Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare cablu de chilometraj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
martinas virgil
salut ! cablul meu de chilometraj a fost scos ca locasul din cutia de viteze cel de plastic este olarit ! cum il pot schimba? va trebui sa dau capacul jos ? sau se oate si asa ? si unde gasesc piesa si cum se numeste ,dacia e din 99" zambetul lui Iliescu" se scoate prin tragere sau cum ?
vladut88
Dai jos uleiul din cutie , desfaci surubul care apasa pe cablu sa nu iasa afara , surubu il desfaci de tot , apoi cu o lanterna te uiti prin gaura unde bagi cablu , si vei vedea gaura pe care intra surubu care strange cablu , pe acea gaura bagi o surubelnita indoita la varf sau ceva tare , varfu sa nu atinga in carcasa cutiei , si tragi de surubelnita si va iesi , preferabil sa fie cutia calda , adica dupa ceva rulaj , piesa nu stiu cum se numeste , am vazut prin magazine , ideal sa mergi cu piesa in mana la magazin
martinas virgil
salut ! deci am reusit sa dau pinionul cu bucsa jos dar nu imi explic ceva ,el este dintr-o singura bucata si e din plastic ,este ok? ar trebui sa caut tot de plastic sau sa caut de metal? si inca ceva , pinionul are doi dinti tociti si ma gandesc sa nu fie de cand l-am scos eu sa se fi tocit sau asa era si inainte ?

27 Jan 2016, 15:21:
poza

27 Jan 2016, 15:22:
poza2

27 Jan 2016, 15:22:
poza3
vladut88
trage de pinion afara din bucsa ca iese , ai nevoie de alt pinion , stergel bine , poate fi alb sau negru , dar se vede din poza ca e negru , deci ai nevoie de negru , alb parca era pt 4 trepte ,sa blocat cablu si la rupt melcu
martinas virgil
deci el e dintr-o bucata
vladut88
Asa arata pinionu scos din bucsa https://www.google.ro/imgres?imgurl=http://...FCVgQMwgdKAIwAg
martinas virgil
stiu mersi dar al meu este corp intreg dintr-o bucata
vladut88
La dacie nu exista asa ceva , ala sa format ceva strat gros de calamina si nu lasa sa iasa afara
martinas virgil
salut ,ma puteti ajuta cu explicatii cum se monteaza la loc pinionul cu bucsa?
vladut88
SCuze , am vazut tarziu , dar cred ca ai reusit , se monteaza foarte simplu , bagi pinionu in bucsa si bagi bucsa in cutie , o impingi cu o coada de ciocan de exemplu , ai grija ca , gaura din carcasa sa corespunda cu gaura din bucsa , eu unu ung umpic bucsa cu silicon cand o bag
martinas virgil
mersi ,oricum am vazut si eu tarziu dar am reusit
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.