Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Clio 3 dci 2009
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
Haustrum
Salut,

Povestea masinii e cam asa:

- an fabricatie 2009, dci 85 cp
- cumparata de mine in 2011, de la o tipa care s-a mutat la Londra, avea 2 ani si 17 000 de km, practic noua
- in prezent are un pic peste 90 000 de km, timp in care am avut mare grija de ea, are distributia schimbata in reprezentanta, bateria schimbata, reviziile facuta intotdeauna la timp, cu filtrul de motorina schimbat la 15 000 de km - am facturi pt revizii
- masina merge impecabil, nu a avut nici un fel de problema pana acum, nu a necesitat investitii
- dupa cum se vede si in poze, arata f bine atat interior cat si exterior - are o mica lovitura la aripa spate dreapta - asa am cumparat-o, probabil atinsa in parcare

Dotari:

- aer conditionat automat
- proiectoare
- senzori parcare fata/spate
- cotiera
- cauciucuri iarna/vara cu jante separate incluse in pret

Pret - 5000 euro

- nu stiu exact care e situatia taxei (cand am cumparat-o nu am platit nimic), o sa ma interesez la ANAF sa vad dc trebuie platita
- daca taxa nu este platita, putem discuta, astfel incat sa fie convenabil si pt cumparator

Poze:

[attachmentid=1628034408] [attachmentid=1628034409] [attachmentid=1628034410]



Revin cu poze cu interiorul.
Telefon 0722621727


Masina nu necesita investitii, este in stare f buna de functionare, probabil ca va mai merge fara probleme mult timp de acum incolo.
Pretul nu este batut in cuie, se poate negocia, in limita bunului simt - nu este masina "samsarita".



29 May 2016, 21:57:
Poze
[attachmentid=1628034430] [attachmentid=1628034431] [attachmentid=1628034432]
yanis22
daca este inmatriculata in decursul anului 2009, taxa de mediu nu este platita, pe aceea vreme toate masinile cumparate noi din tara, ce avea maxim 2000cmc si euro4 nu plateau taxa
Haustrum
Probabil ca nu este platita, asa cred si eu.
Pretul este discutabil, in functie de acest aspect.
Masina isi merita banii, functioneaza f bine si interiorul este ingrijit.
Nu s-a fumat deloc in interior.

30 May 2016, 20:57:
Pret negociabil, masina in stare f buna de functionare.

Motivul vanzarii
[attachmentid=1628034506]

31 May 2016, 15:55:
4900 euro
Haustrum
Up
4800

2 Jun 2016, 14:44:
Up
4700
Anunt valabil pana pe 15.06.2016 - dupa, o dau la buy-back.
argon
A fost rasturnata?
Haustrum
😀
Nu a fost rasturnata.
In afara aripii usor infundate pe dreapta, masina nu are probleme. Are istoric usor de verificat - am facturi, merge impecabil iar interiorul nu-si arata varsta.

Cu toate ca sunt subiectiv, mi se pare o achizitie sigura.
Ramane de vazut dc-si gaseste proprietar pe forum sau o sa o cumpere cineva direct din reprezentanta.

3 Jun 2016, 18:36:
Up
4600
Axe
QUOTE(argon @ 2 Jun 2016, 18:09)
A fost rasturnata?
*


Omul are dreptate, si eu am crezut ca ai facut pozele imediat dupa ce ai rasturnat-o, slava Domnului ca sunteti bine amandoi! biggrin.gif
Cat e taxa?
Haustrum
Nu stiu de ce pozele apar rasturnate, am incercat sa le pun in toate felurile, tot asa apar.
Taxa e in jur de 400 de euro, pe care sunt dispus sa-i scad din pretul de vanzare.

Disperat sa o vand nu sunt, tot o dau la buy back - de asta nici nu am pus-o la vanzare pe site-urile de vanzari auto. Am zis totusi sa incerc aici, in ideea ca masina sa ramana in comunitatea forum reno - mie mi se pare ca isi merita banii, masina neavand nevoie de investitii, plus cauciucuri de iarna incluse in pret.

Acum ramane sa vedem dc isi gaseste cumparator - am senzatia ca sunt preferate masinile de la samsari, frumos ambalate si "ferchezuite" pt vanzare.

Ps - rog asa zisii "interesati" sa se abtina de la ofertele penibile de 2000 -3000 de euro.
sobolan
QUOTE(yanis22 @ 30 May 2016, 10:42)
daca este inmatriculata in decursul anului 2009, taxa de mediu  nu este platita,
*



e platita wink.gif din 2007 se percepeau automat la cumpararea de la dealer......
Haustrum
Saptamana viitoare merg la ANAF si lamuresc si problema taxei.

4600

4 Jun 2016, 11:33:
Up

4500 - ultimul pret
Dc nu are taxa platita, sunt dispus sa o scadem din pret.
george_scala_2004
QUOTE(Haustrum @ 2 Jun 2016, 19:58)
😀
Nu a fost rasturnata.
In afara aripii usor infundate pe dreapta, masina nu are probleme. Are istoric usor de verificat - am facturi, merge impecabil iar interiorul nu-si arata varsta.

Cu toate ca sunt subiectiv, mi se pare o achizitie sigura.
Ramane de vazut dc-si gaseste proprietar pe forum sau o sa o cumpere cineva direct din reprezentanta.

Up
4600
*




QUOTE(Haustrum @ 3 Jun 2016, 20:44)
Nu stiu de ce pozele apar rasturnate, am incercat sa le pun in toate felurile, tot asa apar.
Taxa e in jur de 400 de euro, pe care sunt dispus sa-i scad din pretul de vanzare.

Disperat sa o vand nu sunt, tot o dau la buy back - de asta nici nu am pus-o la vanzare pe site-urile de vanzari auto. Am zis totusi sa incerc aici, in ideea ca masina sa ramana in comunitatea forum reno - mie mi se pare ca isi merita banii, masina neavand nevoie de investitii, plus cauciucuri de iarna incluse in pret.

Acum ramane sa vedem dc isi gaseste cumparator - am senzatia ca sunt preferate masinile de la samsari, frumos ambalate si "ferchezuite" pt vanzare.

Ps - rog asa zisii "interesati" sa se abtina de la ofertele penibile de 2000 -3000 de euro.
*



Mira-m-as ca la buy back sa accepte smecherii aia pretul...dar sa speram...

Bafta,
speedman
Aia la buy back ofera preturi mai mici decat samsarii, sunt mai hoti decat aia. Bafta la vanzare, arata bine masina.
Haustrum
Nu accepta pretul cerut de mine, asta e clar. Dar ei o vor vinde cu mai mult decat cer eu acum.
Asta e si ironia, masina arata bine, cu istoric verificabil, fara probleme tehnice, cu un pret in limitele pietei, NEGOCIABIL - desi masinile de pe autovit sunt manarite, si cu toate astea nu-si gaseste cumparatorul.

Asta e, eu o tin aici pana pe 15, dupa care o dau la buy-back. Poate acolo, avand reprezentanta in spate, va avea mai multa cautare, la un pret evident mai mare.

PS - doua randuri de cauciucuri, cele de iarna sunt Michelin.
espacern
Dupa 15 cere suma care ti-a fost oferita la buy-back......si sigur se gaseste cineva pe aici sa te scape de ea.
Haustrum
Nu are sens sa ma complic, e mult mai simplu sa o vand direct la reprezentanta dc suma de vanzare e aceeasi. Si oricat de putin ai cere, romanul tot vrea sa mai ciupeasca macar 100 de euro la negociere, sa simta el ca a facu "afacere".
Vedem...mai e timp.

6 Jun 2016, 10:04:
Up

7 Jun 2016, 08:36:
UP
ursul_bipolar
QUOTE(sobolan @ 3 Jun 2016, 21:48)
e platita  wink.gif  din 2007 se percepeau automat la cumpararea de la dealer......
*



Nu e platita. Intre Dec 2008 si ian 2010 au fost scutite de plata taxei toate masinile noi inmatriculate in ro euro 4 sau 5. Iti spun sigur ca si eu am fost in aceeasi situatie, fabricatie 2009 nu a avut taxa platita si mi-au confirmat ce ti-am scris mai sus.
b76bgaarh
in 2008 august se platea, in 2009 a dat poc derogare.
IRONICK
QUOTE(Haustrum @ 5 Jun 2016, 11:18)
Si oricat de putin ai cere, romanul tot vrea sa mai ciupeasca macar 100 de euro la negociere, sa simta el ca a facu "afacere".
*
Si invers.
dan22y
QUOTE(b76bgaarh @ 7 Jun 2016, 11:57)
in 2008 august se platea, in 2009 a dat poc derogare.
*


Asa e... La megane 2 am platit vreo 100 iepuri atunci.
Haustrum
QUOTE(IRONICK @ 7 Jun 2016, 11:08)
Si invers.
*


Masina isi merita banii.

7 Jun 2016, 15:07:
QUOTE(IRONICK @ 7 Jun 2016, 11:08)
Si invers.
*


Masina isi merita banii.

7 Jun 2016, 20:07:
Am vazut ca s-a tot discutat de taxa...pretul este 4500, din care scadem taxa, pe care mi-o asum. Asa ca nu prea mai conteaza dc e platita, atata timp cat se scade din cei 4500.

8 Jun 2016, 19:31:
Up
Haustrum
Up
Haustrum
Up
Haustrum
Up
Ultimele zile, masina buna, pret ok raportat la achizitie...


Haustrum
Valabil pana la sfarsitul saptamanii.
Haustrum
Vand
#Dino
Maxim, dar maxim iti va da 3000 pe ea la reprezentanta si o vor pune la vanzare cu ~3700-3800. Ai exagerat in primul post cu 5000, e un Clio de 7 ani cu taxa neplatita, totusi.
Haustrum
Dc o sa te uiti pe autovit, o sa vezi ca masina nu este scumpa, raportat la kilometraj si felul in care a fost ingrijita. Plus ca are si cauciucuri de iarna cu tot cu jante de tabla. 4500 de euro, cu tot cu taxa nu este mult, fiind o masina fara probleme.

La sf saptamanii o dau si o sa postez si pretul obtinut.
cj98czh
QUOTE(Haustrum @ 15 Jun 2016, 06:59)
masina nu este scumpa, raportat la kilometraj si felul in care a fost ingrijita.
*




Eu nu zic ca nu ai dreptate si tu dar cand vad cati interesati ai avut pe aici, tind sa ii dau dreptate lui #Dino ... piata din RO este data de pretuile masinilor "corecte" aduse din afara ... cu 3-400.000 km si vandute cu cat ai tu acum in bord ..
Haustrum
Asa este.
O masina cinstita, ingrijita, pierde in fata celor aduse de afara si aranjate pt vanzare.
Vorbim aici de masini de firma, alergate, care s-au amortizat si sunt vandute la preturi mici. Pana la urma e o chestie de alegere si de buget - mi se pare totusi ca riscurile sunt mai mari in cazul masinilor de afara. Chiar dc pretul initial este mai mic, poti ajunge la cheltuieli mai mari dupa achizitie.

Legat de pretul cerut de mine -poate ca e mare, dar nici nu vreau sa o dau cu aceeasi suma pe care o iau de la buyback, nu merita deranjul de a ma plimba pe drumuri si a ma stresa cu telefoane potentialii cumparatori, iar in final nici sa nu o cumpere. Am incercat sa selectez un pic clientela.

Masina are senzori fata spate, clima, geamuri electrice fata spate, 85 de cai, cotiera, pe scaunele din spate nu s-a stat aproaoe deloc.

16 Jun 2016, 07:27:
Ultima "strigare" smile.gif
4500 minus taxa
mark``
Eu sunt curios cat iei pe ea la reprezentanta, dar fi sincer. Cineva de acolo mi-a spus ca max 2500. Acuma vezi tu. Am prefera cu totii sa fi sincer pt ca suntem curiosi. smile.gif
Haustrum
Promit ca postez dupa ce o vand.
Iau mai mult de 2500, mult mai mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.