Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bataie motor dupa 2000 ture
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
DROID MAN
salut... mai deschid inca un topic legat de batai la motor ....am o dacie 1310 injectie si de ceva timp imi da mari batai de cap ....mi-a aparut o bataie ciudata la motor care se manifesta dupa 2000 de ture am fost la mai multi mecanici (tilicari de meserie) si nici unu din ei nu mi-a zis acelasi lucru fiecare cu pareri diferite ...si atat doar pareri nimeni nu s-a pronuntat concret ce ar putea fi .....ajutor sad.gif(((
dstdan
Va salut pe toti.
Pe scurt, bataile la motor nu pot aparea decat la si din cauza pieselor in miscare : arbore, biele, cilindri si bolturile lor, ax cu came, etc.(altele mai mici, culbutori, supape). in cazul tau sigur ai o uzura si/sau unul din bolturi sa deplasat (fiind montati la cald, reversul este tot cu caldura, in cazul tau de la motor! sad.gif ). la turatii mici nu percepi bataia, dar la peste 2000, da, acesta loveste in cilindru, probabil. Dupa ce se incalzeste cum se maniferta?
Trebuie desfacut motorul si verificat totul. ohmy.gif
DROID MAN
nu e nici o schimbare bataia e la fel ....daca lovea in cilindru nu trebuia sa manance ulei ...am bataia asta de vreo luna asa ...motorul merge bn trage cum trebuie dar totusi ma ingrijoreaza sad.gif(
FlorinCFR
Pana nu desfaci motorul nu vei sti cu exactitate ce ai. Pentru inceput (asta ca sa nu demontezi "tot motorul") da jos chiulasa si baia de ulei si inspecteaza tot ce se poate.

QUOTE
nu e nici o schimbare bataia e la fel ....daca lovea in cilindru nu trebuia sa manance ulei ...


Nu e regula generala !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.