De curand sunt fericitul proprietar al unui Megane 3, fabricat in 2011. Deschid acest topic pentru a putea evidentia si eventual lamuri probleme pe care inevitabil le voi avea cu masina.
Ar fii o pierdere de vreme sa incep sa laud si sa descriu masina, atata timp cat nu i-am adus absolut nicio modificare si sunt sigur ca toata lumea stie cam ce poate aceasta masina.

Am condus pana acum aproximativ 100 000 km doar benzina si mai puternica si mai "lenesa", este primul motor diesel pe care il conduc.

Masina este un 1,5 dCI de 110 cp, manuala in 6 trepte, venita cu o echipare Dynamique. A ajuns la mine in urma cu o luna si cu 128 000 km la bord, cu distributia schimbata acum 3 000 km. Singurul lucru care ii lipseste sunt dlr-urile LED, pe care am inteles ca vechiul proprietar le-ar fi dat jos pt ca avut un incident cu masina, in urma caruia a fost nevoit sa schimbe bara si din varii motive a luat o bara fara dlr in ea.

Coborat dintr-o benzina de 75 cp, diferenta de putere este evident una ca de la cer la pamant. Ca o alta prima impresie strict personala, resimt un confort sporit pentru sofer comparativ cu un golf 4. Pur intamplator, aproape zilnic conduc si masina parintilor, un opel de 140 cp, benzina aspirat si chiar am ramas usor surprins de faptul ca diferenta de putere intre cele doua masini nu este una foarte mare, chiar daca le despart 30 cp si ceva cm3.

Ca modificari as dori sa ii adaug:
-> alte difuzoare pt sistemul audio ( am citit prin acest forum si am vazut ca multa lume spune ca este jalnic. Deci nu e o problema personala de a mea )
-> DLR
-> camera pt marsarier
-> xenon OEM

11 Oct 2015, 11:08:
Adresez si eu o intrebare, poate suna stupida dar pt mine e prima experienta cu Renault si nu prea cunosc dotarile francezilor si din pacate nici cartea pt linia audio nu o am. Ce putere are acest cd player ? 4x cati watti ? Este arkamys ? Atasez poza