Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Darth Vader 306 Pug
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
hyena
Va prezint si eu masina de zi cu zi: un Peugeot 306, 1.6, 89 de ponei. Minunatia e dotata cu geamuri electrice, 1 bucata Airbag, servodirectie si aer conditionat si inchidere + alarma de fabrica, reglaj scaun sofer pe inaltime, volan reglabil, scaune cu suport lombar.
Povestea incepe in octombrie cand cautam o rabla de masina care sa ma treaca iarna, doar ca am dat peste asta la un pret afisat de 3000 de lei cu taxa platita pe olx am crezut inital ca e o greseala. Am sunat si omul mi-a zis ca nu are abreiaj si ca nu se poate face un test drive. Am zis totusi sa ma duc sa o vad... cand am ajus acolo am gasit o masina neingrijita si semiabandonata in mijlocul curtii pe iarba. Era murdara parbrizul era (si inca este) fisurat aproape pe toata lungimea, interiorul era murdar, motorul era plin de ulei si rotile din fata pareau sa nu fie atasate de masina (joc imens)
Am stat si m-am gandit ca la 3000 de lei cu taxa platita chiar daca mai bag inca pe atat (ceeace am si facut) tot merita investitia... asa ca am luat-o. Tipul de la care am luat-o a fost foarte sincer si mi-a zis ce si ce nu a fost schimbat la ea (nu prea a vazur revizie din 2009 de cand o avea.

De cand o am am schimbat:
Kit Ambreiaj
Kit Flansa Suspensie
Stergatoare Parbriz
saboti frana Care erau practic inexistenti
cabluri frana spate
Carbuni Electromotor
Bujii
Filtru Aer
punte spate+amortizoare (cand am vazut-o nu mi-am dat seama ca unul din brate este blocat asta este a fost greseala... orice graseala se plateste)
Conducte frana (deteriorate in momentul in care am desfacut puntea)
Lichid frana (tot cu puntea)
Pivoti (erau ca scobitoarea in cana)
Cablu Ambreiaj care a cedat in cele din urma (dadea semne de cand am cumparat-o dar ca orice roman am mers pe burta
Curea Servo+AC
Curea Alternator
Distributie
pompa apa
bascule
Bucsa Bascula x4
Simering CV planetara Stanga

Toata investitia (acte, asigurare, spagi si manopera) m-a dus la 6552 de lei
Deci am dat 1495 de euro pe o masina veche pentru unii... dar e o masina ieftina le piese, o masina cu bucsaraia fata/spate noua, distributie noua, sistem de franare revizuti cap coada, cu kit de ambreiaj nou, cablu de ambreiaj nou... mai pe scurt cu revizia la zi... M-am ales cu o masina fasneata 1024kg/89cp (~12KG/CP) care se tine de curbe cu dintii de zici ca e pe sine si care imi ia in jur de 6.5-7.2 la cum merg eu cu ea.

Mai am de schimbat la ea amortizoarele fata, amortizoare de la haion, o rectificare de supape + simeringuri, niste semeringuri pe la servodirectie un set de cauciucuri + altele nedescoperite dar nu ma plang am facut deja 4500 de km si sunt foarte multumit.
espacern
QUOTE(hyena @ 8 Jan 2016, 01:49)
Toata investitia (acte, asigurare, spagi si manopera) m-a dus la 6552 de lei

"Investeste" si schimba parbrizul/restul.....si uita de spagi!
C a t a l i n
Urâtă mașină!
MuciX
Pai a zis omul ca ii trebuie o masina, nu ca ii trebuie una frumoasa.

Dar pe chiulasa ce-ti pica? Spor la treaba cu ea, ma intreb daca nu gaseai altceva in banii aia, care sa nu mai necesite batai de cap. nedumerire.gif
OVIDIUS
Mi-a plăcut mereu modelul asta. Tânjeam pe vremuri la el. Sa o stăpânești sănătos. Ca si sfat, pune-i ceva huse negre (sau gri inchis). Ce are acum dau ca dreacu. Drumuri bune.
MuciX
Da, alea-s problemele la interiorul ala, husele.
cdadan
QUOTE(C a t a l i n @ 8 Jan 2016, 07:12)
Urâtă mașină!
*


Passatul din planul doi, poza patru?
dr_mKe
Punte spate cu efect autodirector pasiv, din amintirile mele wub.gif
b06fcn
Varianta XS, cu ceva veleitati sportive la vremea ei. O masina care sta demential in curbe, in special cu gume bune. S-o stapanesti sanatos, in timp are vocatie de colector...daca e pastrata originala
hyena
[quote=espacern,8 Jan 2016, 06:36]
"Investeste" si schimba parbrizul/restul.....si uita de spagi!
*

[/quote]

La autentificare a facut mutre ca am folie pe hublourile din spate si de crapatura din parbriz... aia a fost trebuia sa schim chestii mai importante la ea la momentul respectiv

Dar pe chiulasa ce-ti pica? Spor la treaba cu ea, ma intreb daca nu gaseai altceva in banii aia, care sa nu mai necesite batai de cap. nedumerire.gif
*

[/quote]

Imi consuma undeva la 1 litru/5-600 de km de aceea nu se regaseste in cele mentionate mai sus un "schimb de ulei" motorul are compresie si consuma putin (benzina) dupa parerea mea deci banuiesc ca e ceva in neregula cu simeringurile... sunt 24 de lei simeringurile dar daca tot dau jos chiuloasa ma gandesc sa fac verific si scaunele

[quote=OVIDIUS,8 Jan 2016, 08:18]
Mi-a plăcut mereu modelul asta. Tânjeam pe vremuri la el. Sa o stăpânești sănătos. Ca si sfat, pune-i ceva huse negre (sau gri inchis). Ce are acum dau ca dreacu. Drumuri bune.
*

[/quote]

interiorul o sa fie curatat profesional la primavara dupa ce trece mizeria asta de afara

[quote=b06fcn,8 Jan 2016, 09:09]
Varianta XS, cu ceva veleitati sportive la vremea ei. O masina care sta demential in curbe, in special cu gume bune. S-o stapanesti sanatos, in timp are vocatie de colector...daca e pastrata originala
*

[/quote]

Da varianta XS era um fel de pachet sport XSi venea si cu un motor mai potent... iar varianta GTI6 cu 170 de cai si cutie in 6 trepte batea la curu gol Golf 4 GTI din acea vreme



Astea sunt niste poze din perioada ei de glorie (postate in anuntul de pe olx) am tot cautat un set de jante din astea dar momentan fara succes
argon
Gusturile nu se discuta, dar la banii aia gaseai o masina din mileniul asta, in stare buna, fara sa bagi inca o data pe atat in ea, ex cu 1400-1500 euro gaseai Focus 2001-2003, cu 100 euro taxa ca e euro 4.

sau http://olx.ro/oferta/opel-astra-1-2-i-ac-g...4e1b90;promoted
dr_mKe
Clar ca nu ai condus asa ceva. Spatele iese in derapaj la comanda !
argon
Punem auspuff si isi revine.
cj98czh
QUOTE(argon @ 8 Jan 2016, 12:07)
Gusturile nu se discuta, dar la banii aia gaseai o masina din mileniul asta
*




Zice unul care nu cu mult timp in urma ne prezenta SEXpero ca fiind cea mai tare masina ... si facea ABS-ul din pedela smile.gif

Tu chiar nu ar trebui sa iti dai cu parerea smile.gif
ursul_bipolar
Schimba maciulia de pe schimbator cu una originala ca arata rau aia.
argon
QUOTE(cj98czh @ 8 Jan 2016, 13:21)
Zice unul care nu cu mult timp in urma
*



5-6 ani e ca si ieri, esti broasca testoasa?
nego93
Mie imi place masina...daca o readuci pe linia de plutire sa arate ca in pozele de pe olx e super. In plus e altceva...poate nu toti vor sa se asorteze tiparului. Cu dacioara ce ai mai facut? eram mare fan al ei acum ceva vreme...
kum
Faina jucaria! Sper ca ai de gand s-o tii (si s-o pui la punct cum trebuie).
hyena
QUOTE(argon @ 8 Jan 2016, 12:07)
Gusturile nu se discuta, dar la banii aia gaseai o masina din mileniul asta, in stare buna, fara sa bagi inca o data pe atat in ea, ex cu 1400-1500 euro gaseai Focus 2001-2003, cu 100 euro taxa ca e euro 4.

sau http://olx.ro/oferta/opel-astra-1-2-i-ac-g...4e1b90;promoted
*


Am acut 4000 de lei la achizitie nu prea aveam ce sa imi iau... Fordul e scump la piese la asta a fost 240 de lei distributia pe Contitech cu pompa de apa de la Valeo si am vrut ceva cu motor 1.4 sau 1.6. Sunt ferm convins ca la orice masina la mana a 2-a pe care o cumperi ai de bagat bani in ea...

QUOTE(ursul_bipolar @ 8 Jan 2016, 12:22)
Schimba maciulia de pe schimbator cu una originala ca arata rau aia.
*


mai am pana la detalii de genu... si pe mine ma enerveaza ca se roteste cand schimb dry.gif

QUOTE(nego93 @ 8 Jan 2016, 14:17)
Mie imi place masina...daca o readuci pe linia de plutire sa arate ca in pozele de pe olx e super. In plus e altceva...poate nu toti vor sa se asorteze tiparului. Cu dacioara ce ai mai facut? eram mare fan al ei acum ceva vreme...
*


Imi pare rau ca a vandut jantele alea separat inainte sa apuc eu sa o iau... imi placeau maxim. Urmeaza la primavara niste retusuri la vopsea si un polish ca am troznit-o cand ma intorceam de la Pipera... abia am luat numerele ca le-am si strambat. Dacioara e bine, nu are itp/asigurare... nu stiu daca sa ma apuc de ea anul asta sau daca sa ii fac cele necesare sa ma duc la intalniri, sunt in dilema.

QUOTE(kum @ 8 Jan 2016, 14:50)
Faina jucaria! Sper ca ai de gand s-o tii (si s-o pui la punct cum trebuie).
*


Multumesc! Sigur ca o tin... nu bagam atatia bani ca sa o vand... in pierdere. E o masina grozava imi cam lipsesc alea 2 usi din spate dar i-ar fi stricat tot aspectul.
ursul_bipolar
Dupa ce termini cu partea mecanica si te ocupi si de interior si de vopsea o sa arate chiar bine!
hyena
nu pun asa mare pret pe estetic... mecanic sa fie ok

poza cu masinile biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.