Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Defect anvelopa
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
Fancyman
Salutare,

Ce parere aveti, mai prezinta incredere anvelopa cu galma asta "inversata" ?
Anvelopa e de vara, are 3 ani, 7000 km si a fost pusa numai pe fata. Nu e cazul de borduri urcate in forta sau gropi.

Multumesc,
Iulikk
E cam loterie treaba asta. Eu unul nu as mai folosi-o....
i96nds
Pune-o pe masina si vei vedea ca de la greutatea masinii se schimba forma in acel loc - incat va deveni ceva insesizabil. Daca la echilibrat pare OK, atunci eu zic ca e OK sa mergi cu ea, ca nu cred ca mai e vreunul care sa mearga cu SLZ cu 160 km/h....
psychoo
Eu nu as face afirmatia asta... smile.gif
Legat de defect...sigur nu e asa din fabricatie? Ca sa apara sub acea forma din cauza unui defect ar trebui ca intreaga armatura sa fie defecta si doar in locul acela sa mai tina astfel incat sa para mai strans cauciucul. Asta ar duce la o explozie foarte urata...
Ar trebui sa se accentueze acea adancitura odata cu cresterea presiunii. Ar fi ok un experiment cu cresterea presiunii mult peste valoarea normala, gen 3.5-4 bari.
Daca e sa puste macar pusca pe loc.
bion
Eu nu as mai folosi guma aia.
Mai sunt unii care merg cu slz cu 160km/h cool.gif
La explozie sau ruperea anvelopei e sufcient si 40km/h.
BLUE R 19
QUOTE(psychoo @ 25 Mar 2016, 19:31)
Ar fi ok un experiment cu cresterea presiunii mult peste valoarea normala, gen 3.5-4 bari.
Daca e sa puste macar pusca pe loc.
*



Experimentul asta numai cu roata montata pe masina, ca altfel daca se sparge...vaide capu' meu.
cosstti
Poate fi facut acest experiment si anume ridicarea presiunii in anvelopa pana la 4 bari.
1 bar pate fi asimilat cu 1kg.f/cm^2.
Deci acolo in avelopa vor fi 4 Kg forta pe fiecare cm. patrat si asta pe toata suprafata interioara a gumei.
Cine stie cum se va mai deforma anvelopa la aceasta presiune... sunt curios.
O anvelopa montata pe masina functioneaza (ruleaza) la 2 -2,2 bari in conditii normale.
2,2 bari este presiunea statica, in timpul rulajului avem in anvelopa o presiune dinamica care variaza in functie de viteza, rampa, panta, inclinarea masinii spre stanga sau dreapta, viraje etc.
In concluzie:
Anvelopa poate rezista acelei presiuni statice de 4 bari fara sa se deformeze aparent, dar la presiuni dinamice nu stii cum va reactiona.
Vezi ce scrie pe DOT-ul anvelopei.
Daca nu ai bani... muta guma pe spate si ruleaza calm si prudent.
Daca ai macar 50 de lei disponibili, cumpara una de la dezmembrari, vulcanizari, etc. cu dot-ul decent, echilibreaz-o si ai scapat de probleme.
In locul tau as schimba nenorocita de guma care a avut un viciu de fabricatie, dupa parerea mea. Cumpar o anvelopa noua si circul fara bataie de cap si ganduri negre.
Iulikk
QUOTE(i96nds @ 25 Mar 2016, 18:27)
nu cred ca mai e vreunul care sa mearga cu SLZ cu 160 km/h....
*



Speak for yourself ph34r.gif .
De cand am statia merg cu 90 in localitati si 140-160 in afara lor.
cosstti
Bucura-te Iulikk cat inca mai poti de bijuteria asta de Solenza.
Dupa ce ai sa treci la Euro5 sau Euro6, ai sa devii nostalgic dupa dinamica Solenzei.
Iulikk
Acum am facut un "parteneriat" cu societatea la care lucrez. Practic, am trecut Solenza pe firma si o folosesc pentru deplasari prin tara. Fac cam 3000 de km lunar cu ea acum.
bion
Ca tot suntem la anvelope. Pana acum am utilizat Matador =problema mare mi-e frica de ele.
Conti Eco contact 2 =f. bune
Conti Eco Contact3= bune
Michelin A4 iarna =bune( nu pe uscat si nu pe gheata)
Anu trecut de nevoie negasind ceva mai convenabil Barum brillantis= bune huh.gif Luat un surub= cauciuc aruncat.
De obicei stau si caut reviewuri pe tyre uk si adac. Acum m-am repezit si am comandat la 400 roni perechea Conti Eco Contact 5. Azi citii niste referinte cam dezamagitoare in special la rulare, franare pe ploaie si risc de aquaplanare. Daca are cineva ceva cumva experienta cu modelul asta rog raspuns. Astept si provincia. biggrin.gif
Fancyman
[quote=i96nds,25 Mar 2016, 19:27]
Pune-o pe masina si vei vedea ca de la greutatea masinii se schimba forma in acel loc - incat va deveni ceva insesizabil. Daca la echilibrat pare OK, atunci eu zic ca e OK sa mergi cu ea, ca nu cred ca mai e vreunul care sa mearga cu SLZ cu 160 km/h....

Pusa pe masina se vede si mai bine (asa am observat-o) . In mers nu se simte nimic, nici la 120



[quote=psychoo,25 Mar 2016, 19:31]
Eu nu as face afirmatia asta... smile.gif
Legat de defect...sigur nu e asa din fabricatie?
*


Cumparata in 2013 (doua bucati, cealalta e ok); noi, cu factura dar garantia s-a dus de anul trecut. DOT 5012, cand le-am pus pe masina le-am 'mangaiat' special ca sa vad daca au defecte.


Acu, ca sa marim misterul, am gasit si la cea de pe spate (Barum) cam acelasi defect. Deci se intampla si la case mai mari (Continental parca le face).




bion
Da bre da acolo unde e belita scrie clar SAFETY WARNING. Deci ti-au spus de la inceput biggrin.gif
BLUE R 19
Fancyman, anvelopele astea au suferit cumva lovituri (gropi, borduri etc) sau multe franari puternice ?
cosstti
In postul #1 Fancyman spune ca nu.

27 Mar 2016, 06:30:
De la franari oricat de puternice ar fi nu apare aceasta anomalie.
Cred ca este un defect din fabricatie nedepistat la CTC.
Fancyman
Daca loveam borduri sau gropi nasoale nu mai deschideam discutia.
Inclin sa cred ca sunt mai multe cazuri dar putini le-au observat.

Si, repet, au fost cumparate de noi si verificate cu mana, iar defectul a aparut cam la 2 ani de folosire.
cosstti
Am avut si eu o boalfa la o anvelopa Debica pusa pe dreapta spate parca, nu am stiut de ea decat atunci cand am constatat ca masina se clatina si se fataia si volanul.
Din cate imi aduc aminte am luat o groapa care se ascundea sub o balta. Am pus si o poza undeva cu cauciucul buclucas.
Pune guma pe spate si vezi cum se comporta o saptamana - doua in oras.
Fancyman
Daca se clatina masina inseamna ca era ditai guguloiu iar Debica, nu te supara, dar sunt petarde.
Cu galma asta nu se simte nimic, nici la 120. Daca trec de vara iau 2 all-season si gata.

Oricum, chiar daca n-am dezlegat misterul multumesc celor care au postat.
Iulikk
Cum sa spui ca Debica sunt petarde? Jignesti petardele....
bion
Sper ca nu fabrica si prezervative. unsure.gif
cosstti
Uite aici anvelopa bengoasa, nu ... petarda cum zice Iulica http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...t&id=1627881924
Iulikk
Acum am Uniroyal atat pe Solenza cat si pe celelalte masini din familie. Mi se par foarte bune la un pret accesibil.
Fancyman
Ma gandesc , nu cumva armatura din zona "deformata" nu s-a dilatat la fel cu restul, si d-aia tine mai strans acolo ? In cazul asta n-ar fi niciun pericol, zic eu...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.