Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu mai merge claxonul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
chichi
In urma cu o saptamana, am fost nevoit sa apelez la un mecanic si sa dau motorul jos pentru a inlocui simeringul de la palier (curgea ulei pe acolo si gaseam mereu o pata de ulei sub masina) si suportul dreapta de la motor (era rupt). Problema este ca de atunci, nu mai am claxon de nici un fel si este foarte stressant sa nu pot sa mai claxonez, atunci cand am mare nevoie de acest lucru...

Insa nu-mi dau seama care ar putea fi cauza. Este posibil ca atunci cand a montat motorul, mecanicul cu pricina sa fi provocat aceasta defectiune sau sa-l fi uitat sa-l conecteze, deci sa fie ceva de natura mecanica, sau efectiv claxonul a murit de la sine, fie datorita uzurii sale, fie datorita unei posibile probleme la partea electrica? Nu stiu daca ar trebui sa ma duc la mecanic sau la electrician... huh.gif

Ce parere aveti? A mai trecut cineva printr-o situatie similara?...
Dreamer
Ai verificat daca claxonul este conectat ? Daca da, verifica cu un aparat de masura daca claxonul primeste curent, ca sa sti ce ai de facut. Cu un aparat de masura poti sa verifici daca claxonul este stricat.
tunderbird
Ia un fir si fa legatura electrica intre borna claxonului si borna pozitiva a bateriei.

Ca sa eviti un scurt-circuit se leaga prima data capatul firului de la borna claxonului.

Daca face tiiiiit inseamna ca ai probleme la circuitul electric.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.