Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Frana Ciudata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gigaalex
Cand apas frana (servo) simt o oarecare vibratie, iar cand incetinesc, simt masina ca si cum ar merge in valuri, parca ceva ar fi oval. Ce poate sa fie? Discuri de frane ovalizate, sau altceva. Cauciucurile nu fac un zgomot in timpul mersului si par ok.
Ov
ca merge masina in valuri, m-as arunca sa zic ca nu-i de la frana ci de la cauciucuri (galme) sau jenti.

Ca la franare simti in pedala o vibratie, poate fi de la discuri
SOR
am avut si eu aceeasi problema! am schimbat cauciucurile cu tot cu jante...le`am echilibrat si tot asa facea ! am schimbat si fuzeta pe dreapta"(pentru disc) si nu mai face! discul era ovalizat si cam subtire oricum:) acum trebuie sa schimb si placutele ca le`am lasat tot pe alea nasoale
deci ar fi de la disc...dar daca iti schimbi discul e bine sa iti schimbi si placutele
AutoVic
Daca masina are ceva Km in bord, sigur sunt discurile. Asta e si problema mea.
Nasol e ca se deterioreaza mai repede placutele si neuniform.
argon
QUOTE(gigaalex @ 17 Nov 2005, 09:10)
Cand apas frana (servo) simt o oarecare vibratie, iar cand incetinesc, simt masina ca si cum ar merge in valuri, parca ceva ar fi oval. Ce poate sa fie? Discuri de frane ovalizate, sau altceva. Cauciucurile nu fac un zgomot in timpul mersului si par ok.
*



Mai mult ca sigur sunt discurile ovalizate,
Traiasca placutele ecologice de SRL care ne strica nou discurile mad.gif
Ciombe
blink.gif
Si la mine face la fel... cred ca e sindrom dacia..
DAR la mine discurile sunt aproape noi - noute! Adica nu au urme de uzura pe ele. E drept ca am observat io ca daca franez nitel mai tare se blocheaza instantaneu spatele.. da am crezut ca totusi si fata tine. Ei bine, cred ca tine canci! Adica ar trebui sa se vada pe discuri urmele de frecare intre disc si placuta- ca la mine sunt ca noi blink.gif .

sgd_21
De la ce se pot ovaliza discurile ? Am schimbat discurile acum 2 luni si atunci mergeau normal, sau celputin asa pareau. Dupa ceva timp se pare ca sau ovalizat, de la ce sa fie ? poate fi de la placutele de frana ? de obicei nu folosesc frana prea tare deci nu aveau cum sa fie incinse si dupa aia se trec prin apa. In plus am fost la service si se pare ca unul din ele e ovalizat decat pe partea exterioara iar pe interior este perfect drept. Ce garantie au discurile astea in mod normal ? ca mi se pare ca daca discul nu e omogen se poate uza mai tare pe o portiune si in timp se ovalizeaza .......... primul cand am schimbat discurile acum 2 luni unul dintre ele era deja ovalizat si am fost inapoi la magazin si mi la schimbat.
Dyda
QUOTE(sgd_21 @ 23 Mar 2006, 18:16)
De la ce se pot ovaliza discurile ? Am schimbat discurile acum 2 luni si atunci mergeau normal, sau celputin asa pareau. Dupa ceva timp se pare ca sau ovalizat, de la ce sa fie ?
*



Simplu, fenomenul este bine cunoscut de metalurgisti.
Sa zicem dupa un traseu unde ai si viteza dar si f multe frinari si dese, discurile de frina se incalzesc destul de puternic si la treceri prin ceva baltoace cu apa acestea se racesc rapid si neuniform si iaca ovalizarea.
Acest fenomen nu are voie sa apara la discurile cu o reteta conforma a metalului si tratamentul corespunzator documentatiei,indiferent de conditiile de exploatare sau meteo.
deci cum afirma cineva pe forum Traiasca SRL-ul !
amc
Deci sa cumparam produsul original, recomandat!
sddragos
Cred ca va referiti la bataia axiala a discului.
Si la Logan am in analiza 5 cazuri de genul asta. Explicatiile sunt cele cu racirea brusca.
diaconuliviu
E frinare in valuri sau ai si o deplasare stinga dreapta a masinii pe care o percepi? Daca da, vezi si piulitele de la planetare, cind una e slabita, poate provoca fenomenul de care am spus.
Dyda
QUOTE(diaconuliviu @ 24 Mar 2006, 10:57)
E frinare in valuri sau ai si o deplasare stinga dreapta a masinii pe care o percepi? Daca da, vezi si piulitele de la planetare, cind una e slabita, poate provoca fenomenul de care am spus.
*



La un asemenea fenomen , eu pun accent pe uzura mare a rulmentilor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.