Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: chit fibra de sticla
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cosmin123456789
am vazut pe net 2 feluri de chituri: unul de fibra de sticla la care iti da si o plasa si altu cu fibra de sticla
eu am de gand ca la vara sa ma bag sa fac rugina la masina unde mai am niste rugina mai problematica asa ca in loc de chit poliesteric sa folosesc una din aceste 2 chituri
astept raspuns


<span class='edit'>25 Dec 2015, 19:57:</span>
cica ar merge si chitul din a 2-ua imagine pentru gaurelele din tabla


<span class='edit'>25 Dec 2015, 20:00:</span>
p.s. sa nu va ganditi ca e brecul care il aveam de vanzare pe aici! acum am o berlina cn4 gri metalizat la care am zis ca arata bine si e pacat de ea sa nu o repar mai ales ca la mecanica e sssuuupppeeerrr si pragurile sunt fara rugina
PH-06-BOA
Ce ai tu în poze, sunt două materiale diferite. Prima o poți folosi la confecționare de piese din fibră de sticlă , e o rășină care se armează cu plasă din fibră de sticlă, iar a doua poză, este cu adevăratul chit utilizat la repararea de caroserii, la chituirea și finisarea suprafețelor. Acest chit e de diferite culori (care nu contează), și în ultimul timp sunt din ce în ce mai bune, rezistente (nu mai crapă). Pentru a-l folosi, trebuie și ceva cunoștințe dar și îndămânare, pentru a nu-l risipi sau irosi inutil. În primul rând, raportul de întăritor și chit. Între 1 și 3%, vara pui mai puțin întăritor și faci și cantitate mai mică (dacă prepari o lingură de chit, la 30 de grade afară, n-ai timp prea mult să-l întinzi, că se întărește în mână). Niciodată să nu bagi în cutia de chit, spatula cu care-l întinzi, că se va întări toată cutia. Deci, cu o spatulă, șpaclu sau ce vrei, iei din cutie, cu alta amesteci și întinzi pe suprafața de lucru. Dacă e prea vâscos chitul, și e, pentru a-l întinde mai frumos și a fi mai ușor de șlefuit, îl poți subția cu diluant de vopsea, până la vâscozitatea dorită, așa fel încât să se întindă ușor, dar vara și mărește timpul de întărire. Chitul prinde cel mai bine direct pe tabla polizată la luciul metalic (fără pete de rugină). Petele de rugină se vor dezvolta și va umfla și crăpa chitul. Dat peste grund sau alte aiureli, le înmoaie la contactul cu ele, chitul se va întări rapid și formează ca un capac la vasul în care ții vopseaua, care nu se întărește. Chiar și găuri în tablă (mai mici), le poți completa cu chit, dacă cureți total rugina. Nu vei avea probleme , atât cât nu va pătrunde umezeala sau rugina la tablă. Mai mult, dacă ai nevoie, la momentul potrivit.
einstein1984
peste chitul de fibra trebuie dat chit normal, sau merge direct slefuit si vopsit? E nevoie de grund peste sau direct vopsea?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.