Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Solenza 1.6 MPI
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
RainHawk
Salut,

Acum 2 zile cand am fost cu tractorasul meu la revizie, a venit unul cu o solenza suparata rau. Socul cel mare a fost cand a deschis mecanicul capota si am vazut scris 1.6. ohmy.gif ohmy.gif

Nu ma prea pricep dar e posibil asa ceva? Din ce am vazut cam semanau motoarele intre ele. Mecanicul a zis ca e motor de LGN de 1.6 pus pe solenza si se stransesera toti mecanicii sa vada minunea.

Are cineva habar de asa ceva?
jake
Nu l-ai intrebat pentru ce facuse aceasta modificare ?
Pentru a avea cumva o solenza mai puternica ?
Trebuia sa-i spui ca a dat banii degeaba, sint pe www.daciaclub.ro baieti care cu un cip de 200euro si o teava de inox de 100euro au scos peste 100 cp din motorul original de 1.4 ! radmasa.gif
RainHawk
Dracu sa-l pieptene, nu stiu de ce a facut asa. Personal daca as avea de ales intre cip tuning si schimbare motor as alege schimbarea motorului plus cip tuning. tongue.gif Oricum ideea nu cred ca e rea dar nu stiu daca se poate face fizic si ce ar implica.

Probabil la cat ar costa toata operatia mai bine vinzi SLZ si cu diferenta iti iei A4 dar atunci nu mai produci surprize la stop. radmasa.gif
Marius
Daca acel motor de 1.6 nu a fost primit cadou mi se pare o tampenie.
As intelege sa se monteze un 1.4 16v de Clio. Sau un 1.6 16v. Dar asa...
RainHawk
QUOTE(Marius @ 17 Nov 2005, 12:01)
Daca acel motor de 1.6 nu a fost primit cadou mi se pare o tampenie.
As intelege sa se monteze un 1.4 16v de Clio. Sau un 1.6 16v. Dar asa...
*



E o SLZ cu motor de clio sport in Pitesti. Am vazut-o anul asta prin primavara. Oricum era criminala masina. Pe spate avea sigla de 1.9D. radmasa.gif
alex_axn
QUOTE(jake @ 17 Nov 2005, 11:54)
Nu l-ai intrebat pentru ce facuse aceasta modificare ?
Pentru a avea cumva o solenza mai puternica ?
Trebuia sa-i spui ca a dat banii degeaba, sint pe www.daciaclub.ro baieti care cu un cip de 200euro si o teava de inox de 100euro au scos peste 100 cp din motorul original de 1.4 ! radmasa.gif
*




poti da niste exemple cu baietii de 100 de cai?? din cate stiu eu un cip la motorul asta de 1.4 nu aduce mai mult de 7-8 cai, iar evacuarea din inox e insesizabila (hai poate max 1 cal).

ma gandesc sa nu fi schimbat doar capacul filtrului de aer (sa-si fi pus de 1.6), dar nu prea isi avea rostul..
oricum cred ca merge pus motorul de 1.6 fara prea mari probleme, doar ca nu stiu cine ar baga atatia bani.. poate totusi omu a avut o combinatie ceva, si a reusit sa-si vanda motorul de 1.4 si a mai pus doar o diferenta si si-a luat 1.6.
klaus
Da intreb si io ca proasta: nu cumva isi schimbase doar capacul filtrului de aer?

S-au uitat mecanii la motor in partea inferioara si scria pe el K7M?
Sau au inghitit galusca doar de la ce scria pe cutia filtrului de aer?
ache2
QUOTE(klaus @ 17 Nov 2005, 14:10)
Da intreb si io ca proasta: nu cumva isi schimbase doar capacul filtrului de aer?

S-au uitat mecanii la motor in partea inferioara si scria pe el K7M?
Sau au inghitit galusca doar de la ce scria pe cutia filtrului de aer?
*



pai mai degraba au inghitit galusca si au venit cu ea marinata pe forum radmasa.gif !
einstein1984
Problema e rezolvata. Hai sa inchidem topicul.
Daedalus
Nu este nici o problema aici de rezolvat, doar se discuta. Visul meu ar fi sa pun motorul de Clio RS de 180 de cai pe Solenza ph34r.gif biggrin.gif Sa te tii atunci. Ce Audi, BMW, rahat.. 180 de cai pe masina de 1 tona. Bineinteles cu toate modificarile de rigoare. Dar bine.. astea sunt vise.
alex_axn
cand te gandesti la modificari.. gandeste mai intai ca nu tine caroseria, poate sa o ramforsezi cu niste sine de tren, si dupa aia biggrin.gif
Daedalus
Nu e chiar asa. Ca doar Clio RS sau alte masini puternice nu au sine de tren prin ele. Trebuie gasite punctele slabe si intarite cum trebuie plus celelalte imbunatatite, totul dupa calcule, nu se face nimic asa dupa ochi. Dar ar fi o chestie sa prinzi suta in vreo 6-7 secunde wacko.gif
alex_axn
n-au sine de tren, dar sunt gandite dinainte pt puteri mari. la slz sa ai ceva de 170 de cai.. cred ca se rupe ansamblul fata, de restul caroseriei biggrin.gif
RainHawk
QUOTE(alex_axn @ 17 Nov 2005, 23:19)
.. cred ca se rupe ansamblul fata, de restul caroseriei biggrin.gif
*




Iti dai seama apoi ce raport ai kg/CP? Mama..... radmasa.gif radmasa.gif Ca in reclama aia de la telefonia mobila. radmasa.gif radmasa.gif
GABY IS BACK !
Eu m-am hotarat:

Imi fac rost de o "emblema" de la Audi, pe care sa scrie "4,2 Turbo", poate chiar si ceva cu "Four Motion" le pun pe spate, in loc de 1,4 MPI. ph34r.gif
Sa vezi atunci mirari pe forum. cool.gif
Si capacul de filtru de aer il scot de tot, ca sa induca in eroare pe eventualii curiosi tongue.gif. Si sa se stranga mecanicii in jurul ei....
RainHawk
Super ideea, mai trebuie un tub de oxigen in locul filtrului de aer si ai scos BlackBird II. radmasa.gif

Si sa nu uitam ca trebuie pus si semnul de Nike pe luneta. radmasa.gif
Gabi
Si ce legatura are asta cu piese solenza???
Gata se muta la cafenea
catb
Topicul asta trebuie unit cu ala in care se semnala o Solenza cu motor de Mitsubishi, sub numele de "Solenze speciale".
DRE
Intreb si eu, nu dati cu parul, ca nu ma pricep asa bine la motoare: avand in vedere ca nu sunt foarte mari diferente intre motoarele de 1.4 si de 1.6 de pe Logan, nu se poate sa modifici doar "cate ceva" biggrin.gif de pe motorul de 1.4 sa-i faci un "upgrade" la 1.6? Nu faceti misto ca habar n-am, intreb, nu ma dau mare mecanic.
catb
Pai, da. Razuiesti 4 si scrii cu galben 6. Si iesi unu sase. Sau schimbi, dupa cum a zis klaus, capacul filtrului de aer cu unul de motor de 1.6.
driverx
QUOTE(catb @ 18 Nov 2005, 16:22)
Topicul asta trebuie unit cu ala in care se semnala o Solenza cu motor de Mitsubishi, sub numele de "Solenze speciale".
*



Customized Solnita Limited Edition. radmasa.gif
Doru
Asta e mai plauzibila decat cea cu motor de mitsubushi. Iar daca proprietarul lucra ca inspector de asigurari d. ex si gasise un logan de 1.6 cu dauna totala,cu motor intreg in schimb, poate ca nu l-a costat mult modificarea.
Sony
Se catapultase motorul inainte de accident. laugh.gif
einstein1984
Ma nu mai radeti ca la motoarele astea difera cursa , deci blocul paote fi acelasi, si se poate schimba mecanismul motor (arbore cotit ,biele ,,pistoane). Dar chiulasa de 1.6 cred ca are supape mai mari si mai bine schimbi doar chiulasa (mai ieftin). Sau si mai bine cumperi un Logan 1.6 si vinzi solniza. Merge?
RainHawk
Merge. Dar nu prea se gasesc din alea cu "MPI" rosu. radmasa.gif Cred ca se fac in aceeasi fabrica cu Chitibushi si au platforma de Pajero. radmasa.gif
nik1965
QUOTE(einstein1984 @ 18 Nov 2005, 17:42)
Ma nu mai radeti ca la motoarele astea difera cursa , deci blocul paote fi acelasi, si se poate schimba mecanismul motor (arbore cotit ,biele ,,pistoane). Dar chiulasa de 1.6 cred ca are supape mai mari si mai bine schimbi doar chiulasa (mai ieftin).  Sau si mai bine cumperi un Logan 1.6 si vinzi solniza. Merge?
*


Ai dreptate difera doar cursa, da acu stau eu si ma intreb cum inghesui tu arborele si bielele de 1.6 in blocul de 1.4? blink.gif
nebunu
ma si totusi cred ca mai bine cumperi un motor de clio 1.4 16v (98 cp) si atunci te simti si u mai bine daca tot vreti sa ii schimbati motorul.Dar daca tot vreti sa faceti o modificare dasta asa radicala scoateti bancheta spate si montativa un V6 ca la Clio V6 si atunci rupeti tot =)) . va tradgeti cu baieti mama. o sa va dea si astia de la dacia un premiu cred tongue.gif
Bejenaru Ionut
QUOTE(RainHawk @ 17 Nov 2005, 12:05)
Salut,

Acum 2 zile cand am fost cu tractorasul meu la revizie, a venit unul cu o solenza suparata rau. Socul cel mare a fost cand a deschis mecanicul capota si am vazut scris 1.6.  ohmy.gif  ohmy.gif

Nu ma prea pricep dar e posibil asa ceva? Din ce am vazut cam semanau motoarele intre ele. Mecanicul a zis ca e motor de LGN de 1.6 pus pe solenza si se stransesera toti mecanicii sa vada minunea.

Are cineva habar de asa ceva?
*




Te-ai gandit la faptul ca el putea schimba capacul de la un motor de 1.6l?
klaus
Mda, cred ca era necesara o astfel de precizare, ca nu a aparut de prea multe ori in topic, si poate nu o fi sarit in ochi...
QUOTE(alex_axn @ 17 Nov 2005, 13:09)
ma gandesc sa nu fi schimbat doar capacul filtrului de aer (sa-si fi pus de 1.6), dar nu prea isi avea rostul..
*

QUOTE(klaus @ 17 Nov 2005, 13:10)
Da intreb si io ca proasta: nu cumva isi schimbase doar capacul filtrului de aer?
*

QUOTE(catb @ 18 Nov 2005, 16:29)
Razuiesti 4 si scrii cu galben 6. Si iesi unu sase. Sau schimbi, dupa cum a zis klaus, capacul filtrului de aer cu unul de motor de 1.6.
*

Dar nu ma indoiesc, repetitio mater studiorum est...
bj
QUOTE(RainHawk @ 17 Nov 2005, 12:05)
....a venit unul cu o solenza suparata rau. Socul cel mare a fost cand a deschis mecanicul capota si am vazut scris 1.6.  ohmy.gif  ohmy.gif
Nu ma prea pricep dar e posibil asa ceva? Din ce am vazut cam semanau motoarele intre ele. Mecanicul a zis ca e motor de LGN de 1.6 pus pe solenza si se stransesera toti mecanicii sa vada minunea.
*



Cred ca face parte din specificul de tara. Orice i-ar fi facut posesorul masinii aleia, numai pe la noi se poate intampla asa ceva.
Marty
Ma, da' poate nu schimbase decit capacu' de la filtrul de aer... Zic si eu, nu dau cu paru'.

I-as fi raspuns lu' jake referitor la chip + evacuare = 100 cp, da' vaz ca n-a mai trecut p-aici de pe 19 Februarie.
Rhadoo_4
Da intreb si eu de ce sa schimbi motor si evacuare si cip si mai stiu eu ce beculete, leduri, fire, brichete ... cand poti sa vinzi solenza si sa mai pui banii pe care ii bagi in modificari si sa cumperi alta masina.
Parerea mea ca masina asta modificata asa nu iese ce trebuie, are niste limite clare.
Micul Printz
da dar daca de exemplu eu am motor ce 1.4 8v nu se poate schimba chiuloasa sau chestia care trebuie pt a face un motor de 1.4 16v ??am auzit k e posibil...nu stiu sigur.... tongue.gif ca stiu ca sunt motoare renault 1.4 16v(la meganu ala vechi parca)...
DragosP
Desigur
slider2
QUOTE(Micul Printz @ 12 Feb 2009, 14:48)
da dar daca de exemplu eu am motor ce 1.4 8v nu se poate schimba chiuloasa sau chestia care trebuie pt a face un motor de 1.4 16v ??am auzit k e posibil...nu stiu sigur.... tongue.gif ca stiu ca sunt motoare renault 1.4 16v(la meganu ala vechi parca)...
*


intre un motor in 8v si unul in 16v, difera mult mai multe decat chiulasa.
bolidu
Si eu merg pe ideea ca a schimbat capacul filtrului de aer cu unul care scria 1.6. Maine-poimaine o sa auzim si solenza 1.5 DCI biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.