Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300 1975
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
adroen
Am sá incerc sá satisfac curiozitatea si cerintele mai multor colegi care m-au ruiugat , insistent , sá pun pozele procesului de restaurare a Daciei mele din 75 care a fostabsolvit acum 2 ani.
Desi nu consider cá este de actualitate, din care cauzá tocmai nu doream sá postez pozele, masina nefiind nimic special ca si constructie , voi pune cáteva poze despre proces.
Sper sá le satisfac curuiozitatea celor care au insistat .

29 Jan 2016, 20:39:
tot bátrána ...

29 Jan 2016, 20:39:
tot bátrána ...

29 Jan 2016, 20:42:
si

29 Jan 2016, 21:04:
tot

29 Jan 2016, 21:10:
si
81mat
Superba!!!
Multumesc ! Doi colegi m-au intrebat ce fel de vopsele s-au folosit .
Deci pártile inferioare ale masinii ( bascule, bare stabilizatoare, punte spate, jentile rotilor, placa fránei spate, arcurile si celelalte máruntisuri de legáturá ) au fost vopsite electrostatic ptr o mai buná protectie, restul caroseriei sablat, grunduit, antifonat, si vopsitá in culoarea caroseriei .
Tevile de beziná, de fráná etc au fost regalvanizate, si repuse cu clipsuri de fixare noi .
Dupá axceea a urmat terosonarea cavitátilor cu ceará de cavitáti Mike Sanders , (postat sonda, pistolul si ceara in bidon ), dupá care a urmat remontarea pieselor ...si cca o luná de zile rodajul.
Primul drum al masinii a fost la Baia Mare anul trecut la expo " Fabricat in Romania " !
Probleme ivite pe parcurs : Pompa de benziná nouá, ruptá membrana , douá sigurante ale cutiei de viteze rupte din tija de comandá a vitezelor 1, 3 !
Dupá aceea n-am mai avut probleme, masina merge f. bine deocamdatá !
Postez unele piese vopsite electrostatic (tot la cerere ) inainte de repunere pe masiná, proaspát revenite de la atelier .....
adroen
si cam atát ....

30 Jan 2016, 10:04:
si interiorul ....
95bogdi
superb smile.gif
felicitari !
va asteptam la brasov la intalnirea dacia 1300
DJ97FVS
Felicitari, arata totul atat de curat si de nou!!
Cat v-a costat pana acum reconditionarea ?!
maho
QUOTE(95bogdi @ 1 Feb 2016, 16:53)
intalnirea dacia clasic

Rob3rto
QUOTE(95bogdi @ 1 Feb 2016, 16:53)
superb smile.gif
felicitari !
va asteptam la brasov la intalnirea dacia 1300
*


Vezi ca a fost si anul trecut wink.gif
sobolan
inca o dacie restaurata in stil profesional ! up.gif
harby ;))
A fost si anul trecut dl. Adi.. este o superba!! M-am uitat atent la ea. E una din cele mai frumoase Dacii 1300 Alb 40 din cate stiu.
blush.gif
sobolan
QUOTE(harby )
E una din cele mai frumoase Dacii 1300
blush.gif
*



este...mai sunt dacii facute cu cap(ex dacia 1301 neagra a lui einstein,mi-a ramas pe creier masina aia,e aparte).
95bogdi
QUOTE(maho @ 1 Feb 2016, 21:30)

*



sau asa biggrin.gif
QUOTE(Rob3rto @ 1 Feb 2016, 21:36)
Vezi ca a fost si anul trecut wink.gif
*


da , pe platforma , nu ?
adroen
Multumesc tuturor colegilor, da am fost si anul trecut la Brasov printre celelalte masini minunate expuse in piata sfatului , pe care am avut marea staisfactie sá le admir, a mea era doar o simplá Dacie de serie , nimic extra ....
Am vázut f.multe masini frumoase, am fost incántat de ele .
Anul trecut am dus-o pe platformá, fiindcá era in rodaj, si mi-a fácut destul de multe figuri imediat dupá restaurare, asa cá nu am avut curajul sá.i dau bice 700 km printre munti si vái .
Insá pe urmá am remediat toate problemele ivite pe parcurs si la Baia Mare a mers deja singurá pe roti la expo "Fabricat in Romania ", fárá nici o problemá !
Probleme ivite:
Ruptá membrana pompei de benziná NOUÁ ! ( pusá pompá de benziná italianá, insá am fácut rost intre timp si de cea originalá francezá )
2 stifturi rupte in cutie, la tijele de comandá ale vitezelor 1 si 3
rezervorul de benziná nou de conex CURGEA !( cositorit )
Platina aprinderii cu nituri rupte, fácea figuri .... ( schimbat cu unul Franacez )
Bobina de inductie de Sf.Gheorghe incálzire excesivá, cu deformare si pierdere ulei (schimbatá cu Ducellier )
robnet de incálzire nou blocar, schimbat cu altul .
Deocamdatá masina merge f. bine, am 1500 km rulati fárá probleme, sper sá nu se mai iveascá "noutáti "
Multumesc .
BLUE R 19
Membrana pompei de benzina cred ca era Armcomp Maracineni (Pitesti), buna...rau de tot.
sobolan
de aia am eu,pare buna....inca.... biggrin.gif
adroen
Pare-se cá nu toate au reusit la fix ..... ca si alte piese, mai ales cele de cooperativá ! Unele sunt de-a dreptul groaznice, si ásta cred cá este unul din motivee datoritá cárora s-a stricat mult nivelul calitativ al pieselor la -dacia.Nu ar fii fost permis sá se dea autorizatii de producátor multor cooperative care in loc de mm lucrau in cm , sau nu cunosteaz compozitia cauciucurilor, etc ....
Toate la un loc,pe parcursul anilor a degenerat la un nivel foarte slab .....
Dar, nu avem ce face, masina asta ne-a insotit toatá tineretea, si ne atasám de ea , cunoscándu-i toate aspectele negative si pozitive !
dexter82
salut ,
Eu sunt nou aici,
Felicitari pentru munca depusa, a iestit ceva sensational.
Ai precizat cai folosit ceara de cavitati mike sanders.
Voiam sa stiu sde unde ai achizitionat-o si cat a costat si evident , cum ai aplicat-o.
Multumesc
Ai facut pasivizarea suprafetei inainte de aplicare?
deceneu32
Foarte frumos!Felicitari!Imi place cum ai lucrat.
Nu esti cumva cv2ady? smile.gif
adroen
Bineánteles cá s-a fácut pasivarea suprafetei, de 18 ani restaurám in special Citroenuri, nu as face o asemenea gafá chiar dacá e masina mea, nu a clientilor westici ....
Ceara Mike Sanders o achizitionez in Budapesta de la o firmá (reprezentantá )si preeturile sunt in functie de tipul cerii , variazá iuntre 10-30 euro litrul .
De obicei cumpárám bidoane de 25 litri, fiind mai economic.
Multumesc Deceneu !
Da, sunt cv2 adi de pe forumul classiccar!Bine te-am gásit si aici colega !!!
deceneu32
Si eu ma bucur sa te reintalnesc! smile.gif
adroen
Plácerea e de partea mea ! Numele de avatar provine de la Adrian + Citroen = Adroen ..... rolleyes.gif
adroen
Dupá o hibernare destul de scurtá, azi a iesi si baba mea la soare, la niste ajustári, mici reparatii, etc....pe care nu am avut timp sá le absolv páná acum ..
Spre ex i-am montat in sfársit antena ei clasicá, din 1970 care se prinde pe stresini, fárá sá perforez caroseria, si asa dupá 28 de ani in sfársit am avut ocazia sá ascult muzicá pe radioul Predeal pe care-l ascultam in adolescentá pe masina unchiului ......
oldtimercraiova
Ador consola radio , si antena!!
roby_1300_rap
daca ai nevoie am o carte dacia 1300 1978 mondiru in maghiara smile.gif
Multumesc mult Roby, m-am familiarizat cu asta in lb.románá, asa cá rámáne ea .Oricum e o masiná fabricatá in romania, ii stá poate mai bine cartea respectivá pe policara de sub torpedo ....
Oricum multumesc mult pt intentie !
Cu stimá Adi
sobolan
la antena aia de pe cupola pune o piulita de asta....da mai ok si nici nu mai intra apa acolo sa faca rugina....
Mersi ptr edificare, am sá caut una ....sper sá gásesc.
Ov
La noi gasesti in absolut orice magazin de bricolaj (practiker, dedeman, bricodepot/bricostore, hornbah), banuiesc ca aveti si voi asa ceva.
eye88full
frumoasa masina mai ai wub.gif de unde ai luat antena aceea?ai idee unde as putea gasi si eu?ca nu vreau sa gauresc tabla.. cheers.gif

Am luat-o impreuná cu o Dacia 1100 acu 4 ani, insá tot din intentia de a nu gáuri aripa m-am decis s-o scot de pa suticá si s-o pun pe Daciana .......
bucatzel
Da' cu chestia aia rosie de deasupra cartii lui mondiru ce faci? De curpaipr n-o fost buna niciodata, ca erau foile prea groase.
adroen
Pái aia mi-a rámas din facultá , are stampila bibliotecii Instit.Agronomic Tm, de unde am imprumutat-o ptr studii .... la examen, insá a prins-o revolutia la mine ..... si nu mai era nevoie s-o duc inapoi !
Asa cá m-am ales cu ea, si nu mi-a venit s-o ard, nici s-o folosesc acolo unde se folosea mai demult (deja se poate cumpára hártie igiencá de toate soiurile nu ca pe vremea ráposatului )asa cá m-am gándit cá-si are locul binemeritat aici pe policioará ...
Insá ori má credeti ori ba, n-am deschis-o nici de atunci .......
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.