Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme roata din spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
B XX BVR
Dupa un scurt drum am pus azi piciorul pe roata din spate dreapta si am obs ca se misca destul de bine!!!! De la ce ar putea sa fie? Sa fie rulmentii?
argon
QUOTE
Sa fie rulmentii?


Mai mult ca sigur..pe spate rulmentii sunt reglabili..incearca sa strangi piulita centrala...dar daca rulmentul e dus degeaba mai strangi..trebuie inlocuit.
Dreamer
Schimba rulmentii ... sau
strange cle 3 suruburi care fixeaza tamburul ...
motanpaul
Salutare, azi din greseala am observat ca roata dreapta spate are joc.De cand i-am facut franele (2 luni) nu sa mai umblat la tamburi, si sa pus acea siguranta la piulita.Se poate rupe acea siguranta, si de acolo sa se slabeasca piulita?
Deoarece rulmenti erau OK si in 600 km ma gandesc ca nu se puteau strica.Multumesc
Merced
Cum se misca mai exact, pe ce axa?
motanpaul
Fii te rog mai explicit.Scuze dar nu am inteles la ce te referi. nedumerire.gif
Eu am pus picioru pe cauciuc chiar la semiaripa din spate, si am impins cauciucu cu picioru si a rezultat un joc al roti.
Adrian_Boy
piulita aceea, se stranage pana la refuz, pe urma se desface un sfert de tura wink.gif
diaconuliviu
QUOTE(motanpaul @ 29 Mar 2009, 22:33)
[...]

Daca ai strins rulmentii prea tare, au lucrat fortat si s-au uzat inainte de vreme..
Cind mergi cu masina, nu ai un uruit pe spate? Seamana initial cu cel de mers in marsarier, dupa care devine enervant. Daca da, rulmenti uzati, daca nu, posibil numai nevoie de reglaj din nou.
Acea siguranta la piulita daca te referi la "dopul de bere" mai necesita si un splint (cui spintecat).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.