Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dacie veche ,an 2000,
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
adrian58
Am o Dacia 1310L,in stare f buna,pe care nu o mai folosesc,am primit o oferta dar persoana care vrea sa o ia ,nu ar vrea sa o imatriculeze pe numele lui ca sa evite taxele....eu as vrea sa nu am probleme dupa ce ii dau masina,care este cea mai buna solutie...un sfat ,va rog
corbex
Vrei sfaturi evazioniste pe un forum serios?
tunderbird
QUOTE(adrian58 @ 20 May 2016, 09:23)
Am o Dacia 1310L,in stare f buna,pe care nu o mai folosesc,am primit o oferta dar persoana care vrea sa o ia ,nu ar vrea sa o imatriculeze pe numele lui ca sa evite taxele....eu as vrea sa nu am probleme dupa ce ii dau masina,care este cea mai buna solutie...un sfat ,va rog
*



Mergi la notar!
espacern
Cand vine amenda/amenzi ca aiba cu ce sa "stearga".....cu hartia de la notar?
Ca la directia fiscala/serviciul inmatriculare nu prea le pasa de acte notariale...ci de alea tipizate legale.
daniellu
Act de vanzare-cumparare, o stergi de la primarie de pe numele tau, sa si-o treaca pe numele lui, mai departe oricum era treaba lui, nu-l duceai de mana la serv. inmatriculari. Ca vrea sa nu-i treci instrainat pe certificat, asta e altceva.
espacern
Pentru radiere (nu alta operatie) din evidenta directiei fiscale trebui talon cu mentiunea completata la rubrica cumparator+act identitate cumparator.......altfel se face doar inregistrarea v-c.
Trebuie facuta neaparat radierea la directia fiscala......singura acceptata in instanta in caz de nevoie !
Dacia-Berlina1997
in cazul de fata cea mai buna solutie este doar pentru el.

Ce poti face tu:
o vinzi cu contract vanzare cumparare , o scoti de la administratia fiscala sa nu mai platesti impozit la ea, te duci la drpciv pipera cu contract vanzare cumparare si datele lui de pe buletin ca sa declari ca masina si-a schimbat proprietarul. Ca sa-l treaca pe el in sistemul informatic. Asta nu inseamna ca radiezi masina de pe numele tau.

Ce poate sa faca el:
El poate sa-si faca rovinieta mereu la timp sa sa nu primeasca amenzi - totul bine si frumos.

Sau sa nu-si faca rovinieta si sa vina amenzi prin posta la tine acasa. De ce? Pentru ca tu esti proprietarul in carte. Apoi trebuie sa mergi in istanta sa dovedesti ca tu ai vandut masina si sa anuleze amenda. Binenteles ca platesti taxa timbru 20 lei , posibil si alte taxe marunte. Timp pierdut , zile de concediu luate de la munca ca sa mergi in istanta , platesti ratb sau benzina ca de trebuie sa te deplasezi acolo.

Binenteles ca cnadnr o sa faca recurs , o sa trebuiasca sa mergi de vreo 3 ori. In caz ca-ti da judecatorul tie dreptate cnadnr o sa faca apel la tribunalul bucuresti si te cheama iar in judecata ca sa anuleze sentinta data de judecatoria sectorului 6 [ aici am dat un exemplu] Daca castiga cnadnr nu mai trebuie sa zic ca trebuie platite amenzile. Stiu multi or sa zica ca nu e problema ca se castiga in instanta. Nu e chiar asa ,sansele de reusita sunt 50-50.

Nu cred ca trebuie sa mai zic ca trebuie pastrat copii dupa toate actele- carte , talon buletin cumparator ,contract vanzare cumparare original etc.

Ce mai poate sa faca cumparatorul :

Pai poate sa vanda masina mai departe cu contract vanzare cumparare sau pur si simplu asa fara acte. Si celalalt cumparator sa nu-si faca rovinieta ca oricum il doare undeva ca doar nu-i vin lui amenzi acasa prin posta. Amenzile vin la proprietar. Si cine este proprietarul pe carte ? Exact dumneata.

Ce poti face tu ca sa te protejezi cat de cat:

Vinzi masina cu contract vanzare cumparare , o radiezi fiscal dar nu-i dai la cumparator cartea masini. Oricum el nu are ce face cu cartea ca nu se duce la drpciv sa radieze masina. In caz ca iti face probleme nu o sa poata sa faca itp fara carte.

Sau daca sti sigur unde sta si iti vin amenzi rovinieta iei de pe masina acele lucruri care sunt pozate la amenda rovinieta smile.gif . Cartea sa fie la tine.El nu poate sa scoata altele deoarece tu esti proprietarul.

Faza cum ca se scrie pe talon instrainat catre la data de..... este o chestie care nu prea are sanse de reusita. De ce? Pentru ca poate sa zica ca a uitat talonul acasa si i se da doar o amenda sau nici sa nu se uite politia pe spatele la talon. Sau sa nu-l opreasca politia.
espacern
Nu-i mai bine sa faca totul legal si sa stea linistit?
VladSoare
QUOTE(adrian58 @ 20 May 2016, 09:23)
eu as vrea sa nu am probleme dupa ce ii dau masina,care este cea mai buna solutie...un sfat ,va rog
*

Pentru asta nu există decît soluția legală. Orice alte tertipuri îl ajută exclusiv pe el, pe tine deloc. Iar riscurile sînt ale tale, nu ale lui.
Eu n-aș face asta pentru nimic în lume. Mai bine o dau la Remat decît să mă leg la cap cu așa ceva. Poate doar în cazuri cu totul excepționale, dacă ar fi un prieten foarte bun, sau o rudă foarte apropiată... dar altfel în nici un caz.
Și la urma urmei, pentru ce? Las' să plătească toate taxele, că doar și tu le-ai plătit la vremea ta. Mai dă-l dracului de scîrțar; vrea să meargă cu mașina pe gratis fără nici o grijă, în timp ce oalele se sparg în capul tău. rolleyes.gif
maryus_maryusss
Problema care a ridicat-o colegul care a deschis topicul este valabila pentru toate masinile inmatriculate ro fara taxa sau cu taxa recuperata si cumparatorii nu vor sa o achite si cauta sa mearga pe numele fostului.
VladSoare
Așa-i. Dar asta nu schimbă cu nimic faptul că tertipurile îl ajută numai pe cumpărător, în timp ce vînzătorul se alege cu oalele sparte. Nu sfătuiesc pe nimeni să facă asta, iar cine o face și are pe urmă probleme își merită soarta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.