Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Acte eliberate de politie in caz de accident
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
paul_p
Ieri un individ care nu a acordat prioritate mi-a lovit masina. Destul de rau.
Avand in vedere ca are o asigurare RCA la City Insurance am decis sa merg la politie pentru declararea accidentului, ca sa nu am surprize ca asiguratorul sa o tot lungeasca cu tot felul de pretexte gen constatari si reconstatari.

La final politistul nu a eliberat decat o autorizatie de reparatie. Nu a intcomit PV de constatare al contraventiei (si de suspendare a dreptului de conducere al vinovatului) si nici nu a inmanat o copie dupa RCA-ul vinovatului.
Intrebat de ce nu le-a dat, initial a spus ca are termen de 30 de zile pentru asta, dupa care ca le elibereaza pe 1 noiembrie, ca asa este nu stiu ce programare.

Problema este ca fara aceste acte nu se poate face constatarea accidentului la firma de asigurari si ca urmare masina nu poate fi bagata in reparatie.

S-a schimbat ceva in legislatie si aceste acte nu se mai elibereaza pe loc?

Eu m-am uitat un pic pe legislatie, dar nu am gasit unde este specificat termenul de eliberare al acestor documente.
Geox16v
A fost cineva ranit in accident?
sorin1983
A avut ceva de impartit cu ala smile.gif in mod normal se elibereaza pe loc pv de contraventie, copie asigurare vinovat.
paul_p
In masina se aflau 3 persoane care au suferit niste contuzii minore. Nici macar nu le-au declarat la politie.

Si eu stiam ca actele se elibereaza pe loc, asa s-a intamplat de fiecare data cand am ajuns la politie pentru vreun eveniment rutier.
Tocmai de aceea am fost surprins ca politistul (o politista de fapt) a refuzat sa elibereze actele chiar si dupa ce am insistat.
b76bgaarh
Tea lucrat.
paul_p
Probabil. Da impresia ca s-a inteles cu soferul vinovat sa procedeze asa ca sa ma determine cumva sa renunt la solutionarea la politie si sa fac amiabila, ca sa scape ala cu carnetul nesuspendat.

Maine intetionez sa depun o plangere.

<span class='edit'>28 Oct 2015, 18:39:</span>
Am incercat sa deschid dosarul de dauna la City Insurance, unde are vinovatul RCA, dar dupa cum era de asteptat nu s-a putut in lipsa PV de contraventie.

Ca urmare am depus si o sesizare la politie, pentru abuz in serviciu, pentru ca din cauza lor nu pot baga masina in service.
rtBK
Sper sa nu ma insel, da am avut o discutie cu cineva la un moment dat care avea o cunostinta implicata ( vinovat ) intr-un accident.

Vinovatul i-a zis direct ca "daca mergem la politie nu iti dau rca". Cel cu dauna a insistat sa se mearga la politie, iar in momentul cand au ajuns la partea cu actele vinovatul a fost intrebat "Ii dati RCA-ul? " la care acesta a raspuns "Nu", politistul a verificat documentele si toate erau in ordine.



adi_ar
O atitudine cel putin bizara!
sk0rpion
Nu mai da politia nici un rca, se trec datele pe PV, si te duci la asigurator doar cu PV-ul si obligatoriu (sa nu ai probleme) un set de poze facut de tine la locul accidentului. Daca nu sa deschis dosar pentru vatamare corporala, (personal am primit pe loc PV chiar daca am depus plangere de vatamare corporala) puteai sa anunti atunci la dispeceratul politiei sau chiar la 112 si automat venea altcineva pentru verificari, iar daca mai aveai si o inregistrare.....
paul_p
Eu nu am primit inca PV-ul. Politista de serviciu nici macar nu l-a intocmit. Cica e gata tocmai pe 1 noiembrie, desi accidentul a avut loc pe 27 octombrie. Asta e problema.

QUOTE(sk0rpion @ 29 Oct 2015, 00:15)
puteai sa anunti atunci la dispeceratul politiei sau chiar la 112 si automat venea altcineva pentru verificari
*

In cazul unui accident fara victime nu vine nimeni la locul accidentului.

Cand suni la 112 vin eventual cei de la sectia de politie din zona respectiva. Si astia nu au nici un fel de competente in ceea ce priveste serviciul rutier, serviciu care se ocupa de accidente.
AR-18-MOS
QUOTE(paul_p @ 28 Oct 2015, 23:19)
Eu nu am primit inca PV-ul. Politista de serviciu nici macar nu l-a intocmit. Cica e gata tocmai pe 1 noiembrie, desi accidentul a avut loc pe 27 octombrie. Asta e problema.
*


QUOTE(OUG 2/2001)
Articolul 13
(1)Aplicarea sanctiunii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.

Poate sa incheie PV in termen de 6 luni.
paul_p
Ce legatura are faptul ca politistul nu a intocmit pe loc PV de constatare al contraventiei cu faptul ca sanctiunea se prescrie in 6 luni de la data savarsirii faptei?!

sk0rpion
ceva nouatati?

2 Nov 2015, 21:52:
QUOTE(paul_p @ 28 Oct 2015, 23:19)
In cazul unui accident fara victime nu vine nimeni la locul accidentului.
*


Ma refeream la politisti care nu aplica legea sau o aplica prost ca ii baga cineva "malai" in buzunar.
paul_p
Ieri, duminica, cel ce se afla la volan cand cu accidentul a fost sunat de soferul vinovat si i-a spus ca sunt asteptati la politie la ora 15 ohmy.gif

Omul a fost acolo si in final a primit PV de contraventie, pe care mai sunt 3 lucruri ciudate:
1. Nu i s-a dat un exemplar original ci i s-a dat o copie xerox a PV, pe care scrie Conform cu originalul!
2. Soferul vinovat nu a fost sanctionat cu amenda, dar i-a fost retinut permisul.
3. Numarul masinii mele este trecut gresit.

Tot nu am aflat de ce nu a fost intocmit PV pe loc, ci dupa 6 zile.
sorin1983
probabil cine era la momentul respectiv era praf sau incepator/are si nu avea atributii de rezolvat un accident.
procesul verbal ii este inutil pt ca nu e amenda de platit. util iti va fi tie la asigurari.
trebuie sa te duci sa iti treaca numarul corect si sa vezi ce mai scrie pe el. poate ai noroc si e si o copie dupa rca smile.gif
de amenda nu e problema ta si nu ti se vor da detalii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.