Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna 3, inca una
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Cocojambo
Primul Jurnal...

Dupa ce timp de 9 ani am condus un logan 1.5 dci (de care am fost extrem de multumit si cu care nu am avut probleme), impins de la spate de schimbarea "domicilului" si marirea familiei, a venit vremea unui upgrade.

Desi in prima instanta am zis ca nu vreau Renault, dupa sapamani intregi de cautat masini/ citit review-uri, masurat dimenisiuni landou, carucior, etc blush.gif m-am pricopsit, de vreo luna de zile, cu un Renault Laguna 3.

Criteriile care au inclinat balanta cartre lagina au fost:

Dimensiunile (ceva mai mica decat Mondeo, ceva mai mare decat un hatch (evident), sotia nu vroia absolut deloc station wagon (pentru o scurta perioada Megane sau focus pareau destul de atragatoare);
Dotarile - desi sincer in bugetul pe care l-am avut, cam toate masinile aveau mai mult sau mai putin acealsi dotari
Reviewurile - cred ca am citit tot ce se putea citi pe forumul acesta in sectiunea Laguna 3, si multe alte teste comparative, nu am gasit multe plangeri serioase in legatura cu masina aceasta
Nu e Skoda/VW - nu stiu de ce, dar nu am vrut sa aud de VW
Pretul - La ce preturi sunt aici, in Olanda... foarte greu sa gasesti ceva cu un an de productie cat mai apropiat de prezent cu dotari decente pentru o familie.
Ca o paranteza, eu nu inteleg cum aduc astia masini cu "pana in 100K Km" la preturile cu care se vand in Romania, inteleg ca fac manevre cu tva, dar chiar si asa... ma rog ph34r.gif


Pe scurt, cateva detalii:

An de fabricatie 2012
Echipare Dinamique, in plus jante 18" si trapa
Motorizare 2.0 benzina 140cp, 125k KM la momentul achizitiei
In pretul de achizitie care a fost putin negociabil au inclus si schimbarea discurilor si placutelor de frana, schimb ulei si filtre.

Si f important din punctul meu de vedere, garantie, care este valabila pana la sf lui noiembrie, anul acesta icon_mrgreen.gif

Impresii pana acum: dupa 1500 Km parcursi cu ea, sunt impresionat de cat de liniste este in masina, bine, eu venind de pe "tractor", pana acum, in ultimii 10 ani am condus doar dieseluri, trecerea la benzina ... un mic wow, inca ma obisnuiesc rolleyes.gif

De ce am hotarat sa schimb tipul de motorizare? Au contat foarte mult nr de Km pe care ii parcurg anual, care a scazut drastic de cand am inceput sa folosesc bicicleta, apoi au fost taxele, care pentru diesel sunt aproape duble blink.gif (asigurare, taxa de drum, etc)

Cum spuneam, inca ma obisnuiesc cu masina si mai ales cu schimbatul vitezelor, inca schimb ca la diesel, pe la 2500/3000 rpm si din ce am observat e cam lenesa in plaja aia de turatii, trebuie urcat ceva mai mult ca sa o simti ca misca. Cu timpul vine si asta ...

Dupa achizitie a trebuit sa schimb anvelopele cu unele de vara (avea un set de iarna montat, Vredestein Extreme Winter parca) si m-am oprit la Falken AZENIS FK510 (225/45/R18), foarte bune cauciurile astea, numai cuvinte de lauda pentru aderenta pe care o ofera atat pe uscat cat si pe ploaie. O iarna cred ca le mai pot folosi pe cele cu care a venit masina, dar apoi o sa caut ceva pe "16/17 cu tot cu jante de schimb... "18 sunt putin cam piperate, daca vrei sa iei ceva calitativ, chinezarii am vazut pe la 50-60eur, dar nu am curaj sa ma deplasez cu asa ceva. wacko.gif


Minusuri:

Legat de dotari, din ce vad echiparea asta are cam tot ce ii trebuie unei masini, mai putin scaune incalzite (chiar mi-as fi dorit)
Am observat ca desi are xenon cu lupa,ii lipsesc stropitoarele pt faruri, e normal? nu-mi dau seama care ar fi motivul, e drept ca aici ploua f mult si nu prea e mizerie dar ... nah, nici nu sunt prea multe Laguna pe strada sa ma pot uita la altele.
Volanul trebuie reconditionat, pe o parte pielea e cam scorojita, dar asta cand voi veni cu ea in tara, e mai ieftin.

Trapa cam scartaie la deschidere cand e cald, dar din ce am citit aici e o problema comuna.
Ventilatorul ala de la suportul oglinzii retrovizoare cam tzauie... la fel, am tot citit ca asa fac, inca de la megane, si ca ar trebui curatat, dar momentan pot trai cu el asa, cand devine insuportabil stiu ce e de facut smile.gif

Singura problema care incepe sa ma supere este frana de mana automata. Din prima saptamana de dupa achizitie mi-a aparut o eroare in bord legata de ea. Mers la service, au verificat, curatat, zic ca totul e in regula, doar ca acum a aparut iar... de fiecare data cand am vrut sa plec cu ea de pe loc si a trebuit sa decupleze automat.
A mai avut cineva probleme cu frana de mana? Am citit aici in cateva topicuri ca in unele cazuri ar fi ramas blocata, dar la mine functioneaza normal, exceptand eroarea aia (cupleaza/ decupleaza de fiecare data cum trebuie, masina nu e infranata deloc...) Saptamana aceasta urmeaza sa merg din nou cu ea la service (traiasca garantia smile.gif ), niste sfaturi pareri sunt bine venite.



Cateva poze cu agregatul


[attachmentid=1628034925] [attachmentid=1628034926] [attachmentid=1628034927] [attachmentid=1628034928]
espacern
QUOTE(Cocojambo @ 4 Jun 2016, 20:53)
An de fabricatie 2012
Echipare Dinamique

S-o folositi cu placere!
Este echipare Black Edition din 2011 fara Xenon si cu iante 18 de origine.....etc!
Datele primite sunt eronate....vezi PM!
Cocojambo
In actele masinii apare 01-2012, iar in talon, inmatricularea in 05-2012.
In legatura cu varianta de echipare, in toate hartiile le care le am de la ei apare Dinamique, totusi pe baza a ce mi-ati trimis pare sa aveti dreptate.
Imi puteti spune care este diferenta intre Black Edition si Dinamique, nu prea reusesc sa gasesc nici o Laguna 3 Black Edition pe site-urile astea de aici... ma gandesc ca daca s-au vandut sub numele asta ar trebui sa fie si ceva la vanzare.

In legatura cu farurile, cred ca am facut eu presupunerile gresite, am vazut lupa si m-am gandit la xenon, e halogen cu lupa, inauntru am o rotita pt setarea nivelul fascicului (daca era xenon, trebuia sa aibe si autoleveling, sau fac iar presupuneri gresite? ) smile.gif

Masina are toate reviziile (istoricul) facute la representanta Renault, iar numarul de KM se pupa, totusi sunt 30K pe an pentru o benzinara, deci ma gandesc ca e putin probabil sa fie vreo eroare intentionata.
andreist
QUOTE
Trapa cam scartaie la deschidere cand e cald, dar din ce am citit aici e o problema comuna.

Spray vaselina siliconica sau tub. Aceasta este foarte rezistenta la ploaie ai este transparenta, nu pateaza, etc. de 2 ori pe an sau mai des si asiguri si plasticele care aluneca de'a lungul sinei sa nu se toceasca. In caz ca sunt tocite, nu da 130 eur pe plasticele respective, sunt pe ebay rulmenti metalici foarte ieftini, am gasit parca la 7 eur, asta dupa ce am dat 540 ron pe plasticele care culiseaza.
pcs
Verifica si bateria, frana de parcare electrica face figuri cand bateria e slaba.
Sage
Salut,

Masina arata foarte bine. Jantele de 18, inchise la culoare, sunt superbe. Sa o stapanesti sanatos. Este foarte capabila ca masina de familie. Haionul iti face viata usoara.

Frana de mana este clar o chestiune de facut pe garantie si sunt convins ca o sa se rezolve. De asemenea iti recomand sa rezolvi volanul tot pe garantie.
Eu l-am schimbat dupa primul an, in garantie. A fost probabil un lot de volane imbracate in piele mai proasta la generatiile 2011-2012. De atunci nu s-a mai scorojit. Este imposibil sa se poata in Romania si sa nu se poata in Olanda. Doar daca e vreo treaba de extragarantie...

Normal ca in Romania masinile sunt mai ieftine. Toti samsarii astia conduc organizatii caritabile si fac un serviciu social mergand in pierdere. Este un mare program guvernamental realizat in parteneriat cu politia romāna. tongue.gif
b76bgaarh
poxe cu interiorul sau nu se iegzista.
multi kmp fara probleme.
ps sper ca nu ai baut apa dupa gabize.
Cocojambo
Astazi am fost sa iau masina de la service, pana la urma au spus ca vinovat pentru eroarea de la frana de parcare era senzorul de la pedala de ambreiaj. Au schimbat piesa in garantie (70eur ar fi costul ei), sper sa fie totul ok de acum.

Cat timp am avut masina la ei, mi-au dat o Mazda 3 la schimb.
Simpatica masina, doar ca in afara de scaune nu am reusit sa gasesc nimic placut/ interesant la ea (era modedelul din 2006). Plastice bordului si ale consolei centrale, foarte dure, ca in Logan si franele, ciudata senzatie am avut cu ea, de franat frana, dar parca trebuia sa bag prea tare piciorul in pedala ca simt ca se opreste dry.gif

[attachmentid=1628035561] [attachmentid=1628035562] [attachmentid=1628035563]


Referitor la volanul Lagunei, nu il pot rezolva cu garantia, asta a fost unul din motivele pt care au lasat mai mult din pret si mi-au inlocuit discurile/placutele si ulei/ filtre fara cost.

Poze artistice cu interiorul nu prea am smile.gif))

[attachmentid=1628035564] Aici cred ca se vede si uzura volanului (partea dreapta)
[attachmentid=1628035565]


L.E am incurcat pozele intre ele blush.gif

P.S nu stiu cine e Gabize si ce a facut laugh.gif
gabize
QUOTE(Cocojambo @ 11 Jun 2016, 20:51)
P.S nu stiu cine e Gabize si ce a facut  laugh.gif
*


N-ai pierdut nimic! wink.gif
ssilviu
Schimba pielea de pe volan. O sa te coste gen 300-400 de lei dar o sa ai impresia ca ai masina noua.
ursul_bipolar
QUOTE(Cocojambo @ 11 Jun 2016, 20:51)


Cat timp am avut masina la ei, mi-au dat o Mazda 3 la schimb.
Simpatica masina, doar ca in afara de scaune nu am reusit sa gasesc nimic placut/ interesant la ea (era modedelul din 2006). Plastice bordului si ale consolei centrale, foarte dure, ca in Logan si franele, ciudata senzatie am avut cu ea, de franat frana, dar parca trebuia sa bag prea tare piciorul in pedala ca simt ca se opreste  dry.gif



Mda... buna comparatie, o masina din 2006 vs una din 2012. Oare care o fi mai ok la interior? Mazda e la fel ca loganul nicio diferenta intre ele smile.gif
Cocojambo
Eu comparam cu loganul meu, care e tot din 2006 smile.gif. De ce as face comparatie cu o masina din 2012 care e si din alta clasa? nu sunt nebun. blush.gif
Da, are solutii mai bune fata de logan, era mai placuta la condus evident, etc etc, dar plasticele din interior mi s-au parut nasoale, atat.



QUOTE
Schimba pielea de pe volan. O sa te coste gen 300-400 de lei dar o sa ai impresia ca ai masina noua.

Am sa schimb si pielea de pe volan, insa cand o sa vin cu masina in tara, aici imi e putin peste mana, trebuie programari, luat timp de la munca, asa in tara am mai mult timp de alergat...
Cocojambo
update pentru ultimele 2 luni

Imi place din ce in ce mai mult masina, desi in ultimele saptamani am tot avut necazuri cu ea.

Pe rand, acum 1 luna un nene a reusit sa mi-o loveasca in parcare, asta desi avea spatiu de manevra cat pt o duba... apoi a fugit si nu a zis nimic.
Stiu masina care mi-a sters usa stanga spate, se vad urme pe bara lui, dar din pacate nu pot face mare lucru fara martori. Si ca sa fie si mai amara intamplarea, desi am asigurare "total risc" nu imi vine sa o folosesc din cauza schemei de bonus malus de aici.
Daca o repar folosind casco, de la anul as plati 140% mai mult si as ajunge la -4 in schema de BM, practic as pierde 4 ani doar ca sa ajung sa platesc aceeasi valoare ca si azi, e mai ieftin sa o repar din buzunar decat sa apelez la casco. asta e aici doar ca sa fi acoperit pt dauna totala ph34r.gif


[attachmentid=1628040714]


Acum vreo saptamana, m-am trezit cu o usa plina cu apa, citit pe forum, rezolvat (aparent problema comuna)

Zilele trecute clima a refuzat sa mai functioneze, in sensul in care nu mai baga aer rece.

Am dus masina la service, aparent ceva in neregula o clapeta electromagnetica din compresor, daca am inteles/ tradus eu bine (inca e greu cu olandeza blush.gif )

Asa ca pt urmatoarea saptamana ma imprietenesc din nou cu Mazda 3 laugh.gif



Nu pot spune ca sunt dezamagit de alegere, desi nu m-as fi asteptat la problemele astea la o masina mai tanara de 4 ani. (senzor frana de mana, apa in usa, clima stricata) sper sa nu mai apara si altceva mai nasol dupa ce iese din garantie.
sobolan
QUOTE(Cocojambo @ 19 Aug 2016, 17:58)
...un nene a reusit sa mi-o loveasca in parcare, asta desi avea spatiu de manevra cat pt o duba... apoi a fugit si nu a zis nimic.
Stiu masina care mi-a sters usa stanga spate, se vad urme pe bara lui, dar din pacate nu pot face mare lucru fara martori..
*



pai tocmai ca fara martori o poti face si tu pe-a lui,iei un ciocan si-o mangai putintel radmasa.gif

btw: faina masina ! smile.gif
MyKe89
Cand mi-a fost zgariat BMW-ul proaspat vopsit crezi ca m-am mai gandit la martori?! I-am lasat omului biletel in geam, ne-am gasit, am facut reconstituirea, si-a recunoscut vina si am facut amiabila. Nu-l lasa asa!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.