Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consum ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
Tavy84
Salut baieti, nu am stat sa iau toate topicurile despre consumul de ulei la Solenza, insa la mine e cam diferit din ce am citit despre consumul de ulei. La ora actuala masina are mai mult de 130K de km, ulei folosit doar Castrol, papa ulei, pe unde nu stiu, nu iese fum, supurat nu supureaza, de tras trage, nu curge pe nicaieri. Singurul lucru care il fac acum este ca daca pana acum mergeam pana in 120 de km de autostrada acum o tin doar in 130 - 150km. Mentionez ca masina e folosita doar la drumuri lungi pe autostrada in interes personal. Nu ma deranjeaza sa ii bag ulei, revizii ii fac pana in 10000 de km. E ok asa ori trebuie sa ma gandesc la alte camasi si pistoane.... Motorul toarce ca o pisica cand o gadili pe burta, ar trebui sa ma gandesc la cheltuieli mai aprofundate? ori consumul de ulei sa il pun pe seama schimbarii de regim, eu mai jos de 3400 rpm nu o las la drum intins iar consumul de carburant e foarte mic. Va multumesc anticipat
Nec
Cat ulei ii completezi la 10000 km ?
Tavy84
Pai la 10000 in fac schibul de ulei, acum are peste 7000 de la ultima revizie si i-am completat cu 300 de ml de ulei....
poeluci
Eu am facut o segmentare la 180.000 si am schimbat si supapele. Papa ulei cam 1 litru la 8000 KM. DE atunci nu a mai papat ulei.
cris06
@Tavy84: deci, teoretic, ai un consum de ulei de aprox. 0,42 l la 10 000 km, care e foarte acceptabil. Incearca sa schimbi marca (mare parte din Castrolul ce se comercializeaza la noi e contarafacut) si vezi ce se intampla mai departe. Ce vascozitate are uleiul utilizat? Cam ce turatie are motorul la 150 km/h?
LE: ia verifica epuratorul de vapori ulei. Din propria experienta cu Castrol (Magnatec) iti spun ca lasa depuneri frumusele!
Tavy84
Cris06, vascozitatea este 10w40, si eu ma gandeam sa trec pe 15, mai akes ca motorul nu mai e la prima tinerete. Legat de vaporizator, intr-adevar se vad ceva urme insa nu multe. Pana acum am mers numai pe Magnatec si am fost foarte multumit de mersul motorului, ideea este ca ultimul schimb de ulei l-am facut cu ulei luat pe sub mana ca sa zic asa, insa tot sigilat. E posibil sa fie de acolo....insa am mai luat de la el si nu am avut probleme. Acum am luat din supermarket si banuiesc ca astia nu umbla cu fofarlica...smile.gif)
cris06
La consumul asta de ulei eu zic sa nu schimbi vascozitatea! 15w e mineral si ai sa uzezi motorul repede. Daca mai tii masina, nu-i schimba "pedigreeul". Deasemenea, iti recomand sa faci schimbul mai repede (max. 8000km). Alegerea e a ta.
Tavy84
Multumesc Cris06 de sfaturi, de schimbat nu cred ca o sa schimb vascozitatea, voi schimba doar furnizorul de ulei, am fost foarte multumit de ulei si de cum s-a comportat motorasul la masina asta pana acum, chiar daca am mers si merg cu mai multe tipuri de masini cu mult mai mult pedigree, eu sunt multumit de albastrica mea ca si masina personala, mai ales la drumuri lungi unde isi pune cuvantul consumul redus de carburant. O seara frumoasa tuturor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.