Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Passat B7
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2
skija
Gata... MCV-ul a intrat la munca... Mi-am luat Passat B7, break, alb... full option, Euro 3,7 aproape 4. 2014. Fitza. Polueaza ca e din aia cu "maimuta". Dar nu ma intereseaza.

Prima impresie. E grea si joasa. Raman in zapada. Cu MCV-ul nu. E confortabila si are o groaza de optiuni (am si 220v).

Luata in leasing cu 10.500 eur fara TVA, un an garantie, 140.000 km. Se pare ca reali. E luata de la o firma de leasing operational din Jermania.

Ce sa zic? E grea...

Loganul il trec la munca in locul unui Papuc (ala va merge la Remat).


Doamneajuta!



Voiam doar sa ma dau mare
sorin1983
QUOTE(skija @ 18 Jan 2016, 11:21)
Voiam doar sa ma dau mare
*


up.gif
ursul_bipolar
QUOTE(skija @ 18 Jan 2016, 12:21)
Polueaza ca e din aia cu "maimuta". Dar nu ma intereseaza.

*



"Tare" asta!
marksman
Bine ai venit in clubul tractoristilor! B7 e CR, deci nu o sa fii tinta mistourilor cu consumul de ulei.
Defineste un pic "full option". Banuiesc ca e Highline cu mai multe optionale.
thundercar
Daca nu pui poze nu ai cum sa te dai mare biggrin.gif
AR-18-MOS
QUOTE(marksman @ 18 Jan 2016, 12:23)

Defineste un pic "full option".
*


Full de full fara piele.
M.C.
Si cu key leț go.
b76bgaarh
poxe sa nu se egzista.
marksman
QUOTE(M.C. @ 18 Jan 2016, 14:22)
Si cu key leț go.
*


Era pe forumul marcii parca, un printscreen cu un anunt de vanzare (Passat, evident), in care atragea atenta feature-ul: "Chiles go"
skija
ful opsan, ce sa mai?!

Copy/Paste:

- Sistem navigatie
- Aer conditionat automatic
- Tempomat
- Pregatire telefon
- Scaune fata incalzite
- Camera video pentru mersul cu spatele
- Jante de aliaj 16"
- Bare longitudinale pe acoperis
- Geamuri laterale spate fumurii
- Parctronic
- Macara geam electrica fata & spate
- Calculator bord
- Oglinda exterioara reglabila electric incalzita
- Oglinda exterioara pliabila electric
- MP3 Player
- Cititor card SD
- Sistem audio
- Culoare de interior: negru
- CD
- Airbag sofer si pasager fata
- Airbaguri laterale
- Airbag cap
- Faruri ceata
- Volan multifunctional
- Schimbator CD
- Cotiera centrala fata
- Scaune confort
- Senzor de lumina si de ploaie
- Suport lombar
- Pregatire ISOFIX
- Sistem alarma
- Telecomanda pt. inchidere centralizata
- Control keyless
- Radio
- Control electronic al stabilitatii laterale
- Sistem antiblocare roti
- Servodirectie
- Filtru particule motorina
- Scaun sofer cu reglare hidraulica
- Scaun pasager cu reglare hidraulica

si 220v si ventilatie in scaune, si fara roata de rezerva...

18 Jan 2016, 19:18:
QUOTE(ursul_bipolar @ 18 Jan 2016, 12:05)
"Tare" asta!
*



Tu m-ai luat in serios, este?

Normal ca ma intereseaza. Deja am plantat 2 brazi de cand am luat passatu'... Promit sa compensez...
cdadan
Luna și anul fabricației?
skija
parca 10/2013 si 01/2014 prima inmatriculare. Am gasit ca a fost la o firma mare de leasing operational (care e si in Ro)
marksman
Sixt sau Leaseplan?
skija
sau



nu-ti pot da informatia asta. Ca sa aflu detalii despre cine a folosit-o am facut neste chestii impotriva regulamentului lor...

Deci... unii...
marksman
Poti sa stergi postul daca crezi ca nu e ok intrebarea.

In general, daca n-a incaput pe mana vreunui cocalar sau a unei duamne care n-avea nicio tangenta cu volanul, o masina din asta are intretinerea facuta ca la carte si, vorba aia, la 140.000 km nici n-a iesit din rodaj.

S-o folosesti sanatos si cu placere! Ah, sa nu uit: intotdeauna motorina buna, de la statiile "de marca".
skija
Masina a fost a unui manager de la o firma de software (d-aia a cerut 220v cred tongue.gif ). Omu' cica facea naveta intre 2 orase zilnic (~150km/zi). Am obtinut istoricul si de la firma de leasing operational si din reteaua VW. Difera doar un schimb de anvelope (pus de aia de la leasing). Interiorul este ok. Nu cred ca a stat nimeni in spate, niciodata...

Am posibilitatea sa comunic cu respectivul dar nu stiu daca vreau... nu cred ca are rost.

Alimentez doar de la Rompetrol. Toata "flota" mea (Transit, Caddy, MCV, Ibiza, papuc) alimenteaza doar rompetrol. Nu au fost probleme pana acum la niciuna...
b76bgaarh
Reglare hidraulică?
skija
nu stiu la ce se refera. Cred ca e reglarea inaltimii dar nu e hidraulica. E pe manivela...
C a t a l i n
Ai dracu' manageri de firme de software, cum prefera ei masini break in leasing operational. (Si bmw-ul cu volan de plastic tot asa)
skija
smile.gif))))


mda... a facut parte dintr-o flota de 10 passaturi break.. puii mei.. asta am obtinut dupa codul masinii si o discutie intre managerii firmei de leasing operational.. Am si mailul utilizatorului si domeniul este al unei firme de software.

RZV
@Catalin cu spatii

Ce pare asa aiurea?
Cand plateste firma in cadrul pachetului de angajat, un "lizing" operational, si ai un buget de respectat si niste preferinte sau nevoie de "utilitate", nimic nu e aiurea.
Am coleg cu masina de firma VW Turan, altul are Ford Galaxy, altul Passat Alltrack. Fiecare dupa preferinte si nevoi, intr-un anume buget, au avut libertatea de a alege ce si-au dorit.
Comprende? Nu-s toate, in toata lumea ca si in Romania.

@initiator

Dupa tapiterie nu e varianta Highline. E cel mult un Confortline cu optiuni, sau un Business Line.
skija
habar nu am ce varianta e... si nici nu ma intereseaza.

@catalin: Daca stii, la firmele de software din Germania, toti sunt manageri. Ca muncitorii sunt in Romania, Polonia, Ucraina... Fac doar managementul la ei.

Da' nici nu conteaza. A fost a lu' o batranica si a fost folosita doar in weekend si au dat baietii kilometrajul inainte ca sa iasa la bani buni... real avea 7000 km.
C a t a l i n
@RZV cel pretutindeni umblat:

Cine a zis ca e ceva aiurea?
RZV
Sesizez escaladarea malitiozitatii tonului.
Mi-ai dat impresia ca luai in balon contextul, in bunul obicei...
marksman
QUOTE(C a t a l i n @ 18 Jan 2016, 20:55)
Ai dracu' manageri de firme de software, cum prefera ei masini break in leasing operational. (Si bmw-ul cu volan de plastic tot asa)
*


Iau si ei ce le da firma. Unde prestez eu erau la moda B7 sedan pana acum 2 ani. S-a trecut la C5 sedan, iar anul asta am vazut Volvo XC60(?).
LE: cunosc pe cineva care a vrut B7 break, dar nu s-a putut, ca avea firma de rizling numai sedanuri in parc. Anul asta s-a pricopsit cu Volvo.
danyhhh
Ai ventilatie in scaune cu tapiterie textila ? Din cate am vazut si stiu optiunea asta e disponibila doar cu tapiterie din piele.

In rest, cat mai multi kmp fara probleme ! Cred ca ar prinde bine mai multe poze.

ursul_bipolar
QUOTE(skija @ 18 Jan 2016, 20:14)
ful opsan, ce sa mai?!

<span class='edit'>18 Jan 2016, 19:18:</span>
Tu m-ai luat in serios, este?

Normal ca ma intereseaza. Deja am plantat 2 brazi de cand am luat passatu'... Promit sa compensez...
*



Putin te-am luat recunosc biggrin.gif
cdadan
QUOTE(C a t a l i n @ 18 Jan 2016, 20:55)
Ai dracu' manageri de firme de software, cum prefera ei masini break in leasing operational. (Si bmw-ul cu volan de plastic tot asa)
*


Pai bemveul cu plastic o fi fost pe mâna unui pălmaș. unsure.gif
skija
QUOTE(danyhhh @ 18 Jan 2016, 21:41)
Ai ventilatie in scaune cu tapiterie textila ? Din cate am vazut si stiu optiunea asta e disponibila doar cu tapiterie din piele.

In rest, cat mai multi kmp fara probleme ! Cred ca ar prinde bine mai multe poze.
*




da.. este. si merge... O sa pun si poze...
M.C.
QUOTE(skija @ 18 Jan 2016, 22:19)


Alimentez doar de la Rompetrol. Toata "flota" mea (Transit, Caddy, MCV, Ibiza, papuc)
*


Bre ,da' se cistiga bine din videociat,de-ti permiti ditamai flota...... icon_mrgreen.gif
skija
Daca era cu chat aveam A6 qattro, XC90, Land Cruiser sau G Klasse...

Din pacate e doar din textile.. si nu se castiga asa bine...
DannyY
Am inteles, la video-chat e fara textile tongue.gif
M.C.
Textilless.... tongue.gif
AR-18-MOS
QUOTE(C a t a l i n @ 18 Jan 2016, 20:55)
Ai dracu' manageri de firme de software, cum prefera ei masini break in leasing operational.
*


Mie mi-au dat decat Duster dCi. sleep.gif
skija
babaieti... promit ca atunci cand o sa-mi deschid videochat va anunt... Inca nu l-am deschis...

si tre' sa-mi iau X6 alb.. ca aia e de manager de top
M.C.
QUOTE(AR-18-MOS @ 19 Jan 2016, 17:24)
Mie mi-au dat decat Duster dCi. sleep.gif
*


Manageru-le ! group_pointing.gif tongue.gif
AR-18-MOS
blush.gif
DannyY
Pe vremuri nu existau manajeri, doar plutonieri-adjutanti tongue.gif
marksman
QUOTE(AR-18-MOS @ 19 Jan 2016, 15:24)
Mie mi-au dat decat Duster dCi. sleep.gif
*


Aha! Lucrezi la ANAF. icon_mrgreen.gif
M.C.


QUOTE(DannyY @ 19 Jan 2016, 17:32)
Pe vremuri nu existau manajeri, doar plutonieri-adjutanti tongue.gif
*


Menajerii erau doar de la capitan in sus... icon_mrgreen.gif

QUOTE(AR-18-MOS @ 19 Jan 2016, 17:24)
Mie mi-au dat decat Duster dCi. sleep.gif
*


Cind ti-au facut poza? icon_mrgreen.gif
[attachmentid=1628020093]
skija
Poze...


Ce calumea e cand franeaza masina singura... e foarte tare...
marksman
Te referi la Adaptive Cruise Control sau Auto Hold?
Laurentziu83
De ce tii caldura la HI?
R19/16v
De frig?!
skija
1. ACC
2. Din cauza de dimineata frig...
RZV
Roțile de 16" arată cam mici pe Passat. Părerea mea ™. Caută de le schimbă cu unele pe 17" dacă ai posibilitatea.
Un am 16" pe Golf și mi se par puțin "mici". blush.gif
C a t a l i n
Numai echiparea cheala are roti mari. Astea full options vin cu roti de 16", faruri halogen si tapiserie de carpa.
skija
La full optionsul meu am halogen doar pe plafoniera si in torpedou...

Nu cred ca pun 17. 17 inseamna talon mai mic care inseamna o scadere a confortului. Corectati-ma daca gresesc...
RZV
QUOTE(C a t a l i n @ 22 Jan 2016, 11:04)
Numai echiparea cheala are roti mari. Astea full options vin cu roti de 16", faruri halogen si tapiserie de carpa.
*


Ai să răzi, dar, cel puțin la Golf, nici o echipare, oricât de "full de full" nu vine standard cu xenon sau led. Nici chiar la varianta "highline". Doar "Golf 40" le are standard.
La Passat B7, am impresia că era la fel. La B8 s-a mai schimbat puțin situația.
Iar la tapițerie, la cea mai "echipată" variantă, standard e combinația de alcantara/textil. Vrei altceva, plătești extra.

Oricum colegul are varinta "confortline" care vine standard cu 16", tapițerie textilă, halogen, etc.
Mai are adăugate ceva opțiuni, poate un pachet "confort" + alte mărunțișuri. blush.gif
MuciX
Pai faptul ca e pe lista de optionale, dar nu si pe masina nu inseamna ca nu mai e "full"?
Adica eu asta as intelege, ca masina are orice dotare de uzina posibila, nu doar ca e nivelul de echipare cel mai inalt.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.