Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tablou sigurante dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ady_cojocar
Salutare
Am so dacie 1300 de prin '79 si la tabloul de sigurante nu am nici o schema ca si-mi dau si eu seama care sunt sigurantele pt becuri , aeroterme ,...etc
si un manual ceva pt asa o dacie pe unde gasesc???
multumesc.
AutoVic
De obicei sigurantele mari sunt la inceput ( de sus in jos).
Daca vrei incearca sa vezi ce face fiecare.

Atasez un tablou de sigurante dintr-o carte mai noua, Poate te ajuta.
Taxon
nu e asa, autovic, la daciile mai vechi cutia de sigurante e in compartimentul motor, pe contra-aripa stinga.
iar sigurantele pe faruri sint cele de jos, spre lonjeron, puse pe firele rosii si mai groase.
Havvy
Eu am o dacie din '82 am cumparat-o de la cineva de vreo 4 luni.

Am aprins de la bricheta masinii si s-a ars o siguranta, nu imi mai merge nici stergatoarele nici casetofonul care este pe direct nici bricheta.

Problema e ca nu stiu unde este panoul de sigurante, l-am cautat de mi-a venit rau, sub un bidon patrat cu apa radmasa.gif (ca nu stiu pentru ce este ala) este un fel de tablou dar cu 5-6 sigurante am vazut niste poze si in poze arata 10 sigurante:|

Unde il gasesc?biggrin.gif Multumesc
STORMTROOPER
teoretic ala ar trebui sa fie.
Tu ai dacie din 1982, deci 1300, asa ca intr-o mare masura s-a pastrat amplasamentul panoului cu sigurante.
Panoul cu 10 sigurante a aparut incepind cu dacia 1310.
Vezi pe acolo care siguranta s-a dus.
loganfan2008
QUOTE(Havvy @ 24 Jan 2009, 17:41)
Eu am o dacie din '82 am cumparat-o de la cineva de vreo 4 luni.

Am aprins de la bricheta masinii si s-a ars o siguranta, nu imi mai merge nici stergatoarele nici casetofonul care este pe direct nici bricheta.

Problema e ca nu stiu unde este panoul de sigurante, l-am cautat de mi-a venit rau, sub un bidon patrat cu apa  radmasa.gif (ca nu stiu pentru ce este ala) este un fel de tablou dar cu 5-6 sigurante am vazut niste poze si in poze arata 10 sigurante:|

Unde il gasesc?biggrin.gif Multumesc
*



ala este .... vezi ca era pe aici pe undeva o schema cu acel tablou (ceva de genul celei prezentate de AutoVic) ; o gasesti cu ajutorul functiei SEARCH
RaduWra
Salut, cine imi poate spune si mie o ordine la sigurante, mai exact cum sa le pun in functie de amperul necesar. Care siguranta cati amperi are, ce culoare are etc...Sper sa intelegeti ce spun.
Ms !
bygy007
uite aici
RaduWra
Ok ms, dar cum imi dau seama cati amperi are siguranta ? Vreau sa pun amperul potrivit fiecarei categorii.
bygy007
in mod normal ar trebui sa scrie pe ea
RaduWra
O sa ma uit pe ele, sa vad daca scrie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.