L-am schimbat, mare diferenta nu este poate doar un pic mai sprintena.
De curand am auzitca masinile frantuzesti au ambreiajul care tine sus. Asta e povestea ambreiajului.

Totusi, mie unuia, mi se par rautacioase comentariile legate de nr de km in conditiile in care nu ati vazut masina. Se poate vedea din poze ca nu este pregatita de vanzare, pozele folosite sunt pozele pe care le-am facut pentru casco si in care masina era doar spalata, nimic mai mult.

In ceea ce priveste taxa de mediu, timbrul de mediu sau cum s-o numi dracovenia de taxa, nu vreau sa duc pe nimeni in eroare. Guvernul a dat o OUG prin care se renunta la taxa de mediu. Citind mai multe pe net am inteles ca se renunta la taxa de mediu care era ilegala, dar ce se plateste acum este timbrul de mediu care va ramane in vigoare.
Este, se pare, o exprimare tipic romaneasca in domeniul juridic prin care nimeni nu intelege nimic.
Atasez si un link unde se explica aceste diferente:
http://www.4tuning.ro/index.php?module=Amv...1&news_id=27381

Din ce am gasit pe net taxa de mediu ar fi aprox. 1400 Euro.
Dintr-un calcul simplu 2500 Euro - 1400 Euro = 1100 Euro valoarea masinii. Exclus, fara 2500 Euro nu o dau, mai bine o tin in fata blocului pana o vand la fier vechi si tot 1100 Euro imi iau pe ea.

Orice lucru pe lumea asta isi are cumparatorul. Mai devreme sau mai tarziu o voi vinde iar cumparatorul se va bucura de ea si il va duce unde are nevoie fara evenimente neplacute.


pedroo23
vinzi cutiuta muzicala separat ?
cookie
Deocamdata nu vand nimic separat, prefer sa o vand asa cum am avut-o eu. Merci pt intelegere.

Completare:
1. Boxe pe 13 cm SAL fata + spate
2. Am si CD playeru-ul original
danielbia
Ofer 1500 EURO
Plusa sa ii platesc taxa de mediu.
cookie
Multumesc tuturor pentru ofertele primite. Pretul de vanzare este fix, nu negociez nimic. Daca nu gasesc niciun cumparator intr-un timp rezonabil o transform in masina de mers la peste, la tara (gasesc eu unde sunt drumuri pietruite ca in evul mediu), de carat moloz sau altele de genul, dar nu o dau sub 2500 Euro.
Peste 2-3 ani, timp in care o voi folosi la "treburi murdare" o voi vinde cu 1500 Euro si voi fi fericit ca am facut o afacere buna.

Eu nu inteleg cum se poate negocia un pret pentru un lucru pe care nu l-ati vazut? Doar din poze si din descriere? Daca descrierea nu reflecta adevarul iar pozele sunt ale altei masini? Dar, in fine, sunt eu limitat.

In ceea ce priveste plata taxei de mediu, am aflat si eu cum se face cu asa zisa "plata".
Se fac actele si se pune viza de la taxe si impozite ca proprietarul a scos-o de la fisc iar cumparatorul o declara la fisc la el iar actele de la politie nu se mai schimba. Cumparatorul o va folosi fara probleme, nu va putea iesi din tara cu ea si nu-i va putea face reparatii pe casco pt ca va avea nevoie de imputernicire de la proprietarul din acte.
Daca asa se pune problema, eu nu am nimic impotriva, dar o asemenea masina merita acest pret.

Va multumesc pentru intelegere
cookie
UP
sobolan
QUOTE(AR-18-MOS @ 11 Sep 2015, 13:58)
Cati are reali? Ca atatia indica dupa ce i-ai dat inapoi, altfel nu cenzurai numarul de KM din computerul de bord.
*



blink.gif


intreb si eu ca prostu' ...la kilometrii astia de ce ai schimbat kit-ul de ambreiaj....eu am 110k km si ambreiajul e de nota 10 !
Victorine
Am intrebat si eu, a raspuns mai sus.
cookie
Salut, sincer sa fiu am crezut ca va fi o diferenta mare cu noul ambreiaj, dar m-am inselat.
sobolan
QUOTE(cookie @ 18 Sep 2015, 19:37)
Salut, sincer sa fiu am crezut ca va fi o diferenta mare cu noul ambreiaj, dar m-am inselat.
*



nu am citit mai sus,mea culpa.....da,diferente nu-s......daca vroiai ceva sport facut in stil heavy-duty mergeai pe ce e mai jos,in timp beleai nuturile de pe priza din cutie din cauza arcurilor prea dure din disc dar asta e alta discutie.....
Iar cu taxa n-ai nimerit-o,n-o sa cada,hotia e la un nivel prea mare.
Spor ! smile.gif
Adrian Frigo
QUOTE(cookie @ 13 Sep 2015, 16:14)
... pozele folosite sunt pozele pe care le-am facut pentru casco

Dacă nu e cu supărare,ce a căutat la casco? huh.gif
dadoshel
Din varii motive se poate schimba asiguratorul, nu tot dati cu pietre
Si eu am plecat de la BCR cand a fost preluat de catre Omniasig(dupa doi ani fara daune au vrut sa-mi dubleze pretul, dupa normele Omniasig).
cookie
Salutare,
Masina a avut casco de la achizitie si pana in prezent (expira in mai 2016) la acelasi asigurator Asirom. Anual, la fiecare reinnoire de polita sunt necesare poze ale autoturismului. Aceste poze au fost folosite la reinnoirea politei casco.
cookie
up
cookie
UP. Tocmai m-am intors cu masina dintr-o plimbare prin Bulgaria.
Lutyk
taxa de timbru poate fi calculata aici: https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Asist...imbru_2015.html

Atentie la "Cota de reducere %". Cu cat masina este mai veche cu atat reducerea este mai mare. Pentru un logan euro 3 de 1.6 din 2005 taxa reala este cam 370€ (reducere 73%)
MyKe89
Gresit. Reducerea aia de 73% se aplica deja, apoi rezulta pretul afisat.

EURO/ 1 gram CO2 km pentru categoria M1 (normele de poluare E5, E4 si E3): 23.87

170 de grame CO2 * 23.87 = 4057.9
4057.9 - 73% = 1095.63

Imi pare rau.
cookie
up
danielbia
Salutere,
Te-ai mai gandit la oferta mea?
1500 Euro.
cookie
up
cookie
Vandut. Se poate inchide. Multumesc pentru gazduire
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.