Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane 2.1 Sedan 1.5 dci
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
GRM.Razvan
Va salut :-)

Din luna Noiembrie 2014 am devenit posesorul unui Renault Megane 2.1 iar din luna mai 2015 am inceput sa il conduc.

Masina este din 2004, 1.5 dci 60kw (LM0/1_), cand am luat-o avea 40.000 si un pic de km reali iar in prezent a ajuns la 53.000.
Ca dotari, are clima, scaune incalzite, geamuri electrice, volan reglabil, faruri xenon reglabile (cred, nu stiu cum sa imi dau seama de care sunt) si cam asta am observat eu

Dupa cum va dati seama, nu prea a fost rulata si era intr-o stare destul de proasta, motorul ok dar julita/zgariata/indoita pe toate partile la exterior iar interiorul facut si el varza (nu a fost ingrijita). Deasemenea, a avut si un accident mai maricel, pe partea stanga-fata si a fost reparata tabla prost.

Usor usor am inceput sa bag ceva banuti in ea si sa imi placa din ce in ce mai mult. Prima investitie a fost un set de anvelope de iarna Viking Continental 2 205/55/R15.

In primul rand i-am rezolvat cam tot ce se putea face pe partea de mecanica (revizie, distributie noua, discuri, placute, amortizoare, directie, bucse, tampoane la motor, alternator si inca niste chestii pe care nu le mai tin minte :-P ) + schimbat bateria si pot sa spun ca acum este o diferenta uriasa fata de cum mergea cand am luat-o.

Dupa, am inceput sa ii fac interiorul (si alte cateva chestii marunte legate de exterior):
-schimbat bucati din bord (cozoroc ceasuri, cozoroc display radio/ceas/temperatura .etc), grilajele de la ac
-schimbat manere cojite (inca mai am nevoie sa gasesc un antemaner pentru dreapta)
-schimbat plafon
-schimbat fata usa sofer (sparta de la accident ?)
-adaugat mediaplayer pioneer mvh-270bt
-schimbat boxe cu cabasse
-maner deschidere capota (nu avea laugh.gif )
-schimbat motoras aer conditionat (era defect)
-schimbat oglinzi stanga/dreapta (sparte / nu functionau motorasele .etc)
-schimbat cotiera cu totul (din neagra in bej) + frana mana (bej, piele) + schimbator (bej, piele)
-schimbat climatronic (din portocaliu in cel alb, de pe 2.2)
-schimbat display temperatura/ora .etc (din portocaliu in cel alb, de pe 2.2)
-schimbat ceasuri bord (cele de pe 2.2 cred, cu display-ul mare ?)
-suport ochelari in stanga, la sofer ( 8) )
-volan piele + pilot automat
-led-uri interior (plafoniera, usi, portbagaj, torpedo) + leduri nr inmatriculare

Masina a primit si o remapare stage 2 (de la 82 la 105cp / de la 200nm la 250nm -> sau undeva pe acolo aceste valori)


Ce mai vreau sa fac la interior:
Antemaner pentru partea dreapta
Butonasele si plasticele din jurul lor, de pe usi (sunt f zgariate)
Lumini butoane albe
Culori display bord / iluminare ceasuri (as vrea alb dar nu cred ca merge, daca nu un albastru - nu imi place portocaliu)
Curatare completa interior (plasticele sunt murdare + tapiserie murdara), poate niste scaune de piele ?

Exteriorul arata destul de naspa, aceeasi vopsea originala de 12 ani, zgariata peste tot, aripile zgariate, indoita si infundata pe ici-colo .etc

Ce vreau sa ii fac la exterior:
Revopsire sau colantare, inca ma mai gandesc si interesez, as merge pe colantare. Vreau un albastru cum este cel de la megane 2 rs
Bodykit custom ( bare fata/spate)
Clean back
Pleoape/angel eyes, bad boy look ?
Oglinzi sport cu semnalizare
Faruri si stopuri aftermarket
Folii

M-a cam prins microbul si am o gramada de planuri, imi place sa vad ca usor usor prind contur si masina incepe sa arate asa cum imi doresc. Momentan, astept primavara si urmeaza sa merg sa ii fac tinichigeria, vopsit/colantare + body kits, prin aprilie sper, pana atunci ma mai interesez.

Am atasat si cateva poze.

Cam asta e povestea ei si astea sunt planurile mele momentan. Pe parcurs ma mai adaptez si probabil o sa investesc bani si in piese (frane, suspensii, evacuari, injectoare .etc) dar mai am de invatat. Orice sfaturi/indrumari/ajutoare aveti pentru mine sunt binevenite.

Ne mai gasim pe forum si poate pe viitor pe la intalniri:-)

[attachmentid=1628025679] [attachmentid=1628025680] [attachmentid=1628025681] [attachmentid=1628025697] [attachmentid=1628025684] [attachmentid=1628025685] [attachmentid=1628025686] [attachmentid=1628025687] [attachmentid=1628025688] [attachmentid=1628025689] [attachmentid=1628025690] [attachmentid=1628025691] [attachmentid=1628025694] [attachmentid=1628025695] [attachmentid=1628025696]
TomachE
Sa o stapanesti sanatos si multi km fara incidente !
GRM.Razvan
Multumesc smile.gif Pana acum nu am avut parte de niciun fel de incident.

Ieri masina a primit un set de jante OZ Superturismo 17 wub.gif + gume de vara khumo hs51 225/45/17

Azi i-am schimbat si ambreiajul (era f puturos si patina/agata, de cand am luat-o ar fi trebuit sa il schimb insa m-a mai tinut)

More to come blush.gif

[attachmentid=1628025936] [attachmentid=1628025937] [attachmentid=1628025938] [attachmentid=1628025939] [attachmentid=1628025940] [attachmentid=1628025941]
Dreamer
Faina treaba! Bravo! Sa te bucuri de ea wink.gif
Te rog spune-mi, la panoul de clima de 2.2 ai facut vreo modificare? ... pentru potrivirea mufei, suruburi etc
GRM.Razvan
Multumesc.

Nimic, doar scos panoul vechi si conectat panoul nou.

La displayul pt radio/temperatura de pe 2.2 a fost ceva de munca, firele au trebuit legate altundeva (undeva la oglinda dreapta din ce am vazut) ca sa afiseze corect temperatura) dar clima a fost "plug and play"
Dreamer
Multumesc de info smile.gif
Eu nu pot sa schimb ecranul de radio, pentru ca am navigatie monocrom si pe 2.2 parca nu s-a montat asa ceva.
alex462
Felicitari!!!
Si eu am avut una la fel (rosie) din 2004 pana in 2010 si am fost foarte multumit de ea.

Acum o sa ma fac antipatic:

1) Greu de crezut ca in 10 ani masina a facut doar 40.000 km.
2) In sprijinul afirmatiei de la punctul 1, a mea a rulat cam 90% in Bucuresti (deci vreo 100.000 km cel putin) si nu a avut atatea probleme (a se citi indicatori de uzura) - la un kilometraj cel putin dublu.
3) Eu nu as fi coborat (chiar si la gumele de vara) sub 55 la talon.
offspring
Salut,

Kilometri fara probleme!

..clar nu esti la departamentul testare, la Ubisoft smile.gif
andreist
Foarte frumos, in afara de felul de a parca si ledurile de bmw cu numar de BG.
b76bgaarh
niste anvelope conforme cu omologarea nu ii pui?
MuciX
Lumina aia alba e din alt film. Daca tot vrei led, cauta unele cu lumina calda.
GRM.Razvan
@alex462: Stai linistit, nu te faci antipatic. Stiu ca e greu de crezut ca o masina sa aiba doar 40k km in 10 ani insa a fost a unei rude, cumparata noua, chiar 40.000 km a facut (80+ ani, in mare parte drumuri constanta-eforie si inapoi, nu a avut niciodata cauciucuri de iarna, a stat in garaj iernile .etc)

@offspring: Mersi

@andreist: Mersi. Nu eram parcat acolo, am oprit cateva minute si nu am plecat de langa masina + parcarea aproape goala. Legat de leduri, preferinta personala.

@b76bgaarh: In carte am 205/50 R17. Nu o sa le schimb foarte curand, imi place mult cum sta masina pe astea de 225.

Legat de leduri, pt interior imi place mai mult lumina alba / rece, decat cea portocalie / calda a masinii (mi se pare f obositoare). Cele de la numar vreau sa le schimb insa. O sa ma mai joc oricum cu variante de leduri/becuri pana gasesc ceva sa imi placa si sa arate ok.
b76bgaarh
normal, aia la rar/reno e prosti.

ps la alea de 15 ce ai in carte?
GRM.Razvan
205/55 r16
195/65 r15
b76bgaarh
si tu ce ai cumparat, de iarna?
GRM.Razvan
205/55/r15 am avut de iarna.
b76bgaarh
exact ce ziceam.
MuciX
O fi pus roti de ursulet. smile.gif
GRM.Razvan
Intre timp, i-am schimbat toate beculetele din interior din portocaliu in alb (geamuri, start/stop, card, reglare lumina, pilot .etc)

Saptamana asta a primit si niste folii llumar, geamuri laterale + spate.

Urmeaza suspensii sport, reglabile as vrea (vreau sa fac treaba pana la capat si sa le schimb cu tot cu amortizoare, nu doar arcurile). Daca are cineva vreun sfat legat de suspensii sport, e binevenit. M-am informat cat am putut din thread-ul mare deschis pe aici pe forum dar oricand e buna o parere.

Eu am pus ochii pe niste Ta-Technix

Aseara m-a prins "zapada" smile.gif

[attachmentid=1628027544] [attachmentid=1628027545] [attachmentid=1628027546] [attachmentid=1628027547] [attachmentid=1628027548][attachmentid=1628027549] [attachmentid=1628027550]
AndreiMR
Suspensiile reglabile au zero utilitate pentru o astfel de masina. Banuiesc ca nu o sa mergi la track-days cu ea, si iti garantez ca nu o sa stai niciodata sa ii reglezi suspensia, fiindca n-ai de ce. Daca vrei sa fie mai joasa, niste arcuri sunt arhi-suficiente si mult mai ieftine...o reglabila completa s-ar putea sa coste cat toata masina smile.gif
GRM.Razvan
QUOTE(AndreiMR @ 20 Mar 2016, 15:48)
Suspensiile reglabile au zero utilitate pentru o astfel de masina. Banuiesc ca nu o sa mergi la track-days cu ea, si iti garantez ca nu o sa stai niciodata sa ii reglezi suspensia, fiindca n-ai de ce. Daca vrei sa fie mai joasa, niste arcuri sunt arhi-suficiente si mult mai ieftine...o reglabila completa s-ar putea sa coste cat toata masina  smile.gif
*



Mersi.
Nu, nu am de gand sa merg la trackdays. Eua gandeam la reglabile pt ca nu stiu cum o sa ma inteleg cu gropile din bucuresti cu ea lasata mai jos si, in caz ca o sa am probleme, sa o reglez sa fie mai inalta. + Iarna sa o reglez mai inalta decat vara (cand e zapada).
AndreiMR
Megane e deja o masina extrem de inalta. Nu stiu ce optiuni ai pentru arcuri, dar ceva care sa o coboare cu 3 sau 4 cm o va face sa fie exact cum trebuie...nici n-o sa dai cu ea de pamant la gropi, nici n-o sa mai arate a crossover, nu cred ca va cobori atat de mult incat sa puna probleme in utiliazarea zilnica. Suspensiile reglabile sunt faine, nu zic, dar un set bun costa atat de mult incat e pacat sa dai banii, daca nu o sa il folosesti la adevarata valoare
MuciX
Ta-technix alea le vei regla de maxim 3 ori, după care nu vei mai avea ce sa reglezi. Dacă tot vrei modificări ample la suspensie, pune ceva ca lumea.
GRM.Razvan
QUOTE(MuciX @ 21 Mar 2016, 07:10)
Ta-technix alea le vei regla de maxim 3 ori, după care nu vei mai avea ce sa reglezi. Dacă tot vrei modificări ample la suspensie, pune ceva ca lumea.
*



Niste recomandari, please?
MuciX
O suspensie fixa, daca ma intrebi pe mine, eventual una de pe un Megane RS donator.
Legat de reglabile, nu as sti ce sa iti recomand, pentru ca nu ma pasioneaza subiectul, dar de Ta-Technix stiu ca cel putin cele care se folosesc pe E30 sunt cam trompete si de unica folosinta.
AndreiMR
Arcuri Eibach Pro Kit+amortizoare Bilstein B6. Sunt fixe, arcurile coboara masina cu 30mm, un setup de genul asta ofera un compromis decent intre confort si sportivitate, pe alta marca de masina cel putin...nu stiu cum se comporta pe Megane fiindca are alta arhitectura a suspensiei, dar mi se pare o varianta mai ieftina si mai buna decat o reglabila de la o firma care nu e chiar extraordinara
GRM.Razvan
Multumesc de sfaturi, AndreiMR & MuciX

O sa raman la bilstein + arcuri eibach/ h&r, coborare 35mm. Am gasit in jur de 3000 ron noi.

O sa astept cu suspensiile pentru dupa ce termin de revopsit, luna viitoare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.