Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fasait la servofrana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cezarb
Se aude un fasait la servo, dar numai in compartimentul motor. Am scormonit prin forum, si se pare ca-i supapa aia din stanga servofranei, (chestia din plastic alb, ca o pipa)unde intra furtunul de la galerie. Mentionez ca instalatia de vacuum de la climatizare este aranjata, asa ca asta-i singura posibilitate. Poate cineva sa-mi spuna cum se schimba chestia aia, va rog? huh.gif Mai trebuie schimbat si altceva (cum ar fi garnitura aia de cauciuc)?
Ov
aia se smulge de acolo si se infige alta smile.gif
diaconuliviu
Scoate supapa si verific-o - poate fi crapata. De regula se inlocuieste si garnitura din cauciuc in care este supapa montata.
cezarb
Multzam mult! Si eu ma gandisem la varianta barbateasca cu smulsul, dar am zis sa intreb mai intai, sa nu fac vreo tampenie. O sa schimb si garnitura, si o sa lungesc si bucata de furtun dintre teu si supapa. Se pare ca este cam scurt si a tras de supapa pana a crapat-o... mad.gif
Si o sa-i dau si cu pasta d-aia rosie, sa fiu sigur.. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.