Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare garnitura chiluasa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mihaitamar
am si eu o problema , de curand am observat ca dacia mea imi baga putin ulei in borcan , si in mers cat si la relanti bolboroseste apa din borcan , iar in mers apa mi se ridica pana la ultima linie de sus , dar nu fierbe , este pe aproape! eu zic ca garnitura de la chiluasa este dusa , intrebarea mea ar fi urmatoarea , vreau sa o schimb eu acasa , cam care ar fi etapele de demontare si de montare , trebuie sa dau si rampa cu culbutori jos de pe chiluasa , adica sa o las acolo si sa scot chiluasa cu totul , pistoanele trebuie sa stea intr-un anume fel ? ar trebuie sa fac o opetratie mai speciala? va multumesc !
Adrian Frigo
QUOTE(mihaitamar @ 17 Sep 2015, 16:57)
...eu zic ca garnitura de la chiluasa este dusa , intrebarea mea ar fi urmatoarea...

Grea rău funcția asta ”SEARCH”,nu?! dry.gif

http://www.daciaclub.ro/Schimbare-garnitur...a-t198105.html/
L.E:
QUOTE(mihaitamar @ 17 Sep 2015, 16:57)
garnitura de la chiluasa

CHIULASĂ!
FlorinCFR
Am citit fugitiv link-ul dat de catre Adrian si am observat un post in care autorul preciza ca e nevoie sa dai jos si axul culbutorilor.

Chiulasa se poate desprinde de blocul motor si fara a da jos rampa de culbutori. Se desfac cele 10 suruburi de prindere a chiulasei pe blocul motor , suruburile de la galerii (admisie/evacuare) , furtunele de la pompa de apa ( 5 la numar) , furtunul de la pata calda, cele doua mufe de la senzorii de temperatura.

Dupa ce dai jos chiulasa, sub nici o forma sa NU invarti arborele cotit. Risti ca pistoanele sa salte cilindrii de pe locasul lor de asezare si astfel lichidul de racire iti intra in instalatia de ungere.

Locasurile suruburilor din blocul motor trebuiesc curatate bine astfel risti ca la montarea suruburilor sa fisurezi blocul sau sa strici filetul si la alezaj si la surub.

Cu ocazia asta bine ar fi sa verifici la un atelier specializat planeitatea chiulasei. Ar mai fi de verificat etanseitatea supapelor pe scaun si gradul de uzura al camasilor (cilindri). Cele doua se pot face si in regim de amator.

Pentru detalii mai multe vezi si link-ul dat de catre Adrian !
Adrian Frigo
@mihaitamar- Ca o completare,îți recomand să folosești o garnitură de Victor Reinz!Este foarte bună și cea de Fermit,dar mi s-a părut mai bună cea de VR! Ultima oară(prin martie)cea de Fermit era 18 lei și cea de VR cam 32 de lei...asta ca idee... Spor la treabă! smile.gif
Daciaa97
Eu.. am folosit garnitura FERMIT (ceea ce greu am gasit la piese auto) si nu am treaba.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.