Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reparatii serioase de tinichigerie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
drifter
Am o Dacie din '85 care necesita niste reparatii importante la caroserie.
Adica trebuie schimbat clopotul ala de la suspensie si tabla aia care tine amortizorul caci s-a desprins de tot si masina acum nu mai are amortizorul prins de caroserie.
In plus am o gaura in clopotul rotii stanga fata si una mare sub pres in partea din spate (cand trec printr-o balta e ca la fantana arteziana la mine in masina ) deci ar trebui si acolo sudata niste tabla.
Sper totusi sa nu am si alte pb pt. ca stiu ca si bratele triunghiulare ale suspensiei fata erau cam ruginite
ITP-ul meu expira in oct 2006 si nu am pretentia sa mai pot circula cu ea dupa data aia. Deja e cam out masina dar incerc doar sa ii mai lungesc viata putin.
Dupa cum am zis nu trebuie neaparat sa fie buna de ITP pt. ca motivul pt. care vreau sa o repar e sa ma antrenez pe macadam pt. raliuri. Chiar daca o fac zob nu conteaza insa nu stiu cati bani mai merita sa bag in ea. A costat 21 mil cand am cumparat-o in 2003 deci sa bag prea multi bani in ea nu merita.
Cei din Iasi imi puteti recomanda un service ieftin sau vreun tinichigiu cu garaj propriu ce sa imi faca o constatare obiectiva si eventual sa o repare ieftin si cat de cat bun?
Ca vreau sa imi dau seama daca mai merita reparata sau nu. Ca daca nu merita reparata atunci o radiez si vad eu unde o dau.
sper insa s-o mai pot repara ca motorul abia e refacut, mecanica e in regula si partea dreapta a caroseriei nu are pb cu rugina.
imi poate da cineva vreun sfat?
si eventual imi poate spune cineva cat ar costa:
schimbat clopot spate cu sustinerea amortizorului + sudat tabla la podeaua de la sofer?
si cat ar costa de inlocuit brate triunghiulare suspensie cu brate noi/second hand
?
ma refer piese + manopera intr-o varianta ieftina
SiloS
Baga-i rollcage . Nu o sa se rupa masina in doua indiferent de gropile prin care treci .
drifter
asta e altceva. poate o sa-i bag
momentan insa vreau ca amortizorul sa fie prins totusi de ceva smile.gif
si arcul sa nu stea numai jumatate din el pe caroserie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.