Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: SCHIMBARE PINION DELCOU
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vi_escu
Explicati-mi va rog, ca la prosti (adica toate operatiunile pas cu pas), cum pot schimba pinionul care antreneaza delcoul/pompa de ulei.
Va multumesc.
driverx
Se scoate delcoul....pinionul se scoate cu un surub luuuuung de 12 (se trage in sus), cu grija sa retii pozitia lui, ca daca nu il pui pe ala nou fix in aceasi pozitie (sau macar aproximativ), delcoul va sta prost sau foarte prost.

Eu l-am scos cu o pensa dinaia folosita la operatii pentru tamporanea zonelor care sangereaza.... biggrin.gif

NEAPARAT SE REGLEAZA APRINDEREA dupa ce pui noul pinion.
tunderbird
Cartea spune:
sddragos
QUOTE(tunderbird @ 21 Nov 2005, 13:58)
Cartea spune:
*



Despre ce carte e vorba?
Stie cineva cum mai pot face rost de un exemplar "Automobile Dacia", de Corneliu Mondiru, publicata in 1998?
La librarii & vanzatorii volanti n-am mai gasit-o.
vi_escu
QUOTE(driverx @ 21 Nov 2005, 11:19)
Se scoate delcoul....pinionul se scoate cu un surub luuuuung de 12 (se trage in sus), cu grija sa retii pozitia lui, ca daca nu il pui pe ala nou fix in aceasi pozitie (sau macar aproximativ), delcoul va sta prost sau foarte prost.

Eu l-am scos cu o pensa dinaia folosita la operatii pentru tamporanea zonelor care sangereaza.... biggrin.gif

NEAPARAT SE REGLEAZA APRINDEREA dupa ce pui noul pinion.
*




Multumesc mult, m-am descurcat. Am scos pinionul vechi cu o sipca de lemn. Am rezolvat asfel presiunea scazuta a uleiului.
Multumesc tuturor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.