Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Captatoare aer
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Raggaeman
Salut. Si-a montat cineva captatoare de aer? (chestiile alea de plastic care se monteaza pe grila cu stropitorile). Daca da, cum ati reusit sa directionati jetul de apa pe parbriz? Poate cu un singur jet merge, dar la mine sunt 2 jeturi si n-am de gand sa renunt la duzele cu 2 gauri. Chiar sunt curios daca are cineva; eram tare bucuros ca am gasit in sfarsit sa-mi cumpar asa ceva, dar m-am dezumflat repede cand am vazut ca nu-mi ajunge apa pe parbriz sad.gif
Dreamer
Eu am captatoare de aer, dar am stropitorile originale. Cu alea nu am probleme. Incearca in inalti stropirorile duble, bagi o saiba sub ele.
mauru007
eu mi-am montat si am stropitori cu 2 duze. nu a trebuit sa fac nimic decat sa mofific f. putin jeturle astfel incat sa treaca peste captatoare. Am facut lucrul acesta cu un ac.
Raggaeman
Am sa incerc sa modific directia jetului, dar daca o modific nu o sa mai bata unde trebuie, o sa spal masina celui din spate. Ma mai uit azi un pic pe la captatoarele alea, poate chiar mai tai din ele. Au vreun rost totusi, sau sunt numai de fantezie?
Dreamer
Sunt utile, mai ales daca le etansezi, ca sa forteze aerul sa intre prin gaurile de aer. Eu, dupa ce le-am montat, am remarcat o marire a debitului de aer intrat in masina. smile.gif
mauru007
teoretic au rost practic nu am putut sa verific pentru ca nu mai imi merge incalzirea. Am uitat sa precizez ca ar trebui sa aiba o mica adancitura prin care sa treaca jetul de apa cel putin ale mele asa au nu stiu daca sunt toate la fel
ydaniel
mai e un topic!:)e usor cu un vf de ac se modifica jeturile!
Raggaeman
Da, au adancitura aia prin care ar trebui sa treaca jetul, dar degeaba...stiu si cum se directioneaza jetul cu acul, dar am mai spus, daca directionez mai sus, ca sa treaca la limita prin (peste) captator, spal masina aluia din spate....ma mai gandesc cum o sa fac
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.