Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: incalzire bloc lumini dacia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mesteru surubel
am o dacie berlina din 1988 , modelul cu 4 faruri , si din cauza ca merg foarte mult cu ea pe noapte si din lipsa de lumini , m-am decis sa ii pun faruri noi si becuri cu xenon din comert , acelea de 100/120W.Avand 4 faruri mi-am permis sa leg farurile din exterior pe faza lunga si cu un releu in blocul de lumini am facut punte intre faza scurta si lunga , asa ca atunci cand cuplez faza lunga am 4 faruri de 120W(tin sa precizez ca cablurile puse la releul care il folosec la puntea intre faze nu se incalzesc absolut deloc).Pot sa spun ca faza scurta e perfecta , iar faza lunga e criminala(ii nenorocesc pe cei cu tirurile).Marea problema este aceea ca pe faza scurta blocul de lumini se incalzeste in circa 10 minute iar pe faza lunga aproape instantaneu , in plus se mai incalzesc si toate cablajele de la instalatia electrica a farurilor se incinge si incepe sa se lipeasca intre ele.Masina are din constructie doua relee de protectie si la orice electrician am fost a zic ca sunt super destul.Ajutatima va rog sa imi rezolv problema si de preferinta cu sfaturi practice si nu cu cele de genu am auzit ca sa u pune becurile originale de dacie.Eu vreau sa le pastrez pe astea si sa-mi fac blocul de lumini sa nu mi se mai incalzeasca
Ov
1. schimba becurile din 2 motive, iti zic doar unul pe care sunt convins ca o sa-l intelegi: o sa-ti ia foc masina (si nu din cauza blocului de lumini, ci a cablajului)
2. pune-ti relee pe ambele faze, adica blocul de lumini sa actioneze releul (cu un curent f mic, evident), releu care la randul lui va comanda mai departe luminile.
einstein1984
Tu vrei sa omori oameni cu faza aia lunga? Sincer vorbind!
Dreamer
becuri de 55/60W sunt foarte bune ... nu trebuie sa pui mai mari ...
gandeste-te si la ceilanti participanti la trafic mad.gif
Ov
al doilea motiv tocmai ti-a fost comunicat de cei de mai sus (si probabil vor mai urma si altii) 04.gif
driverx
QUOTE(einstein1984 @ 18 Nov 2005, 20:47)
Tu vrei sa omori oameni cu faza aia lunga? Sincer vorbind!
*



Nu. Nu a auzit de 1 litru benzina + bricheta, si cauta alte metode de a da foc la masina.

Omule. Ma si mir ca ai atata nesimtire sa vii aici sa ceri solutii pentru o modificare a masinii, modificare care incalca legea, creaza probleme MARI la ceilalalti participanti la trafic.

Problema ta se poate rezolva usor. Pui becuri gandite pentru masina aia.

Topic closed.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.