Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Captur 1.5 dCi 90 EDC Xmod
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
scaevola.x
Bun gasit !

Achizitie in Iunie 2015, acum la 4800 km, consum mediu 6.5, drumuri diverse, mare, munte, Bucuresti.
Primii 1000 km facuti cu grija.

Suspensia tare ii da stabilitate surprinzatoare la drum intins. Se conduce extrem de placut si pe autostrada si in oras, cu conditia sa nu ceri performante sportive. Sunt ceva probleme pe drumurile denivelate, te cam zdruncina. Este impardonabil pentru Renault ca, din motive care imi scapa total, nu a echipat Captur cu airbaguri laterale spate si cortina, nici in echiparea de top si nici macar optional !

Ambianta este placuta, spatiu suficient pt o familie cu 2 copii mai maricei, detalii practice la interior in ccp spatii de depozitare pt micile obiecte utilizate zilnic.

Montat accesorii: cotiera OEM, covorase de cauciuc "de origine" si aparatori noroi fata.

R-link = un moft scump cu functionalitate desueta si limitat voit intr-un "ecosistem" inchis de tip proprietar a supra caruia Renault a vrut mortis sa detina controlul absolut, inclusiv dpdv comercial la partea de aplicatii. O functie mirrorlink ar fi fost un gest frumos si politicos pentru clientii Renault la curent cu tehnologia si care accepta sa plateasca in plus o suma foarte consistenta pt un asemenea sistem.
Ampt
QUOTE(scaevola.x @ 17 Oct 2015, 01:36)
Este impardonabil pentru Renault ca, din motive care imi scapa total, nu a echipat Captur cu airbaguri laterale spate si cortina, nici in echiparea de top si nici macar optional !

Motivul este simplu și se numește tăiere de costuri.
scaevola.x
Totusi daca nu ofera nici optional (ceva ce clientul interesat ar plati in plus si ar creste profitul companiei), denota altceva decat lacomie/zgarcenie ...
Mea culpa ca nu am fost atent.
Thaddaus
Bine ai venit.
argon
Nu pot sa cred ca nu are airbaguri cortina spate...Megane avea in standard de acum 12 ani wacko.gif
C a t a l i n
Acum 12 ani Renault se remarca prin rezultate exceptionale la testele EuroNCAP.

Nu mai e cazul. Singura constanta a ramas plasticul utilizat in exces pe la diverse mecanisme.
mircea_aq
Megane e alta clasa.
argon
Intradevar...daca-ti iei un automobil din clasa supermini(la care e bagat Captur) iti asumi riscul sa-ti nenorocesti familia care sta in spate?
AndreiMR
Nu e o noutate. reno a speculat sistemul de testare la NCAP, si a pus pe fata un airbag lateral mai inalt, care protejeaza si capul manechinului, iar pe spate, unde nu e pus manechin, n-a mai pus deloc. Si pe Clio 4 e acelasi sistem. Sunt curios daca si pe Megane 4 vor face aceeasi tiganie
b76bgaarh
Nu doar reno, vag face la fel. Da la ai ai opțiunea sa alegi cortina, contra cost of cors.
vladbobtm
Bine ai venit! Câți mai mulți km fără probleme! Ciudată faza cu airbag-urile până și Suzuki Swift al meu(care e clasa mini) are în standard airbag cortina până în spate, ba chiar are și pt genunchi șofer! Nu la toate din clasa mini e la fel uitați-vă la S-Cross care e în aceeași clasă.
vladionut
sa-l conduci sanatos si cati mai multi kilometri !
dar poate ne pui si noua niste poze smile.gif

C a t a l i n
QUOTE(vladbobtm @ 18 Oct 2015, 15:09)
Câți mai mulți km fără probleme!
*




QUOTE(vladionut @ 19 Oct 2015, 09:53)
cati mai multi kilometri !
*




Cât, nu câți.
centurion
QUOTE(argon @ 18 Oct 2015, 13:47)
Intradevar...daca-ti iei un automobil din clasa supermini(la care  e bagat Captur) iti asumi riscul sa-ti nenorocesti familia care sta in spate?
*


Imi amintesc de un test facut de cei de la Top Gear: au luat un Megane 2, au urcat un voluntar in el si l-au pus sa se izbeasca de un zid sau de o alta masina (nu mai stiu exact). Viteza a fost aceeasi ca cea folosita la EuroNCap. Omul a iesit fara probleme din vehicul.
Astazi, dintr-o marca de top in domeniul sigurantei, Renault a ajuns sa aplice taierea de costuri si la siguranta. NOK din punctul meu de vedere.
argon
QUOTE(C a t a l i n @ 19 Oct 2015, 10:06)
Cât, nu câți.
*




Nu inteleg urarea asta, adica iti iei masina si toti vor sa te faca taximetrist, baga tata km ca orbu'...ce s-a intamplat cu 's-o folosesti cu placere', sau 'sa ai parte de ea'...mai bine fac mai putini km, dar de calitate.
dr_mKe
Eu conduc cu ochii deschiși și nu dorm la volan sleep.gif
Nu știu unde bați mad.gif
scaevola.x
Multumesc pentru opinii si pentru toate urarile si bunele intentii !
Vin si pozele.
Remarc ca doar patru din voi sunteti actuali posesori de Renault si nu am atras atentia inca nici unui posesor de Captur.
Ma intreb ce va face pe cei exRenault sa mai aveti curiozitate pt subiecte referitoare la acest brand.
partner
Suntem si noi, cei cu Captur, cu ochii pe tine cu ochiul.gif
ursul_bipolar
QUOTE(scaevola.x @ 19 Oct 2015, 19:44)
Ma intreb ce va face pe cei exRenault sa mai aveti curiozitate pt subiecte referitoare la acest brand.
*



Ne mai dam si noi cu parerea....
Thaddaus
"Remarc ca doar patru din voi sunteti actuali posesori de Renault si nu am atras atentia inca nici unui posesor de Captur. "

eu am Captur. Si ti-am urat si bine ai venit... smile.gif

p.s.acum am observat ca nu aveam masina trecuta la semnatura smile.gif
scaevola.x
@Thaddaus: sa va traiasca !!! si sa aveti parte numai de amintiri frumoase cu ea de acum inainte !!!


In parcare dealer + alte poze.

cool.gif

rolleyes.gif

blush.gif

happy.gif
dil
QUOTE(partner @ 19 Oct 2015, 18:51)
Suntem si noi, cei cu Captur, cu ochii pe tine  cu ochiul.gif
*


Daca nu scriem asta nu inseamna ca nu te urmarim.

Super, inca un XMOD. De la Meridian Nord ai luat-o (asa pare din poze)? Sa o folosesti cu placere!

Capturul meu este tot din iunie 2015. Cat a durat de la comanda pana la livrare si ce consum ai in perioada asta?
scaevola.x
Multumesc pentru reactii !
Da, Meridian Nord. De pe stoc. Era la acel moment probabil o comanda la care renuntase un client.
Disponibilitatea cred ca nu mai este o problema la Captur ... mai ales de cand cu aparitia Kadjar ... sau cel putin asa imi tot spunea vanzatorul (dupa ce am luat-o, evident).
La culoare daca ar fi fost sa aleg/comand, as fi ales BEIGE CENDRE. Estetic, imi place Ivoire+Noire, dar orice nuanta de alb este foarte pretentios sa o intretii ca aspect.
Consumul in Buc este 7.5, drumuri aglomerate si relativ scurte.
La drum intins sub 4.0, la viteze pana in 100-110 km/h.
Cu cat creste viteza peste 110 km/h, cu atat creste si consumul.

PS: butonul cu traction Xmod inca nu l-am folosit deloc, vom vedea daca pe zapada are vre-o utilitate (noroi nu mi-am propus sa strabat).
dil
QUOTE(vladbobtm @ 18 Oct 2015, 14:09)
Bine ai venit! Câți mai mulți km fără probleme! Ciudată faza cu airbag-urile până și Suzuki Swift al meu(care e clasa mini) are în standard airbag cortina până în spate, ba chiar are și pt genunchi șofer! Nu la toate din clasa mini e la fel uitați-vă la S-Cross care e în aceeași clasă.
*


S-Cross nu este in clasa mini, este mai mare si este incadrat in clasa C.
vladbobtm
Stiu ca este mai mare ca si dimensiuni dar peste tot la TV sau in revista la comparatii e bagata impreuna cu Captur, 2008, Trax/Mokka sau Ecosport. Pana la urma sunt Suv-uri compacte asta e important.
dil
Captur, 2008, Trax/Mokka sau Ecosport fac parte din clasa sub compacta (mini SUV). Vezi mini SUV.

S-Cross este in clasa compacta alaturi de Kadjar, Qashqai. Vezi mid SUV.

Probabil compararea eronata cu S-Cross se realizeaza datorita promovarii lui S-Cross ca (inlocuitorul lui) SX4. Daca ai vazut un articol asta nu inseamna ca la fel este peste tot.

koldun
Ce-ti mai face Capturul? Impresii dupa un an?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.