Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: SUZUKI VITARA
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
skija
In vara asta am fost cu cortul pe coclauri. Am chunuit MCV-ul putin, Ericai i-a placut la cort si am realizat ca ne place departe de sosele. Ne dorim sa ajungem si acolo unde MCV-ul nu poate.

Prin urmare am luat OLX-ul la ochi si am gasit un cazan. Pret initial 2000eur cu taxa platita. Nu prea ma incadram in buget. Cautam ceva spre moca... Sun, vorbesc, omul zice ca el mai jos de 1500 nu lasa. Zic Hopa!.. i-auzi... Hai sa o vedem.

La prima vedere masina parea ok, asa.. nu prea intra intr-a 3-a, nu avea stopuri pe frane... chestii minore...

Am platit 1400 eur si am plecat spre Bucuresti cu 2 randuri de roti si o pseudo-masina.

Na.. ce masina poti sa iei la 1400 eur, cu taxa platita? Un cazan. Ma rog.. un cazanel asa...

Am incept verificarile si constatarile:

1. grupuri cu rapoarte diferite (39 spate, 41 fata - putin distrus)
2. traseu evacuare custom, fara catalizator
3. arcuri spate diferite st-dr
4. gauri in podea cat pumnul (bormasinate) - vreo 8
5. vacumul de soc strambat ca sa nu functioneze
6. Lipsa termostat
7. Bucsaraie fata originale din '93
8. Cablu ambreaj slabit
9. Caseta de directie cu scurgeri
10. mananca ulei (1l/600km)
11. NICI UN PIC DE RUGINA!
12. chedere originale uscate
13. distributia si filtrele facute
14. nu prezinta scurgeri decat la caseta de directie

In principiu masina e facuta pe bucati. Nu stiu cum si in ce fel.. dar e pe bucati clar.
Are body Lift de 10 cm, are oglinzi si geamuri electrice, 4 scaune, un volan si cam atat.

M-am apucat de treaba...

1. schimbat grup fata = 200 lei grupul, 200 lei manopera (la buzau)
2. schimbat set jante aliaj cu: bara fata de metal + carlig de remorcare + praguri metal + roata de rezerva
3. montat termostat
4. schimbat bujii
5. reparat socul automat
6. reparat bucsa schimbatorului de viteze (acum intra in 3 si 5 dar sare din cand in cand)
7. schimbat bucsaraie fata (~300 ron cu mana de lucru)
8. montat scut motor + grup fata
9. antifonare interior + pazla sintetica
10. montat proiectoare (de frumusete)
11. montat boxe spate (de galagie)

Urmeaza arcuri spate, anvelope AT , troliu, portbagaj exterior. Si poate, POATE, sa ii fac segmentarea in iarna asta.,. ma mai gandesc...

Consum 8l/100km onroad (90-100km/h maxim), 12-13 l/100km offroad

Ca experienta offroad nu am apucat sa o tavalesc prea tare. Ma gandesc ca soft offroad e suficient pentru mine, pana capat ceva experienta.
ursul_bipolar
Sa o stapanesti sanatos! Felicitari pentru curaj!
IRONICK
ce material este ala de l-ai pus pe podea?
bucatzel
praf tehnic
UXE
Felicitari.. acum incepe munca la ea. Mai ai pana sa o pui la punct pentru teren. Tu si cu SiloS veti fi buni prieteni. Sunt curios cum e cu RAR-ul. Stiu ca trebuie sa o ai stoc cand te prezinti la ei. Nu ai voie cu nici un body-lift, carlig, bull-bar , proiectoare sau troliu pe masina.



skija
QUOTE(ursul_bipolar @ 27 Oct 2015, 17:46)
Sa o stapanesti sanatos! Felicitari pentru curaj!
*



merci!

QUOTE(IRONICK @ 27 Oct 2015, 17:48)
ce material este ala de l-ai pus pe podea?
*



o pazla sintetica

QUOTE(bucatzel @ 27 Oct 2015, 17:51)
praf tehnic
*



rau! dar se face ea bine... defapt e unul dintre motivele pentru care am luat masina asta. E, cum zic americanii, "hobby project". Ca daca am schimbat motocicleta cu una calumea, in care nu mai are rost sa-mi bag mainile, am simtit nevoia sa am un fier de bibilicit...




@UXE - cand am dus masina la RAR avea toate alea cum trebuie ( tongue.gif )...
b76bgaarh
ce motor tiai tras?

ps ce rau e sa fii patron de livechat.
skija
tu chiar crezi ce scriu toti nebunii pe forum?
SiloS
Felicitari pentru achizitie! Succes la modificari!

QUOTE
10. montat proiectoare (de frumusete)


Nu e chiar asa cu proiectoarele. Daca alegi unele cat de cat decente si care sa sa fie pozitionate la inaltimea potrivita chiar iti pot fi utile, incepand cu saptamana asta... caci s-a schimbat ora si se intuneca de la ora 17:00 tongue.gif

In ceea ce priveste anvelopele, AT-urile sunt OK dar sunt totusi departe de SIMEX-uri. Cu toate dezavantajele lor ( galagie, directie mai putin precisa, aderenta scazuta pe asfalt ud, consum mai mare, demaraj mai prost ) chiar merita sa "te chinui" cu ele pe asfalt pentru ca "isi spala pacatele" cand intri cu masina in teren.

Si eu cand am luat masina am crezut ca nu voi face off-road in adevaratul sens al cuvantului, credeam ca un troliu este suficient pentru ce am nevoie... Si am ajuns sa bag bani incontinuu si sa am o lista cu "de facut" care nu se mai termina...
UXE
Si iarna tot cu SIMEX?
quick
sa ai noroc de ia....las sa-si ia AT-uri, atata timp cat merge doar pe drumuri forestiere cred ca este ok, apoi cu experienta si daca masina ajunge doar pe drumuri grele o sa-si de el seama ca trebuie sa treaca la urmatorul nivel....iarna simexurile sunt asa si asa, am observat ca daca zapada este proaspata trag destul de bine, dar cand zapada se inmoaie merg tot mai greu...nu stiu cum sa explic dar sunt pante unde cateodata urca relativ usor cu simexu si aceiasi panta cand zapada este mai moale se chinuie la greu...dar in principiu nu sunt recomandate iarna.
skija
am analizat bine partea cu AT vs SIMEX si am realizat ca pentru ce-mi doresc eu momentan sunt mai ok AT-urile.

Silos sa-mi dai si mie pe pvt numarul tau de telefon, pls.


Weekendul asta merg in zona Bozioru...
b76bgaarh
Cu sau fără Erica?
skija
cu ea...
b76bgaarh
sa ne spui cum a reactionat.
skija
"upgarde" pentru iesirea din weekend

b76bgaarh
facusi traseul?
skija
vedem la fata locului.. Penteleu
skija
prima iesire, prima planetara...


In weekend, asa cum spuneam, am fost pe la Bozioru. Nebunia lu' Salam... frumos! Am chitait masina pana si-a bagat **** si a renuntat la o planetara... Am tras lemne cu ea, am trecut prin rauri si noroaie, am mers cu anvelope de iarna pe iarba uda... superb. Un soft-offroad foarte relaxant.

distractia = 300 ron.



Reactia Ericai a fost: tati, de ce mergem prin apa? Nu mai e drum? Tati, ne-am ratacit? Tati, mai stii sa ajungem acasa?, Tati, ma iei la volan ca aici nu e politie? (desi nu a mers niciodata in fata sau la volan), Tati, mai vreau... dupa care a adormit in zgaltaielile de pe drumul de intoarcere...

Pana la urma se pare ca imi place.
corbex
Bravo nene! Vezi, asa se scot dintii. Bagi pacientu-ntr-o Vitara.
UXE
Frumos.. dar pe acolo pot sa intru si eu tongue.gif
b76bgaarh
de intrat poate oricine, de iesit e mai greu.

dusteru ala din imagine a fost cu voi?
skija
@UXE - momentan nu-mi doresc mai mult. Momentan... Nu am nici cu ce sa fac mai mult (anvelope, blocant sau troliu)

Va urma, cu siguranta...


@b76bgaarh - nu. Erau niste turisti straini, cu o drona.. filmau ceva.. au venit pe drumul bun... Au fost si momente in care nu cred ca un duster sau un forester ar fi trecut (strict garda la sol)
b76bgaarh
aham.

e bine de precizat, pt vitejii cu scubaru.
UXE
sau cu duster
b76bgaarh
nehh, ca ala cu dusteru a stat cuminte, nu s-a batut cu caramida in piept.

ps vezi ca am pus link cu test pentru chei dinamometrice, ca sa nu mai intrebi pe toata lumea ce sa iei.
UXE
undi?
b76bgaarh
QUOTE(b76bgaarh @ 2 Nov 2015, 11:35)

aici.
skija
pe aici am fost
b76bgaarh
unde ati campat?
skija
bozioru si am fost spre asezarile rupestre din zona...
skija
odata cu planetara (pe care nu o gasesc SH.. sau o gasesc foarte greu) am si incaltat-o cu jante de 16' si anvelope M/T FEDERAL COURAGIA. SH-uri. Spate foarte bune, fata tocite undeva la 50%...
b76bgaarh
poxe, cu planetara? de preferat de la montaj.
skija
daca o montez eu, fac... daca nu... nu...
b76bgaarh
macar poxe cu masina pe dedesubt, ca de alea nu ai pus pana acum.
skija
ok. cand ma intalnesc cu ea ii fac poze. Momentan e la Buzau in asteptarea planetarei...
skija
a venit momentul sa schim cutia de viteze. Nu-mi placea culoarea... si ca sa fac treaba asta am fost pe aici:

vitara pe coclauri...


Am aflat ca un deal se urca cu treapta a I-a, 5000 de ture. Interesant. A mers.

Am indoit putin un prag si cam asta a fost tot. Si cutia de viteze trebuie schimbata (galagie intr-a III-a, daca intra, si putin in prima. 5 nu mai avem. Deloc)

Erica tipa la mine ca sa-i dau tare ca sa-i ajungem pe aia din fata. Ca sa intru unde e noroiul mai mare. Texte din astea... Am ascultat-o!

1 Dec 2015, 16:38:
au fost doua zile grele... se vede din imagini

1 Dec 2015, 16:40:
...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.