Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Joc stergatoare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mihai888
Salut, stergatoarele mele au un joc foarte mare,din acest motiv scot un sunet foarte mare si numai sterg bine, stie cineva cum pot rezolva problema? este vorba de o dacia din 99 carburatie
Daciaa97
Trebuie sa schimbi bucsele de bronz.. aceasta operatiune necesita demontarea mecanismului de stergatoare, ceea ce lasa cu demontarea bordului sau o parte din el.. (banuiesc ca ai bord de cn).
Eu am reusit sa scot tot mecanismul fara a da bordul jos.. dar m-am facut varza pe maini + nervi laugh.gif
maho
N-ai zis unde e jocul, ca zgomot poa' sa faca si lamela de cauciuc (daca-i veche) pe parbriz. Daca e joc la montarea bratelor de stergatoare pe canelurile nuturilor, poti infasura 5-6 ture de banda de teflon pe ax.
mihai888
din bucse este jocul sigur, cum ai ajuns la ele fara sa demontezi bordul?
Daciaa97
QUOTE(mihai888 @ 8 Nov 2015, 18:30)
din bucse este jocul sigur, cum ai ajuns la ele fara sa demontezi bordul?
*



Am demontat partea din fata.. cum scoti ceasurile mai exact.
Am dat jos si cutia de la sigurante ca sa pot scoate tot mecanismul stergatoarelor.
Trebuie sa ai rabdare si multi nervi laugh.gif
mihai888
Stie cineva daca aici e piulita?daca da ce cheie trebuie? acolo am joc foarte mare la ambele
Daciaa97
QUOTE(mihai888 @ 14 Nov 2015, 13:55)
Stie cineva daca aici e piulita?daca da ce cheie trebuie? acolo am joc foarte mare la ambele
*



Acolo daca nu ma insel.. ai o siguranta..(acolo gasesti si bucsele de cupru)
vladut88
Acolo sunt niste "nuci" de plastic , se schimba toata tija dintre motor si axul cu, cuzinet , si nu , nu are piulita untra presat cu mana si iese la fel , gasesti la remat cele necesare , noi nu cred ca gasesti de calitate , ce gasesti sigur is petarde , iar la cele de uzina /uamt pretu e cat juma de dacie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.