Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: alternator dacie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bassmafya17
Salut,de curand la masina mea,astra f,mi s a stricat alternatorul si am decis sa il inlocuiesc cu unul sh.mi am ales dintr o multitudine de alternatoare unul apropiat de dimensiunile celui vechi.l am montat si imi incarca 14,5 la relanti si 14,3 cu consumatori,dar martorul bateriei din bord este in continuare aprins.
se pare ca alternatorul pe care l am ales este unul de dacie 1310. acest alternator are doua borne unde se prind cele 2 fire de la masina cu piulite de 8 si 10 parca.dar alternatorul mai are o mufa cu 2 pini....nu am conectat nimic acolo... cumva o fi ceva de la bec?daca cineva cunoaste modelul de alternator de dacie,poate ne spune si noua de la ce este acea mufa...
dstdan
Este excitatia rotorului, firul de la borna DF al releului regulator de tensiune, iar la celalalt pin minus/masa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.