Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Buburuza C
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
kxz
Dupa o Corsa B, de care am fost extrem de multumit, a tinut cu casa, am ramas fidel marcii, am ramas tot la Opel, de data asta Corsa C.

argon
Incomode masini. Ce motor, 1.2?
dr_mKe
Ce auspuff wub.gif
argon
radmasa.gif
kxz
1.4 16V, 90CP.
Dracia aia din capul tobei e amotizor de zgomot.
Are ABS, nu are insa controlul tractiunii. In rest AC manual, incalzire in scaune, 6 airbag (frontal, lateral, cortina), senzori ploaie, geamuri (doar fata) si oglinzi electrice, servo electric, cam atat important. plus ceva prostioare gen proiectoare, volan reglabil inaltime, adancime, lunini interior cu intarziere, lumini pentru citit, ea mai stie ce o mai avea. In general corsele c nu prea au excelat la dotari.
Ca dezavantaj major fata de Corsa B, spatii de depozitare mult mai mici, alea care mai sunt, ca unele au disparut cu totul. Si cd-playerul care nu stie de mp3 macar, nu mai zic de stick. Asta e menit sa faca loc la ceva mai modern, desi, din ce am inteles, comenzile pe volan nu se impaca cu ceva aftermarket.
b06fcn
S-o stapanesti sanatos, este o masina care tine cu casa. Imi place interiorul de piele, pare a fi fost intretinuta bine masinuta. Ca probleme verifica sa si scurgerile de apa desfundate, ca altfel intra apa in masina pe la cutia de sigurante si verifica mecanismul stergatoarelor, au proasta tendinta sa rugineasca si se blocheze.
Frana de mana mai trebuie verificata din cand in cand ca se lasa cablurile, si furtunele de apa din spatele motorului se coc si se crapa (cel putin la diesel e o problema destul de cunoscuta din cate am inteles), in rest ce o masina chiar OK si foarte incapatoare pentru dimensiunea ei.
Pentru muzica eu la a mea folosesc cu succes o chestie din aia care se baga in bricheta si in care bagi stick-ul cu muzica, asta doar la drum intins cand mai iesim cu ea din oras.
argon
1.4 16v twinport, ala de pe Astra Clasic? E pe curea asta?
R E M U S
Sa-i usurez munca lui argon. A lui e pe lant, e dã best. harhar.gif
argon
Nu înțeleg ce vrei să zici. În cazul Opel, cureaua e un avantaj, mult mai rafinat motorul, cele pe lanț sunt varza.
kxz
nu prea...
Pe masina e z14xe, care inteleg ca e pe curea. A fost si asta pe astra, ca si celalat, z14xep, care e pe lant. De motor nu am auzit prea multe, pe corsa e rar, pe unde se vorbeste despre astra ce am mai auzit de el.
Ca picanterie, e un motor care papa ulei, in mod oficial. Scris frumos de opel in cartea masinii, "consum tehnologic - 0.6 litri/1000km". De curiozitate, am verificat, pe joja e cam la trei sferturi, dar masina nu e pe loc drept. Ce stiu e ca masina a avut schimbate consumabilele acum doua luni cand a fost adusa in tara, deci probabil totusi isi face dablaua "consumului tehnologic".
Raduchu
QUOTE(argon @ 7 May 2016, 11:25)
Incomode masini. Ce motor, 1.2?
*



Ce subtil wub.gif .
pishky
QUOTE(kxz @ 7 May 2016, 11:01)
1.4 16V, 90CP.
*

QUOTE(Raduchu @ 7 May 2016, 15:10)
Ce subtil  wub.gif .
*



adica are motor de megan, ce sa mai.. blink.gif bandou cu 2.0 16v ii mai trebe wub.gif

Pentru oras sunt geniale masinile astea tip "supozitor", la drum intins isi arata repede limitele.

@ propitar - multi KmP fara probleme!!
kxz
QUOTE(b06fcn @ 7 May 2016, 11:06)
S-o stapanesti sanatos, este o masina care tine cu casa.
Pentru muzica eu la a mea folosesc cu succes o chestie din aia care se baga in bricheta si in care bagi stick-ul cu muzica, asta doar la drum intins cand mai iesim cu ea din oras.
*




QUOTE(pishky @ 7 May 2016, 16:07)
@ propitar - multi KmP fara probleme!!
*



Multumesc.

Chiar uitasem ca exista modulatoarele alea, e o solutie care merge. Din ce am vazut pe net, prea multi sunt nemultumiti ca masca care trebuie adaugata sa acoperi gaura care ramane dupa ce scoti cd-playerul original nu se potriveste neam cu plasticul bordului.
Am scos-o azi la drum pe langa oras, sa vad cum se comporta. A ajuns usor la 160, nu bate, nu trancane. Alta descoperire, are oglinda interioara electrocromatica, iar proprietarul zice ca oglinzile exterioare sunt incalzite.
dr_mKe
Pishky, stai.la.Brasov sau mai bine la Cluuuj si pedaleaza un supozitor d-asta cu motor.de 1 litru. C1/107/Aygo sunt fasnete.cu motorul de 1 litru Toyota, dar asta nici macar cu 1.2 !

1.4 cu 90cp este probabil suficient de polivalent.
ursul_bipolar
Eu ma descurc cu spark-ul prin B cu motor de 0.8 si n-am simtit ca mi-ar trebui mai mult in oras.
kxz
Uneori inginerii de la opel cred ca sunt batuti in cap. Electrocromatice sunt oglinda centrala, laterala a soferului, dar nu si a pasagerului. Geamurile uitate deschise se pot ridica daca inchizi cu cheia in butuc, dar nu si daca inchizi cu telecomanda. Cu spatiile de depozitare chiar e ofticant.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.