Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aprindere electronica
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Black%Snake
am cumparat de curand o aprindere electronica dar nu inteleg cum vin firele prinse la delcou, am schema facuta pe hartie dar nu imi este clar ceva smile.gif)

avem rosu si albastru care se pune fiecare la bobina

negru - masa caroserie

alb si verde - unde ???

la delcou merge un singur fir dar din aprinderea asta iasa 2 fire smile.gif

cum fac legatura ?

bygy007
pina nu intrebi pe cel de la care ai cumparat nu o sa reusesti , sau sa o desfaci si sa vezi ce este in interior , cu poze clare si rezolutie mare
Black%Snake
QUOTE(bygy007 @ 26 Mar 2016, 12:51)
pina nu intrebi pe cel de la care  ai cumparat  nu o sa reusesti , sau sa o desfaci si sa vezi ce este in interior , cu poze clare si rezolutie mare
*



pai alte poze pentru ce sa mai fac? am 3 fire din care 1 nu stiu unde sa-l leg, aia e singura problema.
razvan1985
In afara de cutiuta,iti trebuie si senzorul(a avut si tata la masina o asemenea aprindere),
distribuitorul avea montat un guler cu 4 magneti,iar piciorul platinii "gazduia" un cititor/senzor prin fata caruia se invartea gulerul montat pe distribuitor,impreuna cu magnetii sai...
bygy007
pai in cutia aia este un montaj electronic , daca nu ai luat informatii suplimentare nu am glob de cristal sa vad cum s-ar monta firele alea doua daca nu vad si ce schema electronica este acolo sa imi fac o parere , poate este cu senzor magnetic cum zicea userul de mai sus
paul_p
Un guru. Fara glob de cristal. smile.gif
dstdan
Cred ca este incompleta, fara senzor-cititor! o legi degeaba la instalatia de aprindere.
Recomand la 80 lei una de Gotronic, Tg. Mures, fara probleme, doar satisfactii.
Black%Snake
am avut si gotronic dar nu se comporta ok la turatii mari, maxim ce am reusit sa o reglez cat de cat bine a fost pe platina, senzorul din delcou s-a ars si separat nu se vinde. Cutiute din alea rosii am vreo 5 acasa

27 Mar 2016, 15:04:
si pozele

27 Mar 2016, 16:01:
asta este senzorul ce lipseste ?
razvan1985
Senzorul pe care il stiu,era unul mic montat pe piciorul platinii clasice...
bygy007
e clar verde si negru este acelasi fir adica minus , fiind legate impreuna

ramine sa incerci sa ii dai semnal de la platina pe alb
ce lipseste acolo pare chiar condesatorul de 0,5miro la 600V similar cu cel de la aprinderea clasica
parerea mea este ca nu va functiona bine
Black%Snake
pot sa leg aprinderea asta la senzorul ala din poza 3 ? ala este luat dintr-o aprindere bosch de alfa romeo.
paul_p
Nu mai pierde timpul cu aiureala aia de aprindere. Este lucrata execrabil. Cel ce a facut-o era un diletant, traseele par a fi facute cu lac de unghii, rezistentele alea de putere stau ca si restul pieselor fara nici un fel de protectie la vibratii, lipiturile sunt facute de un incepator.
Chiar daca ii gasesti senzorul (cel original, ca nu poti pune alt senzor) tot nu poti fi sigur ca nu te lasa in drum.
bygy007
QUOTE(Black%Snake @ 27 Mar 2016, 20:13)
pot sa leg aprinderea asta la senzorul ala din poza 3 ? ala este luat dintr-o aprindere bosch de alfa romeo.
*


nu va merge si poti sa il arzi , daca nu ai cunostinte nu te baga , ala din poza poate sa aibe alimentare (+si- ) si iesire
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.