Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Oprirea interzisa
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4
DannyY
Stiu ca ar fi o chestiune de legislatie, dar aici parca discutiile sunt ceva mai colorate si mai animate, asa ca deschid topicul la Cafenea.

Se da speta urmatoare: strada principala, semn de oprire interzisa, intersectie, dupa cca 30 metri alt semn identic, apoi alta intersectie. Eu - oprit in zona dintre prima intersectie si indicator, la vreo 10 metri de el. Nici un panou aditional langa nici unul dintre semne. Ma rog, sub primul exista semnul de hingheri.
Vine politaiul local sa ma amendeze. Ii spun sa mai cerceteze legea, ca n-are nici un temei legal. Nimic. Imi ia actele, se duce la masina si-mi completeaza procesul verbal. Intre timp, caut articolul in regulament si il gasesc: 66(6).

(6) Semnificatia indicatoarelor de interzicere sau de restrictie incepe din dreptul acestora. In lipsa unei semnalizari care sa precizeze lungimea sectorului pe care se aplica reglementarea ori a unor indicatoare care sa anunte sfarsitul interdictiei sau al restrictiei, semnificatia acestor indicatoare inceteaza in intersectia cea mai apropiata. Cand indicatoarele de interzicere sau restrictie sunt instalate impreuna cu indicatorul ce anunta intrarea intr-o localitate, semnificatia lor este valabila pe drumul respectiv pana la intalnirea indicatorului "Iesire din localitate", cu exceptia locurilor unde alte indicatoare dispun altfel.

Vine nenea localul, incerc sa-i recit continutul articolului, dar degeaba. Ii zic ca am obiectiuni conform art. 66(6), omul scrie treaba asta pe PVC si se cara.

Evident ca vreau sa contest procesul verbal, nu asta e problema. Ideea e ca, mai nou, se plateste o taxa judiciara de 20 de lei si mi se pare absurd ca un organ incompetent al statului sa ma sanctioneze fara motiv, dar eu sa platesc totusi 20 de lei tot statului ca sa anuleze sanctiunea?

Intrebarile mele sunt:
1. cum pot sa recuperez cei 20 de lei in caz ca plangerea mi se aproba? Nu e cine stie ce suma, dar e vorba de principiu si de nervi.
2. ce pot sa fac ca cei care sunt pusi sa aplice legea sa fie obligati, mai intai, sa o cunoasca?
[attachmentid=1628034109]

Daca indicatorul din poza urmatoare era pus peste drum, n-aveam ce comenta. Dar nu e si exact de asta am oprit acolo unde am zis, altfel mergeam intr-o parcare la 50 m mai incolo.
[attachmentid=1628034111]
b76bgaarh
aia nu pare interxectie, o poxa din guugle maps ai?
DannyY
E un drum care duce spre piata, cum nu e intersectie? Nici macar nu e cu sens unic, desi pe acolo de obicei doar se intra spre piata, iar iesirea e pe partea cealalta, dincolo de semnul al doilea.
gabize
OPRIREA INTERZISĂ:
[..]
4. in intersectii, precum si in zona de preselecție unde sunt aplicate marcaje continue, iar in lipsa acestora la o distanta mai mica de 25 metrii de colțul intersecției
Cosstel
vad si o trecere de pietoni
ai distanta minima pina-n ea ?
b76bgaarh
bre DannyY, din poxa ta zici ca e o intrare in parcarea blocului ala, de aia am zis sa pui poze cu locatia, un simplu punct pe guugle maps ne lamureste.

plus ca noi nu stim pe unde umblii tu, cu oznul.
DannyY
QUOTE(gabize @ 26 May 2016, 10:24)
OPRIREA INTERZISĂ:
[..]
4. in intersectii, precum si in zona de preselecție unde sunt aplicate marcaje continue, iar in lipsa acestora la o distanta mai mica de 25 metrii de colțul intersecției
*


E marcaj discontinuu si sunt trecut de intersectie, ba chiar binisor. Ajentu' lu' peste a scris pe PVC "in zona de actiune a indicatorului Oprirea Interzisa".

QUOTE(Cosstel @ 26 May 2016, 10:26)
vad si o trecere de pietoni
ai distanta minima pina-n ea ?
*

Am. Sigur.

Arhi, eram cu Opelu', nu cu OZN-ul.
Wolfman
QUOTE(M.C. @ 10 May 2016, 11:04)
Arhi, eram cu Opelu', nu cu OZN-ul.
*


D-aia te-a amendat.
b76bgaarh
si io cred ca la parat, oznul.

ps pui odata link in guugle maps.
DannyY
https://www.google.ro/maps/place/SC+NICOSTI...#33;6m1!1e1
Eram parcat chiar pe langa aleea aia mica ce duce spre magazin.
Si pun definitia intersectiei din OUG:
16. intersectie - orice incrucisare, jonctiune sau bifurcare de drumuri la nivel, inclusiv spatiile formate de acestea
b76bgaarh
aia nu e hintersectie.

aia nue strada, e un drum de acces in curte.

bafta.
DannyY
QUOTE(b76bgaarh @ 26 May 2016, 10:40)
aia nu e hintersectie.

aia nue strada, e un drum de acces in curte.

bafta.
*


Chiar daca ar fi asa, desi nu e:
16. intersectie - orice incrucisare, jonctiune sau bifurcare de drumuri la nivel, inclusiv spatiile formate de acestea

b76bgaarh
tot in lege ai definitia drumului.

bafta la contestatie, eu iti zic ca nuai dreptate, plateste si alta data parcheaza regulamentar.
Serje
QUOTE(DannyY @ 26 May 2016, 10:30)
E marcaj discontinuu si sunt trecut de intersectie, ba chiar binisor. Ajentu' lu' peste a scris pe PVC "in zona de actiune a indicatorului Oprirea Interzisa".

*



Nu prea pare ca ai 25m de aleea aia...

[attachmentid=1628034112]
gabize
Conform indicatorului, acel "drum" la dreapta e de fapt intrarea în parcare.
Așa că ești sub incidența indicatorului de interzicere montat pe stâlpul situat înainte de intrarea în parcare.
b76bgaarh
asta zic si eu.
DannyY
QUOTE(gabize @ 26 May 2016, 11:03)
Conform indicatorului, acel "drum" la dreapta e de fapt intrarea în parcare.
Așa că ești sub incidența indicatorului de interzicere montat pe stâlpul situat înainte de intrarea în parcare.
*

Nu e. Drumul ala e un drum cu sens unic care intra si iese dintr-o piata agroalimentara. Parcarea semnalizata de indicatorul P este in dreapta si se vede clar pe goagalmeps. Imaginea pusa de Serje arata exact traseul drumului.
Distanta de 25 de metri se masoara PANA LA, nu DUPA intersectie. Asta pentru a te putea incadra sa virezi la dreapta. Dupa intersectie nu mai e relevanta, mai ales daca e linie discontinua care permite atat depasirea, cat si incadrarea pe banda 2 cand virezi la dreapta. A se vedea exprimarea "inainte si dupa" referitoare la trecerile de pietoni si la statiile mijloacelor de transport in comun, ceea ce inseamna ca "dupa" se specifica in cazuri speciale. Sigur ca e cam de porc sa pui masina chiar pe coltul intersectiei dupa ce treci de ea, dar nu stiu daca e ilegal si, oricum, nu e cazul aici.
De contestat contest oricum, ba chiar cu sufletul impacat, pentru ca eu chiar consider ca am dreptate. Daca pierd, pierd 145 de lei si 2 puncte. Daca nu contest, pierd 125 si 2 puncte. Daca contest si mi se da dreptate, pierd maxim 20 de lei si scap de puncte. Dar in cazul asta fac hartie la primarie sa-si puna analfabetii sa invete. Nu rutiera m-a amendat, ci localii, cu care am mai avut ceva ciocniri pe teme rutiere biggrin.gif
zax
QUOTE(DannyY @ 26 May 2016, 10:44)
Daca pierd, pierd 145 de lei si 2 puncte. Daca nu contest, pierd 125 si 2 puncte.
*


Auzi, da' la amenzile de la locala nu-i ca la alea de la circulatie, 50% in 48 de ore? Sau o platesti, o contesti si daca vei castiga speri sa primesti banii inapoi?

QUOTE(DannyY @ 26 May 2016, 10:44)
fac hartie la primarie sa-si puna analfabetii sa invete.
*


O sa se zvarcoleasca toti din primarie de durere...
DannyY
QUOTE(zax @ 26 May 2016, 11:52)
Auzi, da' la amenzile de la locala nu-i ca la alea de la circulatie, 50% in 48 de ore? Sau o platesti, o contesti si daca vei castiga speri sa primesti banii inapoi?
O sa se zvarcoleasca toti din primarie de durere
*

Exact asa am facut, mi-am luat si timbru judiciar, acum clocesc plangerea.
Daca iau numar de inregistrare la reclamatie, cel putin unul o sa se cam zvarcoleasca... wink.gif
zax
QUOTE(DannyY @ 26 May 2016, 10:54)
Exact asa am facut, mi-am luat si timbru judiciar, acum clocesc plangerea.
*


Ok... Totusi, cata agitatie pentru ca ti-a fost lene sa te duci 50m pana in parcare si ai preferat sa blochezi o banda.
QUOTE(DannyY @ 26 May 2016, 10:54)
Daca iau numar de inregistrare la reclamatie, cel putin unul o sa se cam zvarcoleasca... wink.gif
*


Aham... de hemoroizi. smile.gif
klaus
In 25 metri de la intersectie (inainte si dupa, ca legea nu face distinctie) e interzisa oprirea.
Dupa 25 metri apare indicatorul de oprirea interzisa si astfel PRELUNGESTE interdictia legala de oprire. Deci nu era necesar sa fie indicatorul in intersectie ca oprirea sa fie interzisa.

Mie mi se pare ca politistul avea dreptate.
Insa as face contestatie si as pune poza cu pozitia de dinainte de semn, fara sa arat intersectia, poate nu vin aia de la politie cu vreo poza "de ansamblu".
Oricum, depinde si de articolul invocat in PV, ca poate e si ala prost si te poti lega si de el.
DannyY
Klaus, localul a scris cu mana lui "in zona de actiune a indicatorului", nu "la mai putin de 25 de metri de intersectie". Care zona de actiune? Care indicator?

Art. 142 litera a din ROUG: in zona de actiune a indicatorului "Oprirea interzisa"

Nu litera f wink.gif
b34uen
mai poti sa te legi si de faptul ca orice sancțiune aplicată de locali la OUG 195/2002-republicată, este nulă de drept pentru faptul că nu fac parte din cadrul Poliției Române și nu sunt desemnați prin dispoziția șefului IGPR pentru a aplica astfel de sancțiuni, în conformitate cu prevederile art. 177 pct. 2 din H.G. nr. 1391/2006 (Regulamentul de aplicare a O.U.G. nr. 195/2002)
uite aici un caz:
http://portal.just.ro/254/SitePages/Dosar....387&id_inst=254
DragosP
Băbăieți, dupe cum s-a arătat, domnul cu ozeneul în opel a cam comis-o.
Că a scris ăla aiurea articolul... Irelevant, dpdv moral.

Eu unul n-aș face nici o contestație.
maho
QUOTE(DannyY @ 26 May 2016, 10:19)
1. cum pot sa recuperez cei 20 de lei in caz ca plangerea mi se aproba? Nu e cine stie ce suma, dar e vorba de principiu si de nervi.
2. ce pot sa fac ca cei care sunt pusi sa aplice legea sa fie obligati, mai intai, sa o cunoasca?

1. Poti cere ca "celalalt" sa plateasca cheltuielile de judecata (avocat, timbre, taxe...). Daca nu castigi, ai cerut degeaba.
2. Nimic. Fiecare citeste ce-i convine, din lege.

Tu te iei de fapt de forma, dar pe fond, nu cred ca ai dreptate, si-ti pierzi (parerea mea) timpul, nervii, si banii.
diaconuliviu
Pai majoritatea cistigatorilor contestatiilor se iau de forma, uitind ca ei au cam incalcat fondul..
DannyY
Voi chiar nu vedeti ca aia 25 metri se aplica pentru zona de preselectie? Adicaaaa... inainte de intersectie? Iar in lipsa argumentului astuia oprirea mea e perfect regulamentara? Sunt dezamagit, serios.sad.gif
Garett
Mai, da' pacalicii astia de "comunitari" au dreptul sa dea amenzi??
Stiam ca dau doar avertismente, ca n-au competenta pe rutiera!
DannyY
Au, in anumite conditii pe care ai nostri le indeplinesc, romaneste.
Serje
QUOTE(DannyY @ 26 May 2016, 18:57)
Voi chiar nu vedeti ca aia 25 metri se aplica pentru zona de preselectie? Adicaaaa... inainte de intersectie? Iar in lipsa argumentului astuia oprirea mea e perfect regulamentara? Sunt dezamagit, serios.sad.gif
*



Unde scrie ca doar inainte de intersectie se aplica?
Daca iti opreste o dubă chiar dupa intersectie, cum te mai asiguri in dreapta? Scoti juma de masina in drum? Ii obligi pe restul sa iasa direct pe banda 2?
4x4
Data viitoare trage si tu masina pe trotuar si nu mai bloca degeaba o banda.
DragosP
doh.gif
Markos
user posted image
4x4
A lasat si juma de metru pentru pietoni.
Acuma serios vorbind, cred ca e preferabil urcatul pe bordura (unde nu este loc desigur) decat lasatul masinii pe strada. Pana si politia e de acord.
gabize
E voie cu TIR-ul în București? huh.gif
Serje
QUOTE(4x4 @ 26 May 2016, 20:53)
A lasat si juma de metru pentru pietoni.
Acuma serios vorbind, cred ca e preferabil urcatul pe bordura (unde nu este loc desigur) decat lasatul masinii pe strada. Pana si politia e de acord.
*



Ce grijuliu ...

Normal ca-i de preferat, da-i incolo de pietoni, daca mai sunt unii cu carucioare ... sa-si tina dracului plodu acasa, nu sa iasa pe afara cu el ... ca tre sa aiba dobitocii unde sa-si lase masinile.
4x4
Sunt si multi pietoni cu carucioare, cred ca se fac adevarate cozi in spate la masinile parcate pe trotuare. Si da, plodu trebuie lasat acasa, sau user posted image.
Serje
Ii mai normal sa trebuiasca cei cu carucioare sa ocoleasca masinile dobitocilor si sa treaca pe drum, nu?
DannyY
@Serje & alții
QUOTE(Serje @ 26 May 2016, 19:59)
Unde scrie ca doar inainte de intersectie se aplica?
Daca iti opreste o dubă chiar dupa intersectie, cum te mai asiguri in dreapta? Scoti juma de masina in drum? Ii obligi pe restul sa iasa direct pe banda 2?
*


precum si in zona de preselecție unde sunt aplicate marcaje continue, iar in lipsa acestora la o distanta mai mica de 25 metrii de colțul intersecției

Preselecție... Pre...adică înainte de ceva.
Nu am scris eu legea sau regulamentul. Dar sunt dispus sa le aplic si sa le accept. Ca vine vreun preacuvios si ma face imoral sau amoral e irelevant. Demonstrați ca greșesc, dar nu cu sentimentalisme, ci cu articole de lege. Mulțumesc.
Ake
Mai fratilor..va rog eu mult...se scrie METRI nu METRII... ma zgarie pe creier...

Se mai foloseste uneori si forma articulata, e drept, dar contextul in care e necesara e foarte rar intalnit.
DannyY
Disclaimer: eu am facut copy-paste fara sa mai corectez...
ady77
Știu.
M.C.
Ce?
ady77
QUOTE(DannyY @ 27 May 2016, 05:14)
eu am facut copy-paste fara sa mai corectez...
*


marksman
Tin minte c-am discutat chestia asta cu un cunoscut care e politist. Mno, situatia a reiesit asa: ca in lipsa altui indicator, semnificatia unui indicator de oprire interzisa inceteaza la urmatoarea intersectie (deci dupa intersectie daca nu e alt indicator de oprire interzisa atunci poti sa opresti), dar n-ai voie sa opresti la mai putin de 25 m de intersectie, ori ca esti inainte de ea, ori dupa ea, judecand dupa sensul de mers.
DragosP
Irelevant.
M.C.
QUOTE(ady77 @ 27 May 2016, 08:06)

*


La ce?
ady77
Da!
marksman
QUOTE(DannyY @ 26 May 2016, 10:30)
E marcaj discontinuu si sunt trecut de intersectie, ba chiar binisor. Ajentu' lu' peste a scris pe PVC "in zona de actiune a indicatorului Oprirea Interzisa".

[...]

Aici a gresit agentul: n-a nimerit articolul potrivit. Vezi ce-am scris mai sus, ti-a zis si Klaus de altfel.
DragosP
QUOTE(maho @ 26 May 2016, 14:14)
Tu te iei de fapt de forma,
Capapagalul: irelevant, dpdv preacucernic.
QUOTE
dar pe fond, nu cred ca ai dreptate, si-ti pierzi (parerea mea) timpul, nervii, si banii.
*

De pierdut doar timp, că de câștigat o să câștige: polițistul a scris prost ce a scris.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.