Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ulei in zona bujiilor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristu
Buna ziua !
De ceva vreme am observat ca in dreptul bujiei dn dreapta apar pete de ulei, chiar si pe bujie, nu stiu de la ce ar putea fi. Presiunea la ulei in timpul mersului e cam la maximum (>6)
Tin sa precizez ca am completat cu 0.5 l ulei, dar si inainte de completare am avut scurgerea asta. Stiti cumva care ar fi cauza ?

Multumesc
Tropy
desfa bujia si schimba saiba metalica a bujiei - s-ar putea sa se fi aplatizat excesiv, sau sa nu fie indeajuns de stransa bujia; dupa ce schimbi saiba, cand montezi bujia, infileteaz-o cu mana cat de mult merge; daca bagi direct cheia s-ar putea sa o infiletezi stramb, sa "calci pasul" filetului.
bertro
in plus, cumpara un tub de silicon rosu (sintored e vreo 7 lei) si da un strat pe saiba respectiva inainte sa montezi bujia.
BLK
desfa bujia si curata bine locul de pe bloc unde sta saiba, eu aveam mazga acolo si imi scapa ulei, nu asa mult, dar poate la tine e si saiba de vine, insa curata bine si locul ala, eventual la toate pistoanele daca te apuci de curatat smile.gif macar stii o treaba.
andu911
eu n-am auzit de silicon la bujii...in fine...sfatul meu este sa schimbi garniturile alea de la bujii...la a doua strangere nu mai etanseaza bine

Ai scos bujia macar o data de cand ai cumparat-o, nu ?
AutoVic
Eu nu stiu cat e de normal sa ai ulei la bujii. Pistonului nu i se termina cursa pana in bujie, ii trebuie spatiu de admisie. Nu cred ca ar trebui sa apara ulei in zona
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.