Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Frane ciudate
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
SHADYYY1111
Zilele acestea am facut un drum de vre-o 60 km.Pana la destinatie totul ok. La inapoiere acasa am constatat la o franare de serviciu , ca nu mai tinea frana .
Mai precis frana , doar apasand mai sacadat pedala de frana , care dupa efectuarea franari se ducea usor in pedalier. Acasa am facut evaluarile .Rotile pe spate erau fierbinti insa nu erau blocate.Primul gand a fost ca am mers cu frana de mana trasa , dar nu era asa. Am crezut ca saboti mi-au facut-o ,desfac si echipez rotile cu saboti noi pe ambele parti si cand ma pregateam sa fac aerisirea observ ca sub rezervorul de plastic ,in dreptul garnituri de pe pompa spre servo ,prelingere de lichid . Iar trec la desfacut , schimbat garnituri si clasica aerisire .Rezultatul - o frana aproximativa.Spun asta pentru ca pedala are o cursa libera de circa 5cm dupa care incepe franarea. Acum intrebarea mea : este corecta aceasta cursa liberea a pedalei ,s-au am gresit undeva? dry.gif
SHADYYY1111
Daca perseverezi ,in final iese traba ok. Am schimbat un rcord flexibil de la etrier dreapta , o noua aerisire si totul este brici . tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.