Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare chiuloasa - Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Mihai133
Salut. Detin o masina de tip Dacia 1310 si doresc sa schimb chiuloasa. Am cautat pe internet dar nu am gasit un ”tutorial„ sad.gif . Dacă știți cum se schimbă chiuloasa, vă rog să îmi faceți și mie un mic tutorial. Mulțumesc.
tunderbird
Tutorialul nu ajuta la nimic daca nu ai un minim de abilitati de mecanic si oarece scule adecvate. Demontatul nu este cine stie ce, dar strangerile si reglajele dupa montaj sunt importante. In plus, trebuie verificata planeitatea si etansarea supapelor la chiulasa inlocuitoare.
Pentru care motiv doresti sa schimbi chiulasa?
CandyMan13
daca esti chiar pasionat si vrei sa faci ceva cu mana ta,ia legatura cu un coleg din zona ta(completeaza profilul) si sigur iti va face un instructaj dupa care te vei apuca sau vei lasa pe cineva care a mai facut.
payty
cel mai bun tutorial e manualul de reparatie, il gasesti pe internet.


iti zice acolo pas cu pas ce si cum sa faci.

tunderbird
Nu-i chiar asa! In manual nu spune ca gaurile filetate din bloc sa fie golite, altfel se fisureaza blocul motor, nu spune ca la refacerea strangerii prezoanele de chiulasa trebuie slabite in prealabil, etc, etc,etc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.