Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: LED H4 in faruri
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2
milibey
Am montat un set LED H4 CREE 3200 lumeni in faruri. Lumineaza foarte bine. Sunt multumit. Desi lumina este mai puternica, parca nu jeneaza.
Iulikk
Ca nu jeneaza zici tu, sau cei din trafic? La cat de imprastiata e lumina pe zidul ala, iti garantez eu ca deranjeaza biggrin.gif .
C a t a l i n
Lua-i-ar talonul cu proxima ocazie!
george_scala_2004
QUOTE(milibey @ 15 Oct 2015, 22:34)
Am montat un set LED H4 CREE 3200 lumeni in faruri. Lumineaza foarte bine. Sunt multumit. Desi lumina este mai puternica, parca nu jeneaza.
*



S-o crezi tu...asa ti se pare ca stai in SPATELE nu in FATA lor...iti propun un experiment: cu un coleg/prieten faceti schimb de masini si intilniti-va - tu cu a lui si el cu a ta...sa ne spui impresiile de dupa... icon_mrgreen.gif

Dacvrei ceva LEGAL da' scump http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=87942&st=270# sau LEGAL si ieftin http://i.ebayimg.com/images/g/ZxMAAOSwo0JWHTm6/s-l1600.jpg sau http://my-car-bulbs.co.uk/image/cache/data...TAR-500x500.JPG
kert
Taci mah, nu le mai zi si altora de becuri de astea bune si legale ca le fac si mai scumpe astia!
Ce-mi plac mie astia care apreciaza ei ca nu jeneaza pe ceilalti.

Voi astia cu "gzenoane" sau tot felul de modificari aberante, de la mine o "sa primiti" de fiecare data faza lunga+faza scurta+proiectoare - asta ca sa stiti... sa nu ziceti ca nu v-am spus... mad.gif
george_scala_2004
...si aia care merg doar cu proiectoarele... wacko.gif
milibey
Mulțumesc de răspunsuri. O să le dau jos și pun înapoi Osram.
george_scala_2004
Buna alegere! up.gif worship.gif aplauze.gif coolspeak.gif fleur.gif
milibey
Gata, le-am dat jos si retur.
dstdan
Nu te-ai cam grabit? asa orice o sa-ti cumperi le, ,return,, ca zic altii! radmasa.gif
Verifica, compara, testeaza, stii treaba cu capra?! Cele pe led au un consum redus, si viata cat te tine masina, iar dif. de curent o utilizezi in alta parte sau protejezi bateria.Oricum daca mai sunt si autorizate in sensul creerii lor, e ok.
C a t a l i n
Viata cat tine masina la ce a montat el? Draciile alea degaja caldura foarte multa, de aceea se vede in poze ventilatorul ce ar trebui sa le raceasca.

Caldura si durata de viata mare? Exclus. Iar daca se strica ventilatorul, se lasa cu fum.
milibey
Nu se strica dacă se supraîncălzesc. Controlerul reduce din intensitatea luminoasă, dacă crește temperatura. Dar este tardivă remarca.
IRONICK
Ai montat cel mai prost tip de led in far. Imprastie lumina aiurea nefocalizata, efectul de orbire pentru participantii la trafic este garantat. De unde ai cumparat tampenia aia de led?



27 Oct 2015, 10:36:
Asa trebuie sa arate un H4.

user posted image

user posted image
jcdenton
Completare: trebuie sa arate ca in al doilea rand de poze, dar flipuite orizontal (ca aici se merge pe dreapta)
danciusergiu84
Daca au nevoie de ventilatie e naspa faza fiindca intra praf in far...
IRONICK
QUOTE(jcdenton @ 27 Oct 2015, 11:12)
Completare: trebuie sa arate ca in al doilea rand de poze, dar flipuite orizontal (ca aici se merge pe dreapta)
*


Nu, ledurile sunt pe ambele parti, nu are legatura cu stanga-dreapta. In poza nu se reflecta imaginea ledurilor, posibila o post editare.



27 Oct 2015, 11:28:
QUOTE(danciusergiu84 @ 27 Oct 2015, 11:18)
Daca au nevoie de ventilatie e naspa faza fiindca intra praf in far...
*


Nu intra. Cauciucul de izolare se aplica dupa ce se scoate prinderea de H4. Radiatorul ramane afara.
danciusergiu84
Si exista becuri cu led care sa imite bine lumina becurilor cu halogen ? Ma gandesc aici la temperatura luminii in primul rand, poate asa vizibilitatea pe ploaie ramane la fel... sau nu ?

LE - apropo, daca radiatorul ramane afara, de ce mai are nevoie de racire activa cu ventilator ? Poate ajunge racirea ambientala...
surube
Ventilatorul baga praful in far se depune pe oglinda si nu mai lumineaza bine odata cu trecerea timpului! Trebuie un model de led compact si fara ventilator sa mearga si capacul farului peste el ca. si la becul clasic!:)
robbie_ro
QUOTE(IRONICK @ 27 Oct 2015, 12:27)
Nu intra. Cauciucul de izolare se aplica dupa ce se scoate prinderea de H4. Radiatorul ramane afara.
*


radlog
Exista, totusi, becuri H4 de tip led care sa lumineze bine si sa nu deranjeze pe cei din sens opus? Ma refer la cele cu pret normal nu cele de 4-500 de lei. Cele cu halogen care lumineaza mai bine tin f. putin. Si xenonul in far normal nu e o optiune.
IRONICK
Momentan nu exista pe piata led ca sa simuleze perfect un halogen. Sau cel putin nu era pana la prototipul de mai jos. Este in lucrul impreuna cu un producator din China. Ultima poza si cea mai importanta este in varianta beta. Evindent pe low-beam.

Halogen:

[attachmentid=1628027706]

Un led de 400-500RON:

[attachmentid=1628027707]

Led modificat:

[attachmentid=1628027708]
tribunul
QUOTE(radlog @ 21 Mar 2016, 21:53)
Si xenonul in far normal nu e o optiune.
*


Este ilegal.
IRONICK
QUOTE(radlog @ 21 Mar 2016, 19:53)
Ma refer la cele cu pret normal nu cele de 4-500 de lei
*
La pret normal cumperi numai gunoaie. Tot ce se gaseste acum la bursa sau in targ, sunt efectiv surse de incendiu. Calitatea nu este indoielnica, ci sub orice critica. Nu au lumeni care sa echivaleze un bec normal cu incandescenta si nici un cri pe masura.
radlog
Da, m-am convins si eu de asta intre timp. Cred ca mai caut altfel de becuri cu halogen cu plus% dar sa fie mai ieftine cat de cat... X-treme-ul s-a ars dupa 8 luni si nu sunt chiar ieftine.
Bujor Stefan
Eu am crescut durata de viata a becurilor Osram Nightbreaker cu ajutorul unui montaj prin care am redus tensiunea de alimentare.
Astfel, daca montajul electric este activat, cand blocul de lumini comanda pozitiile, sunt alimentate pozitile si filamentul de faza scurta, la 90% din tensiune.
Daca blocul de lumini este pe faza scurta se comanda faza scurta la tensiunea nominala.
Si ca artificiu, pe faza lunga pot comanda si faza scurta si cea lunga.
Prin reducerea tensiunii de alimentare la 90% se mareste durata de viata a becurilor de 4 ori.
IRONICK
Da, dar si 10% tensiune mai mica scade luminozitatea la nivelul unui bec normal.
10tacl3
@Ironick...de unde iti iei informatiile?
http://www.aliexpress.com/item/Car-Styling...08-5cfc25527903
Un bec cu halogen random are in jur de 1400 lumeni...asta are 4800.
paul_p
Da si tu te-ai gasit de unde sa-ti iei informatiile - Aliexpress smile.gif

Acolo scrie ca fiecare bec are 4800 de lumeni si din poze se vede ca are 2 LED-uri Cree XHP-50.
Daca cauti specificatiile, vei vedea ca aceste LED-uri au in jur de maxim 1200 lumeni. Deci maxim 2400 pentru cele 2 LED-uri si in nici un caz 4800 cum scrie pe Aliexpress.

http://www.cree.com/~/media/Files/Cree/LED...ng/ds-XHP50.pdf
IRONICK
QUOTE(10tacl3 @ 25 Mar 2016, 19:40)
@Ironick...de unde iti iei informatiile?
*



IRONICK nu isi ia informatii, ci produce informatii. Nu mai cauta prezentari pompoase, nu te ajuta cu nimic.

Lumenii aia sunt ca valoare maxima pe led, si ledurile nu se utilizeaza la nivelul ala ca le scade timpul de viata si luminozitatea drastic in timp. Daca racirea nu este corespunzatoare si depaseste 65°C, iar scade luminozitatea si se ard repede. Iar temperatura de functionare cat mai mica a jonctiunii trebuie asigurata pe o plaja foarte mare de temperatura ambianta, inclusiv cand afara este 40°C si in compartimentul motor si mai mare...
Bujor Stefan
QUOTE(IRONICK @ 23 Mar 2016, 22:52)
Da, dar si 10% tensiune mai mica scade luminozitatea la nivelul unui bec normal.
*



Pai cum eu merg intotdeauna cu masina cu faza scurta aprinsa, cel putin prin oras, chiar si noaptea, nu am nevoie de alimentare la tensiunea nominala.
Pentru cateva drumuri extraurbane pe an, noaptea, durata de folosire a becurilor la tensiunea normala este doar de cateva zeci de ore pe an
IRONICK
Atunci este ok.
robbie_ro
QUOTE(IRONICK @ 26 Mar 2016, 01:16)
IRONICK nu isi ia informatii, ci produce informatii...

OFF-TOPIC: De ce IRONICK vorbeste despre el la persoana a treia? smile.gif Fara suparare.
GIC
QUOTE(Bujor Stefan @ 23 Mar 2016, 17:58)
Eu am crescut durata de viata a becurilor Osram Nightbreaker cu ajutorul unui montaj prin care am redus tensiunea de alimentare.
*


Poti sa pui schema PWM-ului, mai ales daca e fara PIC? De fapt mai mult ma intereseaza ce finali sunt folositi si comanda lor.
IRONICK
QUOTE(robbie_ro @ 30 Mar 2016, 10:32)
OFF-TOPIC: De ce IRONICK vorbeste despre el la persoana a treia? smile.gif Fara suparare.
*


IRONICK explica mai artistic, pentru savoare ...
george_scala_2004
QUOTE(robbie_ro @ 30 Mar 2016, 10:32)
OFF-TOPIC: De ce IRONICK vorbeste despre el la persoana a treia? smile.gif Fara suparare.
*



Probabil pentru ca distinsul coforumist despre care se discuta este un guru al forumului... rolleyes.gif
IRONICK
Soooo, avand in vedere rata de scadere a luminozitatii unui led in primele ore (ajunge la 80% intr-un timp scurt), cred ca o sa fie o placere schimbarea blocului de lumini.
O sa fie loc de biznis.
Bujor Stefan
QUOTE(GIC @ 30 Mar 2016, 10:54)
Poti sa pui schema PWM-ului, mai ales daca e fara PIC? De fapt mai mult ma intereseaza ce finali sunt folositi si comanda lor.
*



Nu am folosit nici un tranzistor, doar cu rezistente de putere.
Cred ca am pus pentru fiecare filament de faza scurta cate o rezistenta de 0.33 ohmi/25 W in serie.
Am mai pus si o gramada de relee, inclusiv si pe claxon si am trecut comanda de la blocul de lumini catre becuri prin montajul respectiv.
Schema o am pe o foaie de hartie pe undeva, o s-o caut.
GIC
Stefan- nu e cazul. Cu rezistenta e si la mine, dar vroiam ceva mai eficient dpdv energetic.
Eu am o bucata de cam 0,7m nichelina mai groasa (aprox 1mm) pusa in doua sa nu se incalzeasca prea tare, bobinata pe un textolit prins langa radiator in calea fluxului de aer. Tensiunea pe becuri (faza lunga) e in jur de 8V.
endyps
Totuși halogenul nu emite ultraviolete? Pe manualul Logan1 scrie că plasticul farului va fi degradat de ultraviolete deci nu sunt indicate becurile de acest tip. Cred că o sa schimb doar un far cu halogen de la Carrefour(bottari) (e15 Ron) daca tot va trebui după aia sa schimb și farul. (După un timp ies mai bine cu 130ron farul nou decât 100ron polish ul)
RazvanF
Emite, numai ca sticla lui este tratata ca sa opreasca ultravioletele. Cat despre far, acesta este stricat de la interior (inclusiv oglinda) de ultraviolete, la exterior are strat de protectie.
IRONICK
Nemtii au inceput sa aprobe Osram H7 Led pe anumite masini.

NIGHT BREAKER H7-LED will be the first LED retrofit for low beam that is approved in Germany.
RazvanF
Interesant, dar ma indoiesc ca acele masini au faruri reflector, cum are Loganul. Cred ca vor fi doar pentru masinile cu far tip lupa cu bec halogen.
IRONICK
Pai poti sa verifici daca asa este sau nu. Se da exact marca, modelul ... chiar si modul de montare.
einstein1984
octavia, opel astra, peugeot 208
YRX
Fir-ar, numai Passat si Polo.
einstein1984
banui ca trebuie omologare individuala , pe fiecare far. Si atunci a platit si osram pe alea mai raspindite in piata tinta?
pe touareg mk1 sau logan mk1 nu cred sa plateasca
sorin1983
These products are not ECE-approved and must not be used on public roads in any exterior application.
Use on public roads will invalidate both the operating license and insurance coverage.
Some countries prohibit the sale and use of these products. Please contact your local distributor for information on your country.
edit: e vorba de modelul asta la mine... OSRAM LEDRIVING® HL GEN.2

oricum nici cele noi nu sunt aprobate in afara germaniei
YRX
Atunci sa le fie de bine, cu hartia ma mai certam cu itepistii, dar asa nu merge.
Cu toate ca loganistii sunt amatori de asa ceva si aveau vanzari bunicele. La Passat exista xenon.
sorin1983
avand in vedere ca mai jos de 400-500 lei nu ar fi la noi, nu cred in asa mare succes fata de targul vitan smile.gif
dupa o cautare scurta gasesti h7 led si la 50-100 lei smile.gif deci nicio sansa sa se vanda la noi chiar daca au dosar cu aprobari biggrin.gif
IRONICK
QUOTE(sorin1983 @ 14 Oct 2020, 10:34)
avand in vedere ca mai jos de 400-500 lei nu ar fi la noi, nu cred in asa mare succes fata de targul vitan smile.gif
dupa o cautare scurta gasesti h7 led si la 50-100 lei smile.gif deci nicio sansa sa se vanda la noi chiar daca au dosar cu aprobari biggrin.gif
*


Alea sunt petarde ordinare la fel ca si ledurile albastre din pozitii.

14 Oct 2020, 13:32:
QUOTE(einstein1984 @ 14 Oct 2020, 10:05)
banui ca trebuie omologare individuala , pe fiecare far. Si atunci a platit si osram pe alea mai raspindite in piata tinta?
pe touareg mk1 sau logan mk1 nu cred sa plateasca
*

Asta face OSRAM. Tu trebuie sa ai hartia la tine dupa montarea lor.
Da doar la ei, inca.


14 Oct 2020, 13:34:
QUOTE(YRX @ 14 Oct 2020, 10:32)
Atunci sa le fie de bine, cu hartia ma mai certam cu itepistii, dar asa nu merge.
Cu toate ca loganistii sunt amatori de asa ceva si aveau vanzari bunicele. La Passat exista xenon.
*


Putini vor da +100e sa le cumpere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.